Kredyt gotówkowy na panele fotowoltaiczne, pompę ciepła i kolektory słoneczne

05/13/2021

Planując domowy budżet często szukamy oszczędności. Wybieramy materiały, które nam posłużą dłużej aby uniknąć niepotrzebnych wydatków w przyszłości. Urządzając mieszkanie czy dom zwracamy uwagę na klasę energetyczną urządzeń, bo za tym idą mniejsze rachunki za energię elektryczną. Coraz częściej nasi Eksperci są pytani o finansowanie zakupów paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła. Urządzenia te stanowią pewnego rodzaju inwestycję. Na początku zakup ich wiąże się z kosztami, które z upływem czasu zwracają się domowemu budżetowi i to nawet z nadwyżką. Oczywiście, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów oferujemy możliwość skorzystania z kredytów na te cele.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Planując domowy budżet często szukamy oszczędności. Wybieramy materiały, które nam posłużą dłużej aby uniknąć niepotrzebnych wydatków w przyszłości. Urządzając mieszkanie czy dom zwracamy uwagę na klasę energetyczną urządzeń, bo za tym idą mniejsze rachunki za energię elektryczną. Coraz częściej nasi Eksperci są pytani o finansowanie zakupów paneli fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych oraz pomp ciepła. Urządzenia te stanowią pewnego rodzaju inwestycję. Na początku zakup ich wiąże się z kosztami, które z upływem czasu zwracają się domowemu budżetowi i to nawet z nadwyżką. Oczywiście, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych Klientów oferujemy możliwość skorzystania z kredytów na te cele.

Co to  kredyt gotówkowy na eko-cele?

Coraz więcej banków proponuje promocyjne oferty kredytów gotówkowych, których celem jest zakup produktów związanych z ochroną środowiska. Tego typu kredyty zachęcają Klientów niższym oprocentowaniem w stosunku do kredytów gotówkowych na dowolny cel. Warunkiem skorzystania z promocji jest m.in. udokumentowanie zakupu produktu z listy znajdującej się w regulaminie oferty.  Ekokredyty łączą przyjemne (oszczędność na rachunkach i racie kredytu) z pożytecznym (dbamy o środowisko, ale również o zdrowie swoje i najbliższych).

 

Grafika

Schemat uzyskania niższego oprocentowania kredytu na eko-cele.

 

Co można finansować ekokredytem ?

Jak się Państwo domyślacie listę rzeczy, które możemy sfinansować korzystając z ekokredytu rozpoczynają urządzenia ekologiczne korzystające z odnawialnych źródeł energii.

 • Panele fotowoltaiczne – opisując ich funkcję w najprostszy sposób powiemy, że zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Od dopasowania rodzaju paneli do warunków w jakich je stosujemy, właściwego montażu i wydajności zależy czas zwrotu tej inwestycji.
 • Kolektory słoneczne – służą do podgrzewania wody przy pomocy energii słonecznej. Jak łatwo się domyślić najwydajniejsze są w miejscu dobrze nasłonecznionym, w najdłuższe dni w roku, co nie oznacza, że nie pracują w zimowe dni.
 • Pompy ciepła – to urządzenie pobierające energię cieplną z otoczenia i oddające ją do instalacji centralnego ogrzewania. System grzewczy który nie potrzebuje procesu spalania. Wykorzystując procesy termodynamiczne przetwarza naturalną energię (z gruntu, wody, powietrza) i dostarcza ją do instalacji grzewczej. W procesie tym prąd stanowi zasilanie potrzebne do transportu energii.
 • Przydomowe wiatraki – działają dzięki zamianie energii wiatru na energię elektryczną (obrót śmigła wirnika przekazuje energię kinetyczną wiatru na generator).

Na liście znajdziemy również urządzenia i materiały przyczyniające się do poprawy efektywności energetycznej budynków:

 • Kotły centralnego ogrzewania
 • Materiały do ocieplania budynków, a także związaną z tym wymianę okien i drzwi zewnętrznych
 • Elektroniczne systemy zarządzania energią w budynkach.

Mało kto wie, że ekokredytem można również sfinansować zakup produktów, takich jak:

 • Przydomowe oczyszczalnie ścieków
 • Sprzęt AGD z klasą energooszczędności co najmniej A+++ (piekarniki, pralki, lodówki, suszarki itd.)
 • Pojazdy z napędem elektrycznym lub hybrydowym (motocykle, skutery, samochody)
 • Rowery, hulajnogi (sprzęt sportowy).

 

Jakie są wady i zalety kredytu gotówkowego na eko-cele?

Za wadę można uznać konieczność spełnienia warunków określonych w regulaminie promocji. Wśród nich znajdziemy konkretny przedział czasowy jaki ma Klient na dostarczenie dokumentu potwierdzającego zakup. Dodatkowo biorąc ekokredyt musimy się liczyć z tym, że w większości ofert całość kwoty kredytu musi być przeznaczona na urządzenia lub materiały wymienione w regulaminie promocji. Pojawiają się również i takie oferty, gdzie dodatkowa gotówka może stanowić nawet 20% pożyczanej kwoty. Niewątpliwą zaletą, która zdaje się przeważać szalę na korzyść ekokredytów jest niższe oprocentowanie w stosunku do zwykłych kredytów gotówkowych. Wciąż rosnące wymagania dotyczące warunków technicznych, jakim powinny sprostać budynki powodują, że zastosowanie odnawialnych źródeł energii wydaje się konieczne. Rozplanowanie wydatków przy zakupie lub budowie domu i użycie ekologicznych rozwiązań korzystając przy tym z ekokredytu, może być sposobem odciążenia budżetu domowego na kolejne lata. Niższa rata kredytu do spłaty to miła nagroda za dbanie o środowisko.

Podsumowanie

Różnice w ofertach ekokredytów można zauważyć przy maksymalnej kwocie kredytu i w zasadach związanych z uzyskaniem promocyjnego oprocentowania (np.: lista produktów które upoważniają do korzystania z promocji lub czas na dostarczenie faktur po zakupowych). Ekokredyt opłaca się zarówno osobom które remontują swój dom czy mieszkanie, myślącym o założeniu fotowoltaiki czy izolacji termicznej, jak i tym którzy chcą wymienić sprzęty AGD na bardziej energooszczędne. Jest też ciekawym rozwiązaniem dla osób myślących o zakupie pojazdu elektrycznego lub roweru posiłkując się kredytem. Eksperci Open Finance wyjaśnią zasady upoważniające do skorzystania z niższego oprocentowania oraz na postawie Państwa możliwości i planów są w stanie przedstawić oferty dopasowane do Państwa potrzeb.

 

Sprawdź też:

 Jak rozpocząć współpracę z Open Finance 

Fotowoltaika -  czy warto z niej korzystać w Polsce?

 

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

shutterstock_1707844078.png
06/14/2021

Ranking kredytów gotówkowych czerwiec 2021

Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel: wakacje, nowy komputer czy też remont w mieszkaniu. Bank nie będzie nas pytał o cel takiego kredytu, chyba, że staramy się o kredyt na cel specjalny taki jak np. fotowoltaika. Szukasz najkorzystniejszego dla siebie kredytu gotówkowego? Skontaktuj się z nami.
więcej >
shutterstock_1914593158.png
06/07/2021

Rodzinny bon mieszkaniowy – dofinansowanie z Polskiego Ładu

Polski Ład w swoim programie wprowadza wiele udogodnień w szczególności dla rodzin. Bon mieszkaniowy to pomoc w głównej mierze dla rodzin wielodzietnych oraz osób niepełnosprawnych, ale także dla jednoosobowych gospodarstw domowych czy małżeństw bez dzieci. Program będzie miał na celu dofinansowanie kupna czy wynajmu mieszkania, a także do budowy domu dla wszystkich, którzy nie mogą pozwolić sobie na własne M3.
więcej >
shutterstock_593494403.png
06/07/2021

Ranking kredytów hipotecznych czerwiec 2021

Na początku każdego miesiąca publikujemy ranking kredytów hipotecznych i tak zapraszam do zapoznania się z czerwcowym zestawieniem ofert kredytów hipotecznych z banków, porównanych pod kątem najniższych całkowitych kosztów kredytu. Równocześnie zachęcam do zapoznania się z naszą porównywarką kredytów hipotecznych.
więcej >