Jak wygląda kupno mieszkania z hipoteką / z kredytem?

12/08/2020

Coraz częściej zdarza się, że chcemy kupić nieruchomość obciążoną kredytem. Czy zatem wpis hipoteki jest przeszkodą do zakupu? Zdecydowanie nie. A czy jest przeszkodą do skorzystania z bankowego finansowania? Również nie.

Z tego artykułu dowiesz się:

Szukasz mieszkania / domu z rynku wtórnego?

No właśnie, jeśli szukasz mieszkania / domu z rynku wtórnego najczęściej ma ono już założoną księgę wieczystą. Każdy jej dział jest ważny i każdy należy przeanalizować. Informację o obciążeniu hipoteką znajdziesz w dziale IV. Pierwszym dokumentem o jaki należy poprosić Zbywcę jest aktualna informacja o zadłużeniu. To właśnie z niej dowiesz się, czy kwota ciążącego na mieszkaniu długu nie przekracza jego wartości. Czy może się tak zdarzyć? Tak, rzadko - a jednak może być taka sytuacja.

Finansując zakup kredytem hipotecznym niezbędne będzie dołączenie promesy banku. To z niej powinno wynikać aktualne zadłużenie, numer konta do spłaty oraz informacja, że bank zwolni hipotekę po całkowitej spłacie zadłużenia. Niektóre banki chcą, by w zaświadczeniu znalazła się też informacja, że nieruchomość nie stanowi zabezpieczenia żadnych innych zobowiązań wobec banku.

Jak będzie wyglądało uruchomienie kredytu?

To zależy. Najczęściej od decyzji banku, czasem od ustaleń pomiędzy stroną kupującą i sprzedającą. Może się zdarzyć, że kredyt wypłacany jest w transzach. Pierwsza jest przekazywana na konto służące do obsługi kredytu. Po całkowitej spłacie zadłużenia, bank Zbywcy wydaje zgodę na wykreślenie hipoteki. Po udokumentowaniu złożenia opłaconego wniosku o wykreślenie hipoteki w Sądzie, bank Kupującego uruchamia kolejną transzę kredytu na konto wskazane przez Sprzedającego. Czasem może się zdarzyć, iż kolejna transza finansowania uruchamiana jest dopiero po otrzymaniu z wydziału ksiąg wieczystych zawiadomienia potwierdzającego wykreślenie obciążenia hipotecznego.

Kolejna możliwość to uruchomienie kredytu jednorazowo, ale w dwóch przelewach. Pierwsza część kredytu jest przekazywana na poczet całkowitej spłaty zadłużenia, druga na wskazane przez Sprzedającego konto. W umowie kredytowej znajdzie się wtedy zapis zobowiązujący do dostarczenia w określonym terminie odpisu z księgi wieczystej potwierdzającego wykreślenie spłacanej hipoteki.

A jeśli kupujesz mieszkanie za gotówkę?     

To w jaki sposób będzie wyglądało rozliczenie pomiędzy Stronami zależy od indywidualnych ustaleń. Proponuję zawsze poprosić o promesę dotyczącą aktualnego zadłużenia wraz numerem konta do spłaty i informacją, że bank zwolni hipotekę po całkowitej spłacie kredytu. Idealnie gdyby udało Ci się wynegocjować płatność w transzach, co najmniej płatną w drugiej racie po potwierdzeniu, że Sprzedający spłacił kredyt, otrzymał ze swojego banku zgodę na wykreślenie hipoteki oraz opłacił i złożył wniosek o wykreślenie długu hipotecznego w Sądzie.

Szukasz mieszkania / domu z rynku pierwotnego?

Nieruchomości z rynku pierwotnego bez względu na etap zaawansowania budowy również mogą posiadać obciążenie hipoteczne. Dotyczy ono najczęściej macierzystej księgi wieczystej i kredytu inwestycyjnego lub obrotowego zaciągniętego przez Dewelopera, lub Spółdzielnię Mieszkaniową. Dzieje się tak w przypadku, gdy Inwestor wspomaga się finansowaniem bankowym przy budowie nieruchomości. Czy taka nieruchomość może być przedmiotem naszego zakupu? Tak, jak najbardziej.

Bez względu na to czy kupujesz mieszkanie / dom za gotówkę, czy posiłkując się wspomaganiem bankowym Deweloper ma obowiązek przed podpisaniem z Tobą umowy deweloperskiej dostarczyć Ci promesę banku na bezobciążeniowe wydzielenie Twojej przyszłej nieruchomości do nowej księgi wieczystej.  Oznacza to, że nowa księga wieczysta zostanie założona dla Twojej nieruchomości bez przenoszenia hipoteki widniejącej w księdze macierzystej.  Może się jednak zdarzyć, że znajdzie się tam hipoteka stanowiąca zabezpieczenie uzyskanego przez Ciebie kredytu na jej zakup.

Kupujesz mieszkanie korzystając z kredytu bankowego. Często obawiasz się czy będziesz je mógł sprzedać przed całkowitą spłata kredytu? Tak jak najbardziej. Czytając powyższy artykuł postaw się wówczas w charakterze Zbywcy nieruchomości na rynku wtórnym.

Sprawdź też:

Kredyt hipoteczny – czy trzeba być małżeństwem?

Który kredyt hipoteczny wybrać?

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >