Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

07/20/2021

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

Od czego zacząć staranie się o kredyt hipoteczny?


Kredyt hipoteczny jako długotrwałe zobowiązanie jest dla banków jednocześnie bardzo dobrą formą finansowania, a zarazem problematyczną. Na analitykach bankowych spoczywa większość odpowiedzialności za oceną kredytową Klienta nie tylko na chwilę obecną, ale także na przewidywania jak się rozwinie jego sytuacja w przyszłości, której przecież do końca przewidzieć nie można. Dlatego mamy szereg narzędzi statystycznych, algorytmów które ułatwiają ustalenie wartości, którą Klient powinien na przestrzeni lat móc spłacić. Oczywiście są to przewidywania, jednakże na tyle precyzyjne by móc określić bezpieczną granicę finansowania i dla banku i dla Klienta.


Jako potencjalni kredytobiorcy mamy wpływ na to co ostatecznie do analizy otrzyma pracownik banku. Czasami zatem jeśli jest taka możliwość, warto poczekać do okresu, który jest dla nas finansowo korzystny, by podkreślić go w dokumentach czy poprzez swoją kondycję finansową. Dzięki czemu analityk, który szuka możliwych zagrożeń i korzyści w dokumentach, będzie mógł wydać korzystną rekomendację finansowania, które będzie z Klientem przez dłuższy czas.


Co może pomóc Klientowi w uzyskaniu kredytu hipotecznego?

Bardzo ważna przy kredycie hipotecznym jest stabilność. Zarówno Klienta jak i samego rynku. O ile na tą drugą jako kredytobiorcy wpływu nie mamy, tak nad własną możemy popracować. Bank w pierwszej kolejności robi rozeznanie z sytuacji finansowej przyszłego kontrahenta. To jak długo mamy obecne źródło zarobków, czy zdarzały się przerwy w ich uzyskiwaniu lub do kiedy nasze dochody są zapewnione będzie dla kredytodawcy bardzo istotne. Dlatego warto zadbać by w czasie, kiedy chcemy takie finansowanie uzyskać, okres dochodu zarówno wstecz i w przód był jak najdłuższy.


Dobrze jest również, gdy ma się zmienne zarobki w zależności od sezonu lub premii, pokazywać ten okres wstecz, który był dla nas szczególnie udany finansowo oraz podkreślać w swoich przelewach bankowych racjonalne dysponowanie swoimi zasobami.

 

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Istotnym dla banku jest to jaką historię płatności zobowiązań ma za sobą ich potencjalny Klient. Zanim dokumentacja zostanie poddana analizie, kredytodawca sprawdza Klienta w bazach danych odnośnie historii płatności. Ważnym jest, czy miał już jakieś kredyty, czy są obecnie, jak wyglądały spłaty. Nasi eksperci polecają przed podejściem do tego typu finansowania, posiadanie już wcześniej spłaconego zobowiązania by pokazać, że jako kredytobiorcy jesteśmy rzetelni i wypłacalni.

Wspomniana już wcześniej sytuacja na rynku też nie powinna być pomijana. Warto przed pójściem do banku sprawdzić, czy jest on w stabilnej sytuacji, jaka jest obecna stopa procentowa ustalona przez Radę Polityki Pieniężnej. Jest ona częścią oprocentowania kredytu i może mieć znaczny wpływ na to jak duże odsetki przyjdzie Klientowi oddać w samej spłacie i jakie będą same raty. Można także co jakiś czas sprawdzać sytuację dzięki kalkulatorom i porównywarkom hipotecznym oraz naszym ekspertom, którzy współpracując na bieżąco z bankami, monitorują możliwości Klienta w obecnej sytuacji.


Na koniec nie można jednak także pominąć rynku nieruchomości, który jest szczególnie istotny ze względu na swoją ofertę. Już sam wybór źródła zakupu będzie determinował dokumentację i czas rozpatrywania wniosku. Bank rozpatruje także potencjalną zmianę wartości nieruchomości, dzięki czemu może być mniej lub bardziej elastyczny przy negocjacjach warunków samego kredytu.

Podsumowanie

Planowanie kredytu hipotecznego najlepiej rozpocząć od swobodnej obserwacji sytuacji. Im więcej jako Klienci mamy czasu na przygotowanie się do kredytu, tym lepsze potem warunki można wynegocjować. Wśród najważniejszych zagadnień, na które należy zwrócić uwagę możemy wyróżnić:

  • stabilność dochodów,
  • stabilność rynku finansowego i nieruchomości,
  • historię kredytową Klienta,
  • wkład własny,
  • dysponowanie budżetem domowym.


Na podstawie przeprowadzonej samodzielnie lub wraz ekspertem analizy tych zagadnień jesteśmy w stanie ustalić w którym momencie skorzystanie z tego typu finansowania będzie dla nas najkorzystniejsze oraz kiedy banki będą elastycznie podchodzić do negocjacji.

 

Sprawdź też:

Raty stałe a raty malejące – które są lepsze?

Fotowoltaika -  czy warto z niej korzystać w Polsce?

 

 

[1]Źródło: Główny Urząd Statystyczny Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w I kwartale 2021 roku

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >