Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna

07/11/2019

Jaka jest różnica między kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną? Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to dwa niezależne od siebie produkty finansowe. Łączy je zabezpieczenie długu nieruchomością (wpis hipoteki do księgi wieczystej).

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Różnice między kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną

  • Cel kredytowania (kredyt hipoteczny można zaciągnąć wyłącznie na cel związany z nieruchomością, taki jak kupno domu lub mieszkania, zakup działki budowlanej czy budowa domu; w przypadku pożyczki hipotecznej jedynym ograniczeniem jest konieczność wykorzystania środków na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą).
  • Całkowity koszt zobowiązania – jako że pożyczkę hipoteczną można przeznaczyć na dowolny cel, jej całkowity koszt będzie wyższy niż koszt kredytu hipotecznego, choć trzeba uczciwie powiedzieć, że jej rzeczywista stopa oprocentowania (RRSO) nadal pozostanie konkurencyjna względem chociażby kredytów gotówkowych.
  • Banki oferują stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego najczęściej tylko przez kilka pierwszych lat obowiązywania umowy. Jeśli chodzi o pożyczki hipoteczne, na rynku nie są dostępne rozwiązania ze stałym oprocentowaniem.
  • Kredyt hipoteczny udzielany jest maksymalnie na 90% wartości nieruchomości stanowiącej jego zabezpieczenie – pożyczka hipoteczna, w zależności od oferty konkretnego banku, na 50-80%.
  • Po przyznaniu pożyczki hipotecznej pieniądze przelewane są na konto bankowe wskazane przez pożyczkobiorcę. Środki uzyskane w ramach kredytu hipotecznego trafiają najczęściej na rachunek właściciela nieruchomości, na zakup której zaciągnięte zostało zobowiązanie. Wyjątek stanowić może sytuacja, gdy chodzi o kredyt na budowę domu. Tutaj kredytobiorca ma możliwość dysponowania środkami, jednak musi regularnie dokumentować kolejne etapy inwestycji i rozliczać się w oparciu o kosztorys przedłożony w banku wraz z zestawem pozostałych dokumentów kredytowych.

 

Kalkulator kredytu hipotecznego

Na stronie Open Finance dostępny jest kalkulator kredytu hipotecznego pozwalający błyskawicznie wyliczyć wysokości rat oraz kalkulator umożliwiający obliczenie zdolności kredytowej. Udostępniamy również ranking kredytów hipotecznych oraz porównywarkę kredytów hipotecznych. Każde z tych narzędzi może skutecznie pomóc w podjęciu świadomej decyzji odnośnie rodzaju zaciąganego zobowiązania.

 

Sprawdź też:

Co to jest pożyczka hipoteczna?

Czy pożyczka hipoteczna jest na każdy dowolny cel?

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >