Jaki wpływ ma Covid-19 na rynek ubezpieczeniowy?

08/19/2020

Sytuacja na całym świecie stała się mocno niestabilna ze względu na panującą epidemię. Okolicznością szczególną stały się kwestie ekonomiczne. Pojawiła się niepewność płynności finansowej i stabilności zatrudnienia. Zaistniałe wydarzenia mają również duży wpływ na szeroko pojęty rynek ubezpieczeniowy. Kwestie związane z ubezpieczeniami są podatne na wszelkiego rodzaju trendy i zjawiska globalne. Przed ubezpieczycielami zostało postawione trudne zadanie - jak dopasować składkę oraz zakres ochrony do klienta żyjącego w czasach pandemii?

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Aktualna sytuacja na rynku międzynarodowym pokazuje, że towarzystwa ubezpieczeniowe przy

wypłatach świadczeń nie mogą kierować się tylko zapisami zawartymi w umowie, ale również sytuacją rynkową. Ubezpieczyciele muszą stać się bardziej elastyczni i spełnić oczekiwania klientów.


Reagując na zmiany na rynku wywołane pandemią koronawirusa, Europejski Organ Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) wprowadził liczne rekomendacje dla pośredników ubezpieczeniowych oraz ubezpieczycieli:

  • Każdy klient zawierający ubezpieczenie musi uzyskać jasne i rzetelne informacje dotyczące swoich praw, które wynikają z zawartej umowy
  • Konsument musi zostać poinformowany o wszelkich sytuacjach mających na celu wprowadzenie jakichkolwiek środków związanych z zapewnieniem stabilności działania firmy ubezpieczeniowej oraz o tym, jaki może mieć to wpływ na realizacje świadczeń ubezpieczeniowych dotyczących klienta
  • Każdy klient musi być traktowany uczciwie oraz dostawać konkretne i określone informacje dotyczące umowy ubezpieczeniowej
  • Towarzystwo ubezpieczeniowe musi stosować ścisłe wymogi dotyczące zarządzania produktami, uwzględniając obecną sytuację związaną z pandemią COVID -19
  • Firmy ubezpieczeniowe muszą cechować się również elastycznością wobec swoich klientów. Jest to związane na przykład z płatnością składek oraz wszelkimi procedurami, by w miarę możliwości pozwolić konsumentowi na utrzymanie ochrony ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenia komunikacyjne a SARS-CoV-2.

Ubezpieczenie samochodu jest najczęściej występującym produktem ubezpieczeniowym. Głównym czynnikiem jest obowiązkowe ubezpieczenie OC dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego bez względu na to, czy konsument poniósł straty lub jego sytuacja finansowa jest niestabilna z powodu koronawirusa. Ten obowiązek pozwala na postawienie tezy, że mimo zaistniałej pandemicznej rzeczywistości liczba sprzedawanych polis ubezpieczeń komunikacyjnych powinna pozostać na zbliżonym poziomie sprzed pandemii. Zmienić się może podejście klienta do ofert. Konsumenci częściej będą szukać i porównywać, szukając oszczędności. Z dużym prawdopodobieństwem większą popularność zyskają ubezpieczenia, które można opłacić w kilku ratach, mimo że koszt takiego ubezpieczenia może być wyższy nawet o 15-20% vs polisa opłacona jednorazowo. Często kierując się niższymi kosztami, klienci będą stawiać na podstawowe warianty ochrony bez żadnych, jakże istotnych rozszerzeń.

Tendencja ubezpieczeniowa wobec pandemii koronawirusa

W trakcie pandemii możemy prognozować wzrost zainteresowania ubezpieczeniem na życie . Polisy życiowe często posiadają w zakresie ochrony ryzyka związane z chorobami zakaźnymi oraz ich konsekwencjami. Zagrożenie związane z Covid – 19 może mieć zwiększyć popyt na ten rodzaj ubezpieczeń. Natomiast sama sprzedaż polis może być uzależniona od sytuacji ekonomicznej klientów oraz dalszego rozwoju pandemii.

Ubezpieczenie turystyczne a Covid-19

Ze względu na sytuację na świecie zainteresowanie ubezpieczeniami turystycznymi znacznie spadło. Miało to ścisły związek z zamknięciem granic oraz ewentualnymi konsekwencjami kwarantanny za przekroczenie strefy terytorialnej danego kraju. Obecnie dzięki systematycznemu łagodzeniu obostrzeń w podróżowaniu zainteresowanie ubezpieczeniami „travel” rośnie. Towarzystwa ubezpieczeniowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i do zakresu w kosztach leczenia dodają odpowiedzialność za ryzyko wystąpienia Covid-19 i jego konsekwencje. Składki ubezpieczeń turystycznych pozostały na porównywalnym poziomie do cen sprzed pandemii.

Dobrowolne ubezpieczenia nieruchomości oraz mienia

Sytuacja związana z epidemią może mieć negatywny wpływ na zainteresowanie ubezpieczeniami dobrowolnymi, takimi jak ubezpieczenie nieruchomości czy rozszerzenia komunikacyjne typu Autocasco. Źródła spadku popytu na takie polisy należy szukać w stagnacji rynku i utracie płynności finansowej przez konsumentów. Każdy szukając oszczędności, rezygnuje na początku z kosztów, które teoretycznie nie są obowiązkowe.

Należy jednak pamiętać, że ubezpieczenia nie są związane tylko z pandemią, ale również z codziennymi sytuacjami losowymi i pogodowymi, które nie przestają nam zagrażać. Aktualnie zjawiska pogodowe są bardzo dynamiczne, więc warto rozważyć ryzyko poszukiwania oszczędności w tych obszarach, które chronią dorobek naszego życia.

 

 

 Sprawdź też:

Ile czasu trwa uzyskanie kredytu hipotecznego podczas pandemii COVID-19


Czy banki zaostrzą kryteria udzielania kredytów z powodu koronawirusa?

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >