Jakie są źródła finansowania działalności bieżącej

09/27/2019

Każda osoba, która decyduje się na prowadzenie działalności gospodarczej musi mieć świadomość, że będzie potrzebowała środków na realizację swoich planów i rozwój biznesu. Możemy oczywiście przeznaczać na ten cel własny zgromadzony kapitał. Zdarza się jednak, że nie zawsze jest on wystarczający.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Wówczas należy podjąć decyzję co do wyboru źródeł finansowania bieżącej działalności. Sprawdźmy więc jakie możliwości mają przedsiębiorcy.

Wewnętrzne i zewnętrzne źródła finansowania

Każdy przedsiębiorca może finansować działalność bieżącą swojej firmy na dwa sposoby. Pierwszy z nich to wewnętrzne źródła finansowania. To metody, które opierają się na korzystaniu z własnych zasobów, możliwości odliczeń od podatku, sprzedaży aktywów, odpisów amortyzacyjnych oraz faktoringu (czyli sprzedaży wystawionych faktur i wierzytelności innemu podmiotowi, co zapewnia firmie płynność finansową).
Czasem jednak zdarza się, że wewnętrzne źródła finansowania nie wystarczają i trzeba skorzystać z pomocy zewnętrznych firm i instytucji. Zakres zewnętrznych źródeł finansowania bieżącej działalności jest naprawdę szeroki. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rozwiązania.

Kredyty bankowe

Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez firmy rodzajem zewnętrznego finansowania są kredyty bankowe. Ich zaletą jest dostępność oraz możliwość pozyskania dużych środków na realizację danych celów. Kredyt to umowa między przedsiębiorcą, a bankiem. Bank przekazuje kredytobiorcy określoną na umowie kwotę, którą musi on zwrócić wraz z odsetkami. Na kredyt bankowy mogą liczyć zarówno duże, jak i małe przedsiębiorstwa, choć spora część banków nie udziela kredytów firmom, które dopiero zaczęły swoją działalność.

Kredyt kupiecki

To bardzo popularne źródło zewnętrznego finansowania, które opiera się na przedłużonym terminie płatności za towary lub usługi, które nabywamy jako firma. Nie wymaga specjalnej formy prawnej (wystarczy określić termin płatności na fakturze). Z tego względu jest to idealne rozwiązanie dla firm małych, rozpoczynających swoją działalność oraz tych, które posiadają niską zdolność kredytową.

Leasing

Przedsiębiorca, który chce kupić do swojej firmy sprzęt, urządzenia lub samochody może zdecydować się na ich zakup z własnych środków. Może jednak również skorzystać z kolejnej formy finansowania zewnętrznego jaką jest leasing. Mówiąc najprościej, jest to rozwiązanie, które opiera się na przekazaniu na określony okres danych dóbr (sprzętu elektronicznego, aut, maszyn) przez leasingodawcę. Leasingobiorca (w tym przypadku firma) zobowiązuje się zaś do uiszczania określonych w umowie opłat za ich użytkowanie.

Dotacje

Firmy, które dopiero rozpoczynają swoją działalność lub chcą się rozwijać i np. zwiększać zatrudnienie, mogą korzystać z licznych form wsparcia oferowanych przez państwo oraz Unię Europejską. Do najważniejszych z nich należy zaliczyć dotacje na rozwój biznesu, które oferuje przedsiębiorcom Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Fundusz Inwestycyjny. 

Sprzedaż akcji i udziałów

Duże firmy o ugruntowanej pozycji, które dobrze radzą sobie na rynku, również potrzebują środków na nowe inwestycje. W takim przypadku może zdecydować się na sprzedaż akcji swojej firmy. Nabywcy akcji stają się wspólnikami, co oznacza, że mają wpływ na to, co dzieje się w firmie (proporcjonalny do ilości akcji) oraz są upoważnieni do udziału w zyskach przedsiębiorstwa.

 

Sprawdź też:

Leasing a kredyt gotówkowy - różnice

„Rozwiązania dla Firm” - Open Finance wspiera przedsiębiorców

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >