Kiedy opłaca się kredyt konsolidacyjny?

09/26/2019

Banki oferują nam szereg różnego rodzaju produktów finansowych, również tych, które pomóc mają nam w przypadku trudnej sytuacji. Jednym z nich jest kredyt konsolidacyjny. Czym się charakteryzuje oraz kiedy opłaca się go wziąć? Odpowiedzmy na to pytanie.

Czym jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny, to kredyt celowy, który w założeniu ma pomóc nam w spłacie wszystkich zaciągniętych przez nas zobowiązań. W przypadku tego kredytu, to bank spłaca nasze wcześniejsze pożyczki, kredyty czy raty. W zamian tychże zobowiązań płacimy więc jedną, często niższą ratę, co ma nam pomóc w poprawie sytuacji finansowej. Jest to kredyt skierowany zarówno do osób, które mają problemy ze spłatą wszystkich swoich zobowiązań, jak i tych, które zmęczone są koniecznością pamiętania o kilku lub kilkunastu ratach i chcą nieco ułatwić sobie prowadzenie własnych spraw finansowych.

Z czym się wiąże?

Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego wymaga od osób zainteresowanych tym produktem dokładnego poinformowania banku o wszystkich swoich zobowiązaniach finansowych. Jest więc nieco trudniejsze niż złożenie wniosku o zwykły kredyt gotówkowy. Musimy przedstawić kopie umów oraz aktualny stan spłacanych zobowiązań. Bank dokładnie prześwietli też naszą historię kredytową i oceni, czy możliwe jest przyznanie kredytu konsolidacyjnego.

Jeśli decyzja banku jest pozytywna, możemy umówić się na spłatę rat, których wysokość będzie niższa, niż suma wszystkich spłacanych dotąd zobowiązań każdego miesiąca. Wiąże się to jednak z wydłużeniem okresu kredytowania, a tym samym podnosi koszty. Musimy mieć bowiem świadomość, że dłuższy okres spłaty sprawia, że przez cały okres spłaty kredytu zapłacimy więcej, niż w przypadku samodzielnego regulowania dotychczasowych zobowiązań. 

Kiedy opłaca się go zaciągnąć?

Nie oznacza to jednak, że zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego jest nieopłacalne. Wprost przeciwnie. Dla wielu osób jest on najlepszym rozwiązaniem. Konsolidacja kredytów opłaca się w przypadku, gdy suma dotychczasowych zobowiązań staje się dla nas kłopotliwa. Jeśli raty pochłaniają znaczną część domowego budżetu, który staje się coraz bardziej napięty, wówczas jak najbardziej opłaca się skorzystać z konsolidacji. Pozwoli nam to bowiem uniknąć ryzyka braku spłaty rat i zachować dobrą historię kredytową. 

Czy warto wnosić o dodatkową gotówkę?

Jak wspominaliśmy, w przypadku kredytu konsolidacyjnego kredytobiorca nie otrzymuje pieniędzy do rąk własnych - są one automatycznie przesyłane do banków i instytucji, w których kredytobiorca ma pożyczki lub inne zobowiązania. Czasem jednak potrzebujemy dodatkowej gotówki. W takiej sytuacji możemy skorzystać z możliwości wzięcia kredytu konsolidacyjnego o kwocie większej, niż suma naszych zobowiązań. Jest to rozwiązanie bezpieczniejsze niż kolejny nowy kredyt. Obecnie wiele banków proponuje klientom takie rozwiązania. Warto jednak pamiętać o tym, że są to kolejne koszty, które mogą wpływać na długość spłaty rat lub ich wysokość.

Podsumowując, jeśli posiadamy wiele zobowiązań takich jak kredyty bankowe, ratalne czy pożyczki, a ich spłata staje się dla nas coraz większym problemem, konsolidacja jest dobrym rozwiązaniem, które pozwoli nam uniknąć poważnych kłopotów finansowych.

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

Raty stałe czy raty malejące
03/17/2021

Raty stałe a raty malejące – które są lepsze?

Szukając najlepszego kredytu hipotecznego musimy stawić czoło wielu zagadnieniom, których zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę przy finansowaniu gotówkowym. Kredyt hipoteczny towarzyszy nam często przez długi okres, dlatego tak ważne jest by był on dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednym z wyborów jakiego musimy dokonać jest czy lepsze są raty stałe czy malejące.
więcej >
Zdolność kredytowa w pigułce
03/11/2021

Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku.
więcej >
of_post_social_feb_5_art.jpg
02/19/2021

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Pozwala na realizacje swoich marzeń, na znalezienie swojego własnego miejsca na ziemi. W związku z takimi planami zastanawiamy się, co zrobić aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
więcej >