Jakich błędów unikać gromadząc swoje oszczędności?

09/25/2019

Świadomość finansowa w naszym kraju ciągle rośnie. Z roku na rok rośnie liczba osób, które wiedzą jak ważne jest oszczędzanie. Dzięki niemu możemy nie tylko realizować swoje cele i marzenia, ale również zabezpieczyć przyszłość swoją i swoich bliskich.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Mimo to, wielu osobom się nie udaje. Dlaczego? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Popełniają one bowiem częste błędy w gromadzeniu oszczędności. Jakich? Sprawdźmy.

Brak konsekwencji w oszczędzaniu

Pierwszym, podstawowym błędem, który popełniają osoby chcące oszczędzać jest brak konsekwencji. Jeśli zależy nam na tym, by odłożyć dużą sumę pieniędzy nie możemy oszczędzać “zrywami”. Najważniejsza jest bowiem konsekwencja. Osoby, które odkładają regularnie mniejsze kwoty są w stanie zgromadzić więcej, niż ci, którzy odkładają raz na kilka miesięcy większą sumę pieniędzy. Chcąc osiągać dobre efekty w oszczędzaniu musimy więc pamiętać o regularności.

Odkładanie tego “co zostanie”

Zdarza się, że osoby, które postanowiły oszczędzać odkładają niewielkie sumy, które zostały im po zakończeniu miesiąca. Sprawia to, że kwoty są nie tylko naprawdę niewielkie, ale często nie ma ich wcale. Dlatego też jeśli chcemy skutecznie oszczędzać, należy dokonać przeglądu wydatków, ustalić ile pieniędzy potrzebujemy by je pokryć oraz ile nam zostanie. Odkładając na początku miesiąca konkretną sumę zaoszczędzimy więcej.

Podbieranie zaoszczędzonych pieniędzy

W życiu każdego z nas zdarzają się nagłe, nieprzewidziane wydatki. Bardzo często w sytuacji takiej jak nagła awaria auta nie myślimy racjonalnie i sięgamy po zaoszczędzone pieniądze. Nierzadko ze stratą finansową, która może wynikać np. ze zlikwidowania lokaty przed upływem terminu. Warto tego uniknąć. Zakładając, że zaoszczędzonych pieniędzy nie wydajemy na codzienne życie znacznie szybciej uda nam się zgromadzić satysfakcjonujący nas kapitał.

Ryzykowne formy inwestowania

Kolejnym błędem osób, które chcą oszczędzać jest chęć jak najszybszego pomnażania zgromadzonego kapitału. W związku z tym bardzo często zdarza się tak, że ciężko zaoszczędzone środki inwestujemy w ryzykowne przedsięwzięcia lub akcje. Tymczasem inwestowanie w akcje wymaga doświadczenia oraz wiedzy. Nieprzygotowani możemy stracić wszystko. Dlatego też specjaliści do spraw finansów zalecają osobom, które chcą pomnażać swoje oszczędności bezpieczne formy inwestowania lub korzystanie z pomocy doświadczonych doradców. 

Brak długoterminowych celów

Bardzo wiele osób myśląc o oszczędzaniu ma na myśli odkładanie pieniędzy na konkretny, często nieodległy cel, taki jak np. wymarzona wycieczka. Powoduje to, że gdy uda nam się zebrać potrzebną kwotę często rezygnujemy z dalszych oszczędności. W ten sposób nie uda nam się stworzyć “poduszki finansowej”, która zapewniłaby nam bezpieczeństwo. Nawet jeśli zbieramy pieniądze na konkretny cel warto podzielić kwotę, którą chcemy odłożyć na realizację marzeń i część z niej odłożyć na przyszłość. Dzięki temu nawet w czasie oszczędzania na swoje cele nie pozbawimy się całkowicie oszczędności. 

Podsumowując, choć oszczędzanie pieniędzy wydaje się proste, tak naprawdę dla wielu z nas wciąż jest wyzwaniem ponad miarę. Na szczęście, wystarczy jedynie korekta prostych i częstych błędów, które wymieniliśmy, by oszczędzanie zaczęło przynosić oczekiwane efekty

 

Sprawdź też:

Jakie fundusze inwestycyjne warto teraz kupować?

Gdzie lokować oszczędności, kiedy obniża się oprocentowanie lokat bankowych

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

co wpływa na Twoją zdolność.png
11/26/2021

Co obniża Twoją zdolność kredytową?

Od czego zacząć starania o kredyt hipoteczny? Zadajemy sobie to pytanie jak tylko zaczynamy szukać wymarzonego mieszkania i wiemy, że jego zakup będzie musiał być sfinansowany kredytem. Najważniejsza w staraniu się o kredyt jest nasza zdolność kredytowa. Sprawdźmy co zrobić aby była jak najlepsza.
więcej >
ranking kredytow
11/25/2021

Ranking kredytów gotówkowych listopad 2021

W listopadzie najważniejszą informacją dla wszystkich planujących kredyt i obecnych kredytobiorców była decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podniesieniu stóp procentowych. Wzrost był znaczący i mogłoby się wydawać, że koszty kredytów gotówkowych znacznie wzrosną. Czy tak się stało? Informacja jest szczególnie istotna dla kredytobiorców, którzy planują uzyskanie dodatkowych środków na Święta. Sprawdzimy w aktualnym rankingu kredytów gotówkowych listopad 2021 jak wyglądają oferty kredytów gotówkowych.
więcej >
kredyt hipoteczny pojecia
11/25/2021

Słownik pojęć związanych z kredytem hipotecznym

Kiedy zaczynamy starania o kredyt hipoteczny lub kredyt gotówkowy pierwsze kroki najczęściej kierujemy do Internetu, a tam znajdujemy mnóstwo porad napisanych często językiem nie do końca zrozumiałym dla każdego. Spróbujmy sobie wyjaśnić te pojęcia tak, aby kredyt nie był dla nas zagadką, której nie możemy rozwikłać.
więcej >