Jak ustalić sumę ubezpieczenia na życie?

09/24/2019

Zdrowie i życie są bezcenne. Niemniej jednak w sytuacji ich utraty pieniądze mogą okazać się niezwykle potrzebne. Mogą posłużyć rodzinie, która została bez żywiciela lub też pomóc nam w skutecznym leczeniu i rehabilitacji. Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup ubezpieczenia na życie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Często jednak nie zdają sobie sprawy, że aby polisa taka w pełni chroniła nas oraz naszych bliskich powinna mieć odpowiednią sumę. Jak ją prawidłowo ustalić? Sprawdźmy!

Czym jest suma ubezpieczenia?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym tak właściwie jest suma ubezpieczenia. Mówiąc najprościej, jest to kwota pieniężna, która zostaje ustalona podczas podpisywania umowy polisy. Dotyczy ona środków, które zostałyby wypłacone osobom uposażonym w przypadku śmierci osoby, która zawarła umowę ubezpieczenia. Od sumy ubezpieczenia oblicza się też procentowo kwoty odszkodowania za poszczególne uszczerbki na zdrowiu. 

Zapoznaj się z wydatkami twojej rodziny

Jeśli chcesz wiedzieć, jaka suma ubezpieczenia byłaby optymalna, musisz dokładnie przyjrzeć się swojej rodzinie. Zastanów się, z ilu składa się członków, jaką kwotę musi posiadać każdy z nich, by móc godnie żyć. Policz wszystkie miesięczne wydatki od zakupu żywności po raty kredytów czy pożyczek. Pozwoli ci to na dokonanie niezbędnych szacunków.

Jak obliczyć sumę ubezpieczenia?

Specjaliści od ubezpieczeń nie są zgodni co do tego, w jaki sposób obliczyć sumę ubezpieczenia. Część z nich zaleca, by wynosiła ona sumę trzyletnich zarobków osoby ubezpieczonej. Inni zaś zalecają podliczenie rocznych wydatków rodziny i pomnożenie kwoty przed 6 lub nawet 10. 

Konsultacja z ekspertem finansowym może pomóc

Jeśli mimo wszystko nie jesteś przekonany, czy wybrana przez ciebie wysokość sumy ubezpieczenia jest wystarczająca dla ciebie i twoich bliskich, nie bój się skorzystać z pomocy doświadczonych profesjonalistów. Dobry doradca finansowy dokładnie przeanalizuje sytuację finansową twojej rodziny, jej potrzeby oraz ewentualne zagrożenia i na tej podstawie zaproponuje wysokość sumy ubezpieczenia, która będzie odpowiednia w twoim przypadku. Tego typu spotkania pozwalają w pełni rozwiać wątpliwości. 

Ubezpieczenie dla jednego czy dwóch małżonków?

Decydując się na zakup ubezpieczenia na życie, będąc w związku małżeńskim, warto zastanowić się nad tym, czy ubezpieczyć się powinna jedna osoba, czy też oboje małżonków. W każdym przypadku warto indywidualnie przeanalizować sytuację materialną rodziny. Jeśli nie jest ona najlepsza, ubezpieczyć powinien się ten z małżonków, który zarabia więcej. Jeśli jednak możemy pozwolić sobie na zakup dwóch polis, jest to znacznie lepszym rozwiązaniem i zabezpieczeniem. Małżonkowie powinni uposażyć się wzajemnie, dzięki temu w przypadku śmierci któregokolwiek z nich druga osoba nie pozostanie bez środków do życia.

Podsumowując, odpowiednio obliczona suma ubezpieczenia na życie pozwala na zabezpieczenie w pełni potrzeb rodziny w przypadku śmierci lub choroby ubezpieczonego. Dlatego też warto zwrócić uwagę na jej wysokość i nie decydować się na polisę, której suma będzie zbyt niska. Oznacza to bowiem co prawda niższe składki, niestety nie zapewni nam dostarczającej ochrony.

 

Sprawdź też:

Dlaczego warto mieć ubezpieczenie na życie?

Co to jest polisa z UFK?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >