Jakie są zabezpieczenia kredytów obrotowych?

09/27/2019

Kredyt obrotowy to jedna z form finansowania zewnętrznego, z którego chętnie korzystają przedsiębiorcy. Jest to rozwiązanie wygodne, które nie musi stanowić dla firmy dużego obciążenia finansowego.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Niemniej jednak, aby kredyt obrotowy był dla firmy korzystny, powinna ona zadbać o odpowiednie jego zabezpieczenie. Od rodzaju zabezpieczeń zależy bowiem prowizja banku oraz oprocentowanie kredytu. Bank chce bowiem mieć pewność, że firma jest wypłacalna. Gdy trudno jej przedstawić odpowiednie zabezpieczenia, bank decyduje się podnieść koszty, by chronić swoje interesy. Obecnie firmy decydujące się na kredyt obrotowy mogą wybierać spośród wielu różnych rodzajów zabezpieczeń. Czasem niezbędne okazuje się zastosowanie kilku z nich. Jakie są to zabezpieczenia? Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Zastaw na majątku ruchomym należącym do kredytobiorcy

Bank bierze pod zastaw posiadane przez przedsiębiorstwo pojazdy, maszyny, urządzenia czy sprzęt elektroniczny. W umowie znajdują się zapisy dotyczące wartości mienia oraz dokładny wykaz przedmiotów objętych zastawem.

Zastaw na nieuregulowanych i bezspornych należnościach handlowych kredytodawcy

Jeśli firma posiada wierzytelności, może wykorzystać je jako zabezpieczenie kredytu obrotowego. W przypadku, w którym nie będzie ona zdolna do spłaty zadłużenia, przejmuje je bank i to on dochodzi płatności od klientów czy kontrahentów firmy zaciągającej kredyt obrotowy. Zabezpieczeniem mogą być również gotowe produkty lub towary tworzone przez firmę. W takim przypadku musi ona dbać o posiadanie odpowiednich zapasów magazynowych, które wystarczą na pokrycie ewentualnego zadłużenia. 

Hipoteka na nieruchomości

Jeśli przedsiębiorstwo posiada własny budynek lub grunty, mogą stanowić one formę zabezpieczenia dla kredytu obrotowego. Konieczna jest wycena posiadanych nieruchomości przez rzeczoznawcę oraz dokonanie odpowiedniego wpisu w księgi wieczyste. W przypadku braku spłaty kredytu obrotowego, bank zyskuje prawo do przejęcia i zlicytowania nieruchomości.

Nieodwołalne pełnomocnictwo dla banku

Firma, która chce ubiegać się o kredyt obrotowy w ramach zabezpieczenia może ustanowić nieodwołalne pełnomocnictwo dla banku w zakresie dysponowania środkami kredytobiorcy zgromadzonymi na rachunku głównym. Oznacza to w praktyce, że w momencie, w którym kredyt obrotowy nie jest spłacany, bank może zlecić dyspozycję pobrania środków z konta przedsiębiorstwa w wysokości, która niezbędna jest do spłaty zadłużenia.

Cesja praw z polisy ubezpieczeniowej 

Kolejnym rodzajem zabezpieczenia, które często wykorzystuje się w przypadku kredytów obrotowych jest cesja polisy ubezpieczeniowej. W przypadku,  w którym firma nie spłaca regularnie kredytu, a posiada roszczenie względem ubezpieczyciela, to bank a nie kredytobiorca ma prawo do odszkodowania.

Inne formy zabezpieczeń

Poza wspomnianymi wyżej zabezpieczeniami istnieją również inne rodzaje ochrony, które można wykorzystać podpisując umowę z bankiem. Są to między innymi: poręczenie osoby trzeciej – fizycznej lub prawnej, weksle in blanco, kaucja oraz przewłaszczenie na zabezpieczenie środka trwałego.

 

Sprawdź też:

Kredyt obrotowy a faktoring 

Faktoring a płynność finansowa firmy

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >