Jaka jest korzyść dla kredytobiorcy z historycznie niskich stóp procentowych?

05/14/2021

Z początkiem roku 2020 cały świat znalazł się w nowej i niespotykanej sytuacji. Pojawienie się koronawirusa zupełnie przeorganizowało dotychczasowy porządek. Musieliśmy odnaleźć się w nowej rzeczywistości i zmienić tryb życia. Z codziennej pracy w biurze przeszliśmy na pracę zdalną. Nie mamy możliwości swobodnego wyjścia na zakupy, bo w sklepach obowiązują nas limity. Dodatkowo zawsze musimy mieć założoną maseczkę. W przypadku przedsiębiorców pewne branże zawiesiły swoją działalność ze względu na niebezpieczeństwo zakażenia.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Jak koronawirus wpłynął na codzienne finanse?

 Kontakt wielu osób w jednym miejscu uniemożliwił zachowanie dystansu społecznego, dlatego też nie mogą pracować jak dotychczas. Oczywistym jest to, że jeśli przedsiębiorca nie może prowadzić swojej firmy co odbija się na jego wynikach finansowych. Nie pracujesz? Nie dostajesz wynagrodzenia. A co za tym idzie? Zaczyna się problem z wypłacalnością. Pracownicy oczekują pensji, trzeba opłacić najem lokali, są zobowiązania kredytowe, leasingi na sprzęt i wiele innych wydatków. To wszystko wymaga pewnego nakładu finansowego. W momencie kiedy działalności firm zostają zawieszone, konsumpcja spada z dnia na dzień. To może spowodować szereg wielu zmian gospodarczych na rynku i przyczynić się do wzrostu inflacji. By uniknąć tak drastycznej sytuacji, Rada Polityki Pieniężnej (dalej RPP) zdecydowała się obniżyć stopy procentowe. Stopa procentowa i WIBOR – co to jest?

Przede wszystkim wyjaśnijmy sobie czym konkretnie jest stopa procentowa. Z definicji w Encyklopedii Zarządzania wynika, że jest to cena jaka przysługuje posiadaczowi kapitału z racji udostępniania go innym na określony czas. Ten koszt wyrażony jest w procentach w ujęciu rocznym.

Stopy procentowe mają realny wpływ na stawkę WIBOR (ang. Warsaw Interbank Offered Rate). WIBOR to referencyjna wysokość oprocentowania pożyczek na polskim rynku. Jest on podstawą wyznaczania oprocentowania dla kredytów udzielanych w złotówkach dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych. Krótko ujmując, ta wartość ma wpływ na koszty związane na przykład z kredytem hipotecznym.

 

Stawka WIBOR w Polsce

Poniżej przedstawiony jest poziom WIBORU na przestrzeni lat.

 

Analizując wykres można zauważyć, że od 2015 roku wartość ta utrzymywała się w okolicach 1,72% i raczej nic nie zapowiadało, że zmieni się to w najbliższym czasie. Aż do marca 2020 roku gdy zaczęto wprowadzać szereg zmian wspomnianych na początku. RPP chcąc napędzić rynek i zapewnić stabilność polskiej walucie, a co za tym idzie uniknąć niekontrolowanej inflacji, zdecydowała się obniżyć stopy procentowe. Krótko mówiąc, decyzja ta miała na celu złagodzić ekonomiczne skutki pandemii koronawirusa. Taki zabieg nazywany jest polityką ekspansywną. To stan, gdzie niskie stopy procentowe przekładają się na popyt pieniądza. W wyniku tego koszt kredytu spada, dzięki czemu łatwiej też jest go uzyskać. Jeśli jest większa dostępność dofinansowania z kredytu to wzrasta poziom inwestycji, ale też szeroko pojętej konsumpcji. Przedsiębiorcy inwestują w swoje biznesy, rozbudowują firmy. Na rynku pojawiają się nowe miejsca pracy. Dochód narodowy rośnie. Taki stan jest jak najbardziej pożądaną i idealną sytuacją dla gospodarki w czasach spadku tempa wzrostu PKB.

 

Jaki wpływ ma poziom WIBOR na uzyskanie kredytu?

Odnosząc się już bezpośrednio do kredytów z pewnością łatwiej jest dostać tani kredyt, ale też jest do dobra sytuacja dla osób już spłacających swoje zobowiązania. Przykładowo: Klient uzyskał kredyt ze zmienną stopą procentową w listopadzie 2019r. WIBOR w tamtym czasie utrzymywał się na poziomie 1,72%, marża wynosiła 1,89% więc oprocentowanie kredytu było na poziomie 3,61%. W obecnej sytuacji (kwiecień 2021r.) WIBOR mamy na poziomie około 0,21%. Oprocentowanie kredytu tego klienta w tym momencie wynosi 2,1%. Duża różnica, prawda?

Faktycznie, to realna oszczędność na całościowym koszcie kredytu, ale też na tym co najbardziej odczuwamy, czyli na wysokości miesięcznej raty. W niektórych przypadkach jest to obniżka nawet o 100 czy 200zł. W tych trudnych czasach, w których się znajdujemy środki te można przeznaczyć chociażby na tak zwaną „czarną godzinę”. Ponadto, jeśli aktualnie obniża nam się rata, mamy możliwość dobrania kolejnego zobowiązania. Możemy na przykład wykonać remont, wspierając się kredytem gotówkowym, bądź kupić za niego nowe auto czy wykupić wakacje. Finalnie, niewątpliwie podwyższa się standard naszego życia.

Łatwiejsze uzyskanie finansowania powoduje, że chętniej inwestujemy. Jeśli mamy odłożony kapitał to częściej myślimy nad zakupem nieruchomości, budową domu lub też przykładowo rozpoczęciem własnej działalności gospodarczej. Niski koszt kredytu sprzyja rozwojowi firmy. Możemy kupić lepszy, droższy sprzęt. Stajemy się bardziej wyspecjalizowani, przez co możemy świadczyć usługi dla większej ilości klientów lub prowadzić biznes na większą skalę.

 

Pamiętajmy jednak, że wszystko ma dwie strony medalu. W ostatnim czasie faktycznie stopy procentowe zostały obniżone, aczkolwiek może nastąpić odwrotna sytuacja - ich podwyżka. Wtedy nasz kredyt zacznie drożeć, a wszystkie korzyści zostaną utracone. W związku z tym rozsądnie jest zasięgnąć porady osoby, która może zaproponować pewne zabezpieczenia przed taką sytuacją, np. stałe oprocentowanie przez pewien okres czasu. Doradzi też na jaki okres czasu rozłożyć kredyt, by ewentualna podwyżka nie odbiła się zbyt mocno na naszych miesięcznych wydatkach i całkowitym koszcie kredytu. Dodatkowo, Ekspert finansowy jest w stanie pomóc dobrać finansowanie w taki sposób, że nawet ewentualna podwyżka nie spowoduje, że nasza płynność finansowa zostanie naruszona.

 

Sprawdź też:

Jakie czynniki mają wpływ na zdolność kredytową?

Jak pandemia wpłynęła na decyzje kredytowe banków?

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

zakup nieruchomości od sprzedających.png
09/23/2021

Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny bywa skomplikowany, ale może się okazać, że w zależności od sytuacji kupujących jak i sprzedających trudniejszy może być np. przedwstępny akt notarialny. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje, które dotyczą obu stron transakcji. Jak wygląda ten proces w momencie, gdy zarówno kupujący jak i sprzedający decydują się na kredyt hipoteczny?
więcej >
kupować czy nie.png
09/23/2021

Kupować czy nie? Oto jest pytanie.

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie i zastanawia się, czy to dobry moment na kupno mieszkania? Czy może jednak ceny nieruchomości spadną i warto jeszcze poczekać? A co jeśli stopy procentowe wzrosną? Jak podjąć decyzję? Czekać czy nie? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania posługując się konkretnymi danymi liczbowymi, które dokładnie pokażą bieżącą sytuację rynku nieruchomości.
więcej >
mity część 2.png
09/23/2021

Mity kredytu hipotecznego część 2

Ilu ludzi tyle pojęć na temat kredytu hipotecznego szczególnie, że proces może być skomplikowany. Zrozumiałe jest więc, że wokół tego tematu urosło wiele mitów i niedopowiedzeń. To już druga część mitów dotyczących kredytu hipotecznego, które postaramy się Państwu obiektywnie przedstawić, aby móc bez wahania przystąpić do procesu kredytowego.
więcej >