Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

02/19/2021

Wybór kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Pozwala na realizacje swoich marzeń, na znalezienie swojego własnego miejsca na ziemi. W związku z takimi planami zastanawiamy się, co zrobić aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Jak zacząć poszukiwania kredytu hipotecznego? – czyli co powinniśmy wiedzieć przed rozpoczęciem poszukiwań i jakie warunki wpływają na przedstawienie ofert przez bank

 

Dokonanie wyboru kredytu hipotecznego jest zazwyczaj czasochłonnym procesem. Sam wybór ofert i porównanie ich zajmuje nam dużo czasu ze względu na różnorodność ofert oraz na skomplikowane sformułowania pisane językiem bankowym. W związku z czym skupmy się najpierw na analizie pytań, na które sami powinniśmy sobie odpowiedzieć:

 1. Co ma być celem kredytu hipotecznego?

Czyli na co zostaną przeznaczone środki. Opcję kredytu hipotecznego wybieramy najczęściej podczas zakupu nieruchomości, remontu czy budowy domu (kredyt hipoteczno-budowlany).

 1. Jakiej wysokości kredyt chcemy uzyskać?

Zaczynając od pierwszego pytania, przez które sprecyzujemy swoje plany ustalamy za jaką kwotę chcemy zakupić mieszkanie czy wybudować dom. Jeśli wyjdziemy od tej kwoty, wtedy możemy ustalić jakim wkładem własnym dysponujemy i dokładnie ustalimy jaką wartość kredytu musimy wziąć na ten cel.

 1. Jakim wkładem własnym dysponujemy?

Ilość ofert które będziemy mogli porównać jest zależna właśnie od tego czynnik. Minimalny wkład wymagany przez banki to 10%. W związku z czym jeśli mamy wyższy udział własny w kredycie możemy przeanalizować więcej banków i ofert kredytowych.

 1. Na jak długo chcielibyśmy rozłożyć spłatę zobowiązania?

 Wbrew pozorom to jest bardzo istotne pytanie. W dużej mierze ważny będzie wiek najstarszego kredytobiorcy, od którego liczony jest maksymalny okres kredytowania. Musimy również zastanowić się na jaką ratę miesięcznie będziemy mogli sobie pozwolić, aby nie obciążyć domowego budżetu.

 

Odpowiedzi na powyższe pytania są również już w części parametrami, które ułatwią przedstawienie ofert przez bank. Dodatkowe informacje, mające na celu wyliczenie zdolności kredytowej czy doprecyzowanie ofert to przede wszystkim:

 • dochody, które dzielone będą na wszystkich członków gospodarstwa domowego (np. małżonek, dzieci poniżej 18-stego roku życia);
 • zobowiązania finansowe - czyli, czy w momencie ubiegania się o finansowanie, mamy np. kredyt, pożyczkę, do wykorzystania kartę kredytową czy limit debetowy;
 • miesięczne koszty utrzymania - m.in. obecne wydatki związane z utrzymaniem mieszkania/domu, auta czy koszty przeznaczone na wyżywienie;

Zapraszamy również do naszej porównywarki -> wejdź

 

 

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

 

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele czynników jest ważnych przy podjęciu tej decyzji. W celu wybrania najlepszej oferty warto przeanalizować każdy z nich. Najczęściej skupiamy się na wysokości raty i owszem to jest ważny aspekt wpływający na wygodę spłacania, ale są inne równie istotne. W takim razie na co konkretnie powinniśmy zwrócić uwagę? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, wyjaśnijmy sobie czym są pozostałe elementy.

Równie wart naszej uwagi jest wskaźnik RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania), czyli wszystko to co będzie kosztem przy kredycie. Zaliczymy tutaj przede wszystkim: oprocentowanie, prowizja za udzielenie kredytu, konieczne ubezpieczenia i wszystkie dodatkowe koszty powiązane z uruchomieniem kredytu.  Sam wskaźnik został stworzony właśnie po to, aby ułatwić nam porównanie kilku ofert i wybór tej najlepszej. Przyjrzyjmy się bliżej składowym tego czynnika, które w dużej mierze będą miały wpływ na Naszą decyzję przy wyborze oferty:

 1. Wysokość oprocentowania - składa się na nie WIBOR (zależny przede wszystkim od sytuacji bankowej na rynku) i marża. Z ciekawostek możemy dodać, że w tym momencie oprocentowanie w bankach jest jednym z najniższych od wielu lat.
 2. Marża- najprościej mówiąc jest to należność jaką bank uzyskuje w zamian za pożyczone pieniądze.
 3. Prowizja - jest regulowana jednorazowo, zazwyczaj od 0% do 3%.
 4. Ubezpieczenie - możemy powiedzieć, że dla banku jest to jedna z opcji zabezpieczenia. Zazwyczaj w propozycjach banków trafimy na: ubezpieczanie nieruchomości, ubezpieczenie wkładu własnego, ubezpieczenie pomostowe. ubezpieczenie na życie, ubezpieczenie od utraty pracy.

Bardzo istotnym elementem jest wybór spłaty raty - tu mamy opcję rat równych bądź malejących. Statystycznie najczęściej wybierany są raty równe, które jak sama nazwa mówi są ratami stałymi ewentualna zmiana może nastąpić w oparciu o zmianę stawki WIBOR. Odsetki są na początku wyższe, później maleją, odwrotnie jest ze spłacanym kapitałem. Natomiast rata malejąca, charakteryzuje się tym, że im bliżej końca kredytu tym jest ona niższa. Tu kredytobiorca płaci stałą część kapitału, a odsetki z miesiąca na miesiąc są niższe.

 

 

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

 

Potencjalny kredytobiorca najczęściej uda się do swojego banku, mając nadzieję, że znajdzie tam to czego szuka. Niestety, często jest to mylne założenie. Co jeśli możesz na tym stracić, a inny bank może zaoferować Ci lepsze warunki? Właśnie dlatego warto przeanalizować każdą z opcji, aby być pewnym, że dokonujemy słusznego wyboru.

Przede wszystkim zadaj sobie pytanie, czy zależy Ci na zaoszczędzeniu swoich środków, swojego czasu? Bo jeśli tak to rozwiązanie i odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - znajdź firmę pośredniczącą, która Ci w tym pomoże. Jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ korzystając z takiej usługi nie tylko masz porównane oferty większości banków, ale również pomoc w wyborze najlepszej z nich  i osobę, która przeprowadzi Cię przez cały proces kredytowy.

Co najważniejsze, ekspert finansowy dysponuje ogromem wiedzy i doświadczenia zdobytych na przełomie lat. Jego możliwości pomocy zaczynają się od przygotowania do kredytu po uzyskanie go, a nawet dłużej. Przy współpracy z nim, dowiadujesz się czego możesz się spodziewać przy procesie ubiegania się o kredyt, pokazuje jakie masz możliwości, dopilnowuje każdego niezbędnego dokumentu - ich przygotowania, a także terminów składania, dodatkowo nic Cię to nie kosztuje.

Jeśli w głowie rodzą Ci się wątpliwości dotyczące kredytowania czy pytania bez odpowiedzi, to właśnie kontakt z taką firmą jak Nasza pozwoli Ci na rozwianie wszelkich wątpliwości, a także pomoże w realizacji marzeń.

 

Sprawdź też:

Jakie czynniki mają wpływ na zdolność kredytową?

Plusy i minusy kredytu hipotecznego i gotówkowego

 

Powiązane artykuły

Kredyt dla singla
12/22/2021

Czy singiel może podejść do kredytu z rodzicami?

Kredyt hipoteczny dla wielu wydaje się nieosiągalny, ponieważ urosło wokół niego wiele mitów. Jednym z nich jest taki, że uważa się, że singiel nie może uzyskać takiego finansowania lub jest to bardzo trudne. Jednak wcale tak nie jest. Oczywiście są kwestie, na które osoba żyjąca w pojedynkę powinna zwrócić uwagę, ale nie ma rzeczy niemożliwych również i w takiej sytuacji.
więcej >
cena wynajmu.png
12/22/2021

Ceny wynajmu mieszkania – czy to się opłaca?

Pandemia spowodowała zachwianie na rynku najmu mieszkań. W drugiej połowie 2021 roku sytuacja zaczęła się stabilizować. Wszyscy zaczęliśmy wracać do względnie normalnego życia i popyt na mieszkania do wynajęcia ponownie zaczął się pojawiać. Jaki ma to wpływ na ich ceny?
więcej >
marza kredytu
12/22/2021

Z czego składa się całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to bardzo poważna decyzja. Dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu o rozpatrywanie wszystkich argumentów za i przeciw kredytowi, bo przecież już wiemy, że chcemy go wziąć. Najważniejsze jest przygotowanie się do kredytu, aby podpisanie umowy kredytowej jak najmniej obciążało nasz domowy budżet i pozwalało spokojnie się cieszyć własnym, wymarzonym mieszkaniem.
więcej >