Kiedy opłaca się kredyt konsolidacyjny?

09/26/2019

Banki oferują nam szereg różnego rodzaju produktów finansowych, również tych, które pomóc mają nam w przypadku trudnej sytuacji. Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny. Czym się charakteryzuje oraz kiedy opłaca się go wziąć? Odpowiedzmy na to pytanie.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny, to kredyt celowy, który w założeniu ma pomóc nam w spłacie wszystkich zaciągniętych przez nas zobowiązań. W przypadku tego kredytu, to bank spłaca nasze wcześniejsze pożyczki, kredyty czy raty. W zamian tychże zobowiązań płacimy więc jedną, często niższą ratę, co ma nam pomóc w poprawie sytuacji finansowej. Jest to kredyt skierowany zarówno do osób, które mają problemy ze spłatą wszystkich swoich zobowiązań, jak i tych, które zmęczone są koniecznością pamiętania o kilku lub kilkunastu ratach i chcą nieco ułatwić sobie prowadzenie własnych spraw finansowych.

Z czym się wiąże?

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego wymaga od osób zainteresowanych tym produktem dokładnego poinformowania banku o wszystkich swoich zobowiązaniach finansowych. Jest więc nieco trudniejsze niż złożenie wniosku o zwykły kredyt gotówkowy. Musimy przedstawić kopie umów oraz aktualny stan spłacanych zobowiązań. Bank dokładnie prześwietli też naszą historię kredytową i oceni, czy możliwe jest przyznanie kredytu konsolidacyjnego.

Jeśli decyzja banku jest pozytywna, możemy umówić się na spłatę rat, których wysokość będzie niższa, niż suma wszystkich spłacanych dotąd zobowiązań każdego miesiąca. Wiąże się to jednak z wydłużeniem okresu kredytowania, a tym samym podnosi koszty. Musimy mieć bowiem świadomość, że dłuższy okres spłaty sprawia, że przez cały okres spłaty kredytu zapłacimy więcej, niż w przypadku samodzielnego regulowania dotychczasowych zobowiązań. 

Kiedy opłaca się go zaciągnąć?

Nie oznacza to jednak, że zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego jest nieopłacalne. Wprost przeciwnie. Dla wielu osób jest on najlepszym rozwiązaniem. Konsolidacja kredytów opłaca się w przypadku, gdy suma dotychczasowych zobowiązań staje się dla nas kłopotliwa. Jeśli raty pochłaniają znaczną część domowego budżetu, który staje się coraz bardziej napięty, wówczas jak najbardziej opłaca się skorzystać z konsolidacji. Pozwoli nam to bowiem uniknąć ryzyka braku spłaty rat i zachować dobrą historię kredytową. 

Czy warto wnosić o dodatkową gotówkę?

Jak wspominaliśmy, w przypadku kredytu konsolidacyjnego kredytobiorca nie otrzymuje pieniędzy do rąk własnych - są one automatycznie przesyłane do banków i instytucji, w których kredytobiorca ma pożyczki lub inne zobowiązania. Czasem jednak potrzebujemy dodatkowej gotówki. W takiej sytuacji możemy skorzystać z możliwości wzięcia kredytu konsolidacyjnego o kwocie większej, niż suma naszych zobowiązań. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze niż kolejny nowy kredyt. Obecnie wiele banków proponuje klientom takie rozwiązania. Warto jednak pamiętać o tym, że są to kolejne koszty, które mogą wpływać na długość spłaty rat lub ich wysokość.

Podsumowując, jeśli posiadamy wiele zobowiązań takich jak kredyty bankowe, ratalne czy pożyczki, a ich spłata staje się dla nas coraz większym problemem, konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem, które pozwoli nam uniknąć poważnych kłopotów finansowych.

 

Sprawdź też:

Kredyty konolidacyjne

Co oznacza konsolidacja kredytu?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >