Kiedy nadpłacać kredyt hipoteczny?

07/19/2021

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na wiele lat, które jest często jedynym rozwiązaniem przy chęci zakupienia własnego M3. Przez tak długi czas nasza sytuacja finansowa może się polepszyć a wtedy trzeba zdecydować na co przeznaczyć pieniądze. Jedną z opcji jest nadpłacenie kredytu hipotecznego, ale czy jest to w ogóle możliwe i opłacalne?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czy można nadpłacić kredyt hipoteczny?

Nadpłacanie kredytu hipotecznego jest jak najbardziej możliwe. Polega ono na płaceniu wyżej raty niż jest przewidziana w harmonogramie spłaty (czyli liście rat, które musimy spłacać miesiąc po miesiącu)  - chociaż nie zawsze było to oczywiste. W 2017 ukazała się ustawa mająca uporządkować kwestie wcześniejszej spłaty i umożliwić ją konsumentom. Do tego zobowiązuje banki do zwrotu wszystkich kosztów kredytu za czas, który został skrócony dzięki szybszej spłacie. Podczas zawierania umowy kredytowej otrzymujemy harmonogram spłat. Wcześniejsza spłata polega tutaj na tym, że wpłacamy po prostu większą kwotę niż przewidziana jest w harmonogramie. Statystycznie coraz częściej banki zauważają spłaty kredytów w krótszym czasie niż był on przewidywany - co oznacza, że wiele osób decyduje się na nadpłacanie rat.

Czy wszędzie można nadpłacać raty? Tak, zagwarantowała nam to wymieniona ustawa, jednak bank też ma większe możliwości. Podczas podpisywania umowy kredytowej należy się z nią dokładnie zapoznać, ponieważ  bank może postawić limity wcześniejszej spłaty. Ustawa o kredycie hipotecznym z 2017 roku umożliwiła bankom wprowadzenie dodatkowej prowizji za wcześniejszą spłatę pod warunkiem, że spłata odbędzie się w przeciągu 3 lat od daty zawarcia. Ważną kwestia jest także, że nałożona prowizja nie może przekraczać 3% kwoty całego kredytu.    

 

Jak dużo i kiedy nadpłacać kredyt hipoteczny?

Decyzja o nadpłacie kredytu na pewno jest dobra, jednak jak dużo nadpłacać? Odpowiedź jest prosta – tyle, na ile jesteśmy w stanie. Oczywiście im więcej tym lepiej, jednak w przypadku spłaty długoterminowej jaką jest kredyt hipoteczny systematyczne wpłacanie niewielkich kwot  może mieć ogromne znaczenie. Najlepiej kredyt nadpłacić gdy nadarzy się ku temu okazja np. podwyżka.   Nadmiar gotówki możemy przeznaczyć na oszczędności i odłożyć na koncie czy lokacie albo spróbować je zainwestować, ale najpierw warto przeanalizować korzyści jakie mogą płynąć zarówno z inwestycji jak i wcześniejszej spłaty przy pomocy Eksperta finansowego. Bardziej opłacalne może okazać się nadpłacenie kredytu, ponieważ dzięki temu możemy pozbyć się części jego kosztów. Zanim jednak zaczniemy spłacać należy przeanalizować swoją sytuację kredytową, głównie czy wybraliśmy raty równe czy malejące. Nadpłata rat malejących w przeciwieństwie do równych jest dosyć trudna, ponieważ na początku wymaga dużego nakładu finansowego. Można zdecydować się na płacenie co miesiąc takiej samej, najwyższej raty (jeżeli pozwoli nam nasza sytuacja finansowa), jednak to decyzja indywidualna. Następną kwestią jest czy chcemy w zamian zmniejszyć okres kredytowania czy wysokość rat. Wysokość rat na pierwszy rzut oka jest bardzo kusząca, ponieważ płacimy mniej, jednak finansowo bardziej opłacalne będzie skrócenie okresu kredytowania.

 

Czy nadpłacanie kredytu hipotecznego jest opłacalne?

Zaciągając kredyt hipoteczny musimy spodziewać się opłat za uruchomienie i prowadzenie. Najpowszechniejszymi są prowizja i marża. Prowizja to jednorazowa opłata, która jest ściągana na samym początku. W kwestii opłacalności wcześniejszej spłaty kredytu ważniejsza jest marża, która jest opłatą pobieraną cyklicznie na podstawie kapitału jaki mamy jeszcze do spłaty i jest ona składową oprocentowania kredytu. Im mniejszy kapitał tym mniejsza będzie marża - więc oczywistym jest, że nadpłacanie kredytu, czyli zmniejszanie kapitału jest bardzo opłacalne. Marża przeliczana jest z całości kapitału i rozkładana na każdą ratę proporcjonalnie do czasu spłaty na samym początku. Potem raty mogą się zmieniać w zależności od wysokości pozostałego kapitału. W praktyce wygląda to tak, że bank pożycza nam pieniądze na 20 lat i będzie na tym „zarabiał” poprzez marżę właśnie na przełomie tego czasu. Jeśli zdecydujemy się na 30 lat koszty kredytu będą większe niż przy 20 latach, ponieważ pożyczamy na dłużej, ale w rozrachunku miesięcznym raty mogą okazać się mniejsze. Należy pamiętać, że w trakcie trwania kredytu wysokość raty może się zmieniać w zależności od warunków jakie wybraliśmy podczas podpisywania umowy np. raty stałe czy malejące oraz od sytuacji gospodarczej takich jak WIBOR.  

Co dla Ciebie jest nabardziej opłacalne ? Nasz Ekspert pomoże Ci znaleźć najlepsze rozwiązanie. Umów się na spotkanie już dziś.

UMÓW SIĘ NA SPOTKANIE

 

Sprawdź też:

Dlaczego warto brać kredyt hipoteczny?

Jaka jest korzyść dla kredytobiorcy z historycznie niskich stóp procentowych?

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >