Jaki rodzaj lokaty bankowej wybrać dla siebie?

09/25/2019

Oszczędzanie pieniędzy i gromadzenie kapitału to najprostszy sposób na to, by zapewnić sobie bezpieczeństwo finansowe. Oczywistym jest jednak, że w dzisiejszych czasach nikt z nas nie przechowuje oszczędności w domu, a jednocześnie zależy nam na tym, by bezpiecznie je pomnażać.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

Jedną z możliwości, która cieszy się sporym zainteresowaniem są lokaty. To produkt bankowy, który gwarantuje nam stały, z góry określony zysk. Warto jednak pamiętać, że istnieją różne rodzaje lokat. Jaki z nich warto wybrać? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie.

Poznajmy rodzaje lokat

Banki, chcąc w pełni dopasować się do potrzeb swoich klientów, dzięki czemu możemy wybierać obecnie spośród wielu rodzajów lokat. Sprawia to, że zarówno osoby, które chcą inwestować krótkoterminowo, jak i te, które szukają bezpiecznego sposobu na ulokowanie swoich oszczędności na lata mogą znaleźć coś, czego potrzebują.

Lokata terminowa

To jeden z najbardziej standardowych typów lokat. W przypadku tego produktu finansowego zawieramy z bankiem umowę na przekazanie do depozytu bankowego określonej sumy pieniędzy na określony czas. Może on wynosić sześć lub dwanaście miesięcy, możemy jednak umówić się również na dłuższy okres (np. kilku lat). To dobre rozwiązanie dla osób, które mają pewność, że w czasie trwania terminu lokaty bankowe nie będą potrzebowały złożonych oszczędności. Likwidacja lokaty przed terminem skutkuje bowiem utratą odsetek. 

Lokata jednodniowa

Jak sama jej nazwa wskazuje, jest to lokata, którą zawiera się na jeden dzień. Dyspozycję lokaty należy złożyć najczęściej do godziny 21:00 zaś drugiego dnia otrzymujemy pobrane przez bank pieniądze z naliczonymi odsetkami. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą pomnażać swoje oszczędności, a jednocześnie zależy im na tym, by móc skorzystać z nich praktycznie w każdej chwili. 

Lokata rentierska 

To typ lokat dla osób, które chcą bezpiecznie złożyć pieniądze na długi czas, a jednocześnie dodatkowo zarabiać. W tym rodzaju lokat najczęściej składamy duży depozyt na długi okres czasu. Odsetki kapitałowe są obliczane raz w miesiącu, jednak nie zostają doliczone do sumy depozytu, a przekazane na rachunek właściciela lokaty. Ten rodzaj lokat szczególnie chętnie wybierany jest przez osoby majętne. 

Lokata strukturyzowana

To typ lokaty, w przypadku której depozyt zostaje podzielony na dwie części. Jedna z nich ulokowana jest w bezpieczne instrumenty, takie jak np. obligacje, drugą jego część zaś inwestuje się nieco bardziej ryzykownie np. grając na giełdzie. Zaletą tego rodzaju lokat jest szansa odniesienia znacznie wyższego zysku, niż w przypadku pozostałych lokat. Musimy jednak mieć świadomość istniejącego ryzyka utraty części środków. Jest więc propozycją dla osób, które posiadają bezpieczną sytuację finansową i ewentualne straty nie będą dla nich zbyt dotkliwe.

To główne, najczęściej wykorzystywane typy lokat. Istnieją jeszcze lokaty online, których dyspozycje wysyłamy przez internet, lokaty walutowe, w których depozyt składany jest w obcej walucie, czy lokaty automatyczne, w przypadku których bank sam zakłada lokatę, gdy środki na koncie przekroczą umówione saldo.

 

Sprawdź też:

Jakich błędów uniknąć gromadząc swoje oszczędności?

Gdzie lokować oszczędności, kiedy obniża się oprocentowanie lokat bankowych

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >