Kredyt hipoteczny a dochód z diet kierowców

10/08/2021

Często można usłyszeć, że kierowcy którzy uzyskują diety za odbywane podróże służbowe nie będą mogli dostać kredyt hipotecznego. Na szczęście jest to mylna teoria i taką możliwość banki dają zawodowym kierowcom. Oczywiście trzeba się przygotować na konieczność dopełnienia dodatkowych formalności. Jakich? Zapraszamy do lektury artykułu.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Co to są diety kierowcy?

Wynagrodzenie zawodowego kierowcy może składać się z kilku składników. Najczęściej są to:

 • podstawa i premie różnego typu, które są oskładkowane (odprowadzane są od nich składki na ubezpieczenie społeczne), 
 • ryczałty i diety, które oskładkowaniu nie podlegają. 

Dieta jest to należność związana z wyżywieniem kierowcy, wypłacana jest kierowcy za każdy dzień podróży służbowej. Diety bardzo często w przypadku zawodowych kierowców są znacznie wyższe niż ich podstawa, może być to nawet 65% całego wynagrodzenia. Banki obawiają się dochodu z diet ze względu na brak stabilności takiego rodzaju dochodu.

 

Czy banki biorą pod uwagę diety oceniając zdolność kredytową?

Nie wszystkie banki biorą dietę do oceny zdolności kredytowej kierowcy. Jednak są takie, które diety traktują jak część wynagrodzenia. Odbywa się to zazwyczaj na różnych zasadach:

- akceptowalność 80% dochodu z diety za ostatnie pół roku;

- regularne wpływy diet na konto od min. 12 miesięcy;

- jedynie jako dodatek do wynagrodzenia, dochód dodatkowy;

- mają być regularne i bierze się pod uwagę 75% średniomiesięcznej diety.

Banki traktują to tak, że dieta jest dodatkiem do wynagrodzenia albo może być doliczana do kwoty pełnych dochodów klienta branych pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej - jeśli jest wypłacana w regularny sposób przez okres co najmniej 12 miesięcy. W taki sposób zwiększają się szanse kierowcy zawodowego na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej.

 

Jakie warunki musi spełnić zawodowy kierowca aby uzyskać zdolność kredytową?

W okresie pandemii dochody kierowców zawodowych były przez niektóre banki całkiem wykluczone lub też objęte szczególną uwagą. Teraz sytuacja związana z ograniczeniami wywołanym pandemią koronawirusa normuje się i banki, które akceptują dochód z diet podchodzą do kierowców jak do każdego innego kredytobiorcy.

Do badania zdolności kredytowej kierowcy będą brane takie czynniki jak:

 • comiesięczne wpływy na konto,
 • dochody z tytułu pracy,
 • regularne wydatki,
 • liczba osób na utrzymaniu,
 • wiek kredytobiorcy,
 • posiadane zobowiązania,
 • historia kredytowa.

Oczywiście nie bez znaczenia będzie stabilność zatrudnienia. Najwyżej premiowana będzie umowa o pracę na czas nieokreślony. Jeśli podstawowe wynagrodzenie kierowcy wypłacane jest z tytułu właśnie takiej umowy, to na pewno szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego są znacznie wyższe niż w przypadku innych typów umów. Należy również pamiętać,  że trzeba będzie przygotować dokumenty takie jak: zaświadczenie o dochodach czy wyciągi z konta, umowa o pracę. Na zaświadczeniu o dochodach większość banków będzie wymagała wyszczególnienia składowych wynagrodzenia kierowcy, czyli pensja podstawowa i dieta.

 

Jak kierowca może zwiększyć zdolność kredytową?

Po pierwsze powinien porozmawiać z pracodawcą o zwiększeniu pensji zasadniczej. Jeśli dieta jest wypłacana „do ręki”, to przygotowując się do kredytu trzeba poprosić, żeby była przelewana na konto. Wtedy kredytobiorca będzie mógł pokazać bankowi, że ma większe dochody niż te wynikające wyłącznie z umowy o pracę.

Ponadto przedstawienie wspólnych dochodów małżonków również może zwiększyć zdolność kredytową. Należy pamiętać, że im większy wkład własny, tym przychylniej bank będzie weryfikował naszą sytuację. Minimalny wkład własny jaki powinniśmy posiadać to 10%. Jednak w sytuacji, w której  bank może mieć wątpliwości co do naszej zdolności kredytowej warto uzbierać jak najwyższy wkład własny.  Poniższa tabela pokazuje jak w poszczególnych bankach podchodzi się do wysokości wkładu własnego (stan na 6 października 2021).

 

Nazwa banku

Wysokość wkładu własnego

10% lub 20%

20%

10% lub 20%

10% lub 20%

20%

 

Sytuacja każdego kierowcy może być inna i nie należy się poddawać przy otrzymaniu odmowy w pierwszym banku, a raczej odpowiednio przygotować. Warto przede wszystkim skorzystać z pomocy Eksperta Finansowego, który będzie wiedział jak pokierować nasze starania do osiągnięcia sukcesu jakim jest zakup nieruchomości.

 

Sprawdź też:

Kupować czy nie? Oto jest pytanie.

Jakie źródła dochodu brane są pod uwagę przy kredycie hipotecznym?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >