Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

03/11/2021

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku.

Kredyt hipoteczny- czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce oraz przydatne wskazówki.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku. Na maksymalną kwotę kredytu wpływa kilka istotnych czynników, które postaram się klarownie przedstawić w poniższym artykule.

 

Od czego zacząć?

Zanim przystąpimy do symulacji zdolności kredytowej musimy zadać kilka bardzo istotnych pytań:

 • Jaka rata kredytu nie obniży naszego poziomu życia i zapewni komfort spłacania?
 • Jaki jest stosunek naszych miesięcznych zarobków netto do raty kredytu którą wstępnie ustaliliśmy?
 • Czy po odjęciu kosztów utrzymania, reszta dochodu pozwoli nam na komfortowe spłacanie rat w określonej wysokości?

Gdy ustalimy te wstępne informacje, jesteśmy już o krok od wyliczenia zdolności.

 

Ocena zdolności przy kredycie hipotecznym – jakie informacje są istotne dla banków?

Instytucje bankowe bazują na algorytmach oraz pracy analityków, jednakże są pewne elementy wspólne, które są brane pod uwagę w każdym banku. Elementy niezbędne do zbadania zdolności kredytowej to:

 • Wysokość dochodu oraz jego źródło - na podstawie tych danych bank jest w stanie ocenić czy kredytobiorca jest w stanie spłacać określoną kwotę kredytu. Występują obostrzenia względem stosunku wysokości raty a miesięcznym dochodem. Rata nie może w żadnym przypadku przekraczać 65% miesięcznego dochodu netto kredytobiorców. W przypadku zarobków na poziomie najniższego krajowego wynagrodzenia, ze względu na rekomendacje KNF, rata nie może przekraczać 50% miesięcznego wynagrodzenia netto.
 • Staż pracy lub czas prowadzenia działalności gospodarczej - pod kątem zdolności, istnieje powiązanie pomiędzy formami zatrudnienia i stażem pracy, jak również pomiędzy prowadzeniem działalności gospodarczej i okresem jej funkcjonowania.
 • Wiek osób ubiegających się o kredyt - wiek osób ubiegających się o kredyt jest istotny względem okresu kredytowania, co przekłada się na inne czynniki kredytu.
 • Wkład własny - kwota jaką jesteśmy w stanie przeznaczyć na inwestycje oraz majątek jaki posiadamy.
 • Zobowiązania finansowe - między innymi aktualne raty kredytów, limity debetowe, karty kredytowe.
 • Koszty utrzymania - koszty życia, takie jak na przykład: rachunki stałe, czynsz, opłaty za prąd oraz gaz. Bank zwraca również uwagę na koszty ponoszone z tytułu użytkowania samochodu.
 • Liczba osób w gospodarstwie domowym - bank bierze pod uwagę również osoby niepracujące oraz niepełnoletnie dzieci. Ta kwestia przekłada się na koszty utrzymania, które rosną proporcjonalnie wraz z liczbą domowników.
 • Historia kredytowa - Istotnym jest, czy wszelkie zobowiązania były regulowane na czas, czy występowały opóźnienia oraz windykacje komornicze. Jeżeli kredytobiorca w pewnym punkcie swojego życia był objęty windykacją komorniczą, muszą upłynąć od momentu uregulowania należności minimum trzy lata, żeby starać się o kredyt hipoteczny.

 

Jakich dochodów banki mogą nie brać pod uwagę?

Często przed badaniem zdolności kredytowej, zastanawiamy się czy nasz dochód będzie brany pod uwagę przy jej wyliczaniu. Przede wszystkim, aby nasze dochody były akceptowane przez banki, muszą być udokumentowane. Źródła których bank może nie brać pod uwagę to między innymi: zasiłki dla bezrobotnych, alimenty na dzieci, stypendia, zasiłki opiekuńcze, renta na czas określony, wynagrodzenie dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych oraz dzieci, dieta pracownicza, dodatek mieszkaniowy, stypendia, wynagrodzenie dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych oraz dzieci.

 

Co w przypadku, kiedy nasza zdolność jest niewystarczająca?

Nie jest to powód żeby rezygnować z kredytu hipotecznego. Istnieją różne sposoby na poprawę zdolności kredytowej. Przykładowo, można podejść do kredytu z członkiem rodziny który generuje stałe zarobki. Jeden z małżonków nie pracuje? Wystąpienie o rozdzielność majątkową może rozwiązać sytuacje. Masz karty kredytowe z których nie korzystasz? Rezygnacja z nich, może być łatwą drogą do wymarzonej nieruchomości. To tylko niektóre z sytuacji w których nasi eksperci pomagają fachową wiedzą i doświadczeniem.

 

Jak wyliczyć zdolność kredytową?

Zagadnienie może wydawać się czasochłonne i skomplikowane, jednak my jesteśmy po to, żeby w takich kwestiach pomagać. Zadzwoń bezpośrednio na numer telefonu: 801 600 200, poproś o bezpłatną symulację, a nasz pracownik w przeciągu kilku chwil będzie w stanie stwierdzić czy planowany kredyt jest w zasięgu ręki. Pomożemy również we wszelkich kwestiach technicznych, które mogą wydawać się niejasne. Zapraszam również do odwiedzenia https://www.open.pl/porownywarka-kredytow-i-lokat żeby dowiedzieć się więcej.

 

źródła: www.bnpparibas.pl, www.ing.pl, www.bankier.pl

 

Sprawdź też:

Kredyt hipoteczny - definicje, które musisz znać

Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

 

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

shutterstock_1707844078.png
06/14/2021

Ranking kredytów gotówkowych czerwiec 2021

Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel: wakacje, nowy komputer czy też remont w mieszkaniu. Bank nie będzie nas pytał o cel takiego kredytu, chyba, że staramy się o kredyt na cel specjalny taki jak np. fotowoltaika. Szukasz najkorzystniejszego dla siebie kredytu gotówkowego? Skontaktuj się z nami.
więcej >
shutterstock_1914593158.png
06/07/2021

Rodzinny bon mieszkaniowy – dofinansowanie z Polskiego Ładu

Polski Ład w swoim programie wprowadza wiele udogodnień w szczególności dla rodzin. Bon mieszkaniowy to pomoc w głównej mierze dla rodzin wielodzietnych oraz osób niepełnosprawnych, ale także dla jednoosobowych gospodarstw domowych czy małżeństw bez dzieci. Program będzie miał na celu dofinansowanie kupna czy wynajmu mieszkania, a także do budowy domu dla wszystkich, którzy nie mogą pozwolić sobie na własne M3.
więcej >
shutterstock_593494403.png
06/07/2021

Ranking kredytów hipotecznych czerwiec 2021

Na początku każdego miesiąca publikujemy ranking kredytów hipotecznych i tak zapraszam do zapoznania się z czerwcowym zestawieniem ofert kredytów hipotecznych z banków, porównanych pod kątem najniższych całkowitych kosztów kredytu. Równocześnie zachęcam do zapoznania się z naszą porównywarką kredytów hipotecznych.
więcej >