Jak ustalić sumę ubezpieczenia na życie?

09/24/2019

Zdrowie i życie są bezcenne. Niemniej jednak w sytuacji ich utraty pieniądze mogą okazać się niezwykle potrzebne. Mogą posłużyć rodzinie, która została bez żywiciela lub też pomóc nam w skutecznym leczeniu i rehabilitacji. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup ubezpieczenia na życie.

Często jednak nie zdają sobie sprawy, że aby polisa taka w pełni chroniła nas oraz naszych bliskich powinna mieć odpowiednią sumę. Jak ją prawidłowo ustalić? Sprawdźmy!

Czym jest suma ubezpieczenia?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak właściwie jest suma ubezpieczenia. Mówiąc najprościej, jest to kwota pieniężna, która zostaje ustalona podczas podpisywania umowy polisy. Dotyczy ona środków, które zostałyby wypłacone osobom uposażonym w przypadku śmierci osoby, która zawarła umowę ubezpieczenia. Od sumy ubezpieczenia oblicza się też procentowo kwoty odszkodowania za poszczególne uszczerbki na zdrowiu. 

Zapoznaj się z wydatkami twojej rodziny

Jeśli chcesz wiedzieć, jaka suma ubezpieczenia byłaby optymalna, musisz dokładnie przyjrzeć się swojej rodzinie. Zastanów się, z ilu składa się członków, jaką kwotę musi posiadać każdy z nich, by móc godnie żyć. Policz wszystkie miesięczne wydatki od zakupu żywności po raty kredytów czy pożyczek. Pozwoli ci to na dokonanie niezbędnych szacunków.

Jak obliczyć sumę ubezpieczenia?

Specjaliści od ubezpieczeń nie są zgodni co do tego, w jaki sposób obliczyć sumę ubezpieczenia. Część z nich zaleca, by wynosiła ona sumę trzyletnich zarobków osoby ubezpieczonej. Inni zaś zalecają podliczenie rocznych wydatków rodziny i pomnożenie kwoty przed 6 lub nawet 10. 

Konsultacja z doradcą finansowym może pomóc

Jeśli mimo wszystko nie jesteś przekonany, czy wybrana przez ciebie wysokość sumy ubezpieczenia jest wystarczająca dla ciebie i twoich bliskich, nie bój się skorzystać z pomocy doświadczonych profesjonalistów. Dobry doradca finansowy dokładnie przeanalizuje sytuację finansową twojej rodziny, jej potrzeby oraz ewentualne zagrożenia i na tej podstawie zaproponuje wysokość sumy ubezpieczenia, która będzie odpowiednia w twoim przypadku. Tego typu spotkania pozwalają w pełni rozwiać wątpliwości. 

Ubezpieczenie dla jednego czy dwóch małżonków?

Decydując się na zakup ubezpieczenia na życie, będąc w związku małżeńskim, warto zastanowić się nad tym, czy ubezpieczyć się powinna jedna osoba, czy też oboje małżonków. W każdym przypadku warto indywidualnie przeanalizować sytuację materialną rodziny. Jeśli nie jest ona najlepsza, ubezpieczyć powinien się ten z małżonków, który zarabia więcej. Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na zakup dwóch polis, jest to znacznie lepszym rozwiązaniem i zabezpieczeniem. Małżonkowie powinni uposażyć się wzajemnie, dzięki temu w przypadku śmierci któregokolwiek z nich druga osoba nie pozostanie bez środków do życia.

Podsumowując, odpowiednio obliczona suma ubezpieczenia na życie pozwala na zabezpieczenie w pełni potrzeb rodziny w przypadku śmierci lub choroby ubezpieczonego. Dlatego też warto zwrócić uwagę na jej wysokość i nie decydować się na polisę, której suma będzie zbyt niska. Oznacza to bowiem co prawda niższe składki, niestety nie zapewni nam dostarczającej ochrony.

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

Raty stałe czy raty malejące
03/17/2021

Raty stałe a raty malejące – które są lepsze?

Szukając najlepszego kredytu hipotecznego musimy stawić czoło wielu zagadnieniom, których zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę przy finansowaniu gotówkowym. Kredyt hipoteczny towarzyszy nam często przez długi okres, dlatego tak ważne jest by był on dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednym z wyborów jakiego musimy dokonać jest czy lepsze są raty stałe czy malejące.
więcej >
Zdolność kredytowa w pigułce
03/11/2021

Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku.
więcej >
of_post_social_feb_5_art.jpg
02/19/2021

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Pozwala na realizacje swoich marzeń, na znalezienie swojego własnego miejsca na ziemi. W związku z takimi planami zastanawiamy się, co zrobić aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
więcej >