Kredyt hipoteczny a inne produkty bankowe

07/15/2019

Kredyt hipoteczny zazwyczaj jest oferowany razem z innymi produktami bankowymi.

Z ego artykułu dowiesz się:

 

Jakie produkty bankowe oferowane są przy kredycie hipotecznym.

Ustawa o kredycie hipotecznym uniemożliwia warunkowanie wydania pozytywnej decyzji kredytowej koniecznością zakupu któregoś z nich, o ile nie chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie nieruchomości. Decyzja o zakupie dodatkowych produktów może mieć wpływ na ocenę ryzyka związanego z transakcją i znaleźć odzwierciedlenie w oprocentowaniu kredytu.

 

Co to sprzedaż wiązana

Sprzedaż wiązana, tzw. cross-selling, to strategia podnoszenia wartości transakcji przez dodanie produktów powiązanych. Zazwyczaj sprzedaż produktów komplementarnych ma na celu maksymalizację przychodu instytucji finansowej. Do momentu wejścia w życie ustawy o kredycie hipotecznym banki często uzależniały wydanie pozytywnej decyzji kredytowej, np. od przeniesienia przez kredytobiorcę konta osobistego do banku kredytującego zakup nieruchomości lub wykupienia dodatkowego ubezpieczenia.

Trzeba jednak pamiętać, że produkty powiązane z kredytem hipotecznym mają wpływ na redukcję ryzyka kredytowego i pozwalają bankom na zabezpieczenie swoich interesów w określonych sytuacjach.

 

Konta i karty kredytowe przy kredycie hipotecznym

Bank może oferować klientom dodatkowe produkty w połączeniu ze zmniejszeniem oprocentowania i innych kosztów związanych z przyznaniem oraz późniejszą obsługą kredytu hipotecznego. Decyzja o przyznaniu kredytu nie może być jednak uzależniona od tego, czy klient wyrazi zgodę na korzystanie z nich. Kredytobiorca powinien zostać poinformowany o różnicach w ofercie wynikających z wyboru wariantu z produktami komplementarnymi lub bez nich. W celu spłaty kredytu konieczne jest otwarcie rachunku, na który będą wpłacane raty. Zakup karty kredytowej lub innych produktów jest dobrowolny i zależy od indywidualnej oceny klienta. Sprawdź zdolność kredytową

 

Ubezpieczenie nieruchomości i dodatkowe produkty bankowe

Bank w określonych okolicznościach wymaga ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości oraz cesji wypłaty odszkodowania. Sprzedaż dodatkowych ubezpieczeń ochronnych, takich jak ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenia na wypadek utraty pracy, może mieć znaczny wpływ na oprocentowanie kredytu, jednak decyzja o zakupie dodatkowego ubezpieczenia i wybór oferty należy do kredytobiorcy. Podczas analizy warunków umowy kredytowej oraz wpływu produktów dodatkowych na wysokość oprocentowania, warto wziąć pod uwagę koszty, jakie będą one generować w przyszłości. Nie zawsze produkty dodatkowe, oferowane przez bank z kredytem hipotecznym są najkorzystniejszą ofertą tego typu na rynku.

Ocena warunków oferty kredytu hipotecznego może wydawać się skomplikowana, dlatego nie zaszkodzi skonsultować się z doświadczonym ekspertem finansowym Open Finance. Doradca podpowie, jak znaleźć właściwy balans pomiędzy obniżeniem oprocentowania i przyszłym kosztem produktów dodatkowych. Rozmowa z profesjonalistą pomoże szybko zrezygnować z niepotrzebnych i generujących koszty dodatków. Jednocześnie, ekspertci dysponują kompletną wiedzą na temat ubezpieczeń, dzięki czemu można znacznie obniżyć koszt kredytu mieszkaniowego.

 

Sprawdź też:


Ubezpieczenie do kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny - zdolność kredytowa

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >