×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna Kredyt hipoteczny

  Jaka jest różnica między kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną? Kredyt hipoteczny i pożyczka hipoteczna to dwa niezależne od siebie produkty finansowe. Łączy je zabezpieczenie długu nieruchomością (wpis hipoteki do księgi wieczystej).

  Kredyt hipoteczny to długoterminowe zobowiązanie celowe, które może zostać przyznane wyłącznie na cel związany z zakupem nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym, budową domu lub kupnem działki budowlanej.

  Pożyczka hipoteczna może zostać przeznaczona na dowolny cel, pod warunkiem, że nie będzie on w żaden sposób związany z działalnością gospodarczą (w tym celu należy skorzystać z pożyczki hipotecznej dla firm).

  Różnice między kredytem hipotecznym a pożyczką hipoteczną

  • Cel kredytowania (kredyt hipoteczny można zaciągnąć wyłącznie na cel związany z nieruchomością, taki jak kupno domu lub mieszkania, zakup działki budowlanej czy budowa domu; w przypadku pożyczki hipotecznej jedynym ograniczeniem jest konieczność wykorzystania środków na cele niezwiązane z działalnością gospodarczą).
  • Całkowity koszt zobowiązania – jako że pożyczkę hipoteczną można przeznaczyć na dowolny cel, jej całkowity koszt będzie wyższy niż koszt kredytu hipotecznego, choć trzeba uczciwie powiedzieć, że jej rzeczywista stopa oprocentowania (RRSO) nadal pozostanie konkurencyjna względem chociażby kredytów gotówkowych.
  • Banki oferują stałe oprocentowanie kredytu hipotecznego najczęściej tylko przez kilka pierwszych lat obowiązywania umowy. Jeśli chodzi o pożyczki hipoteczne, na rynku nie są dostępne rozwiązania ze stałym oprocentowaniem.
  • Kredyt hipoteczny udzielany jest maksymalnie na 90% wartości nieruchomości stanowiącej jego zabezpieczenie – pożyczka hipoteczna, w zależności od oferty konkretnego banku, na 50-80%.
  • Po przyznaniu pożyczki hipotecznej pieniądze przelewane są na konto bankowe wskazane przez pożyczkobiorcę. Środki uzyskane w ramach kredytu hipotecznego trafiają najczęściej na rachunek właściciela nieruchomości, na zakup której zaciągnięte zostało zobowiązanie. Wyjątek stanowić może sytuacja, gdy chodzi o kredyt na budowę domu. Tutaj kredytobiorca ma możliwość dysponowania środkami, jednak musi regularnie dokumentować kolejne etapy inwestycji i rozliczać się w oparciu o kosztorys przedłożony w banku wraz z zestawem pozostałych dokumentów kredytowych.

  Na stronie Open Finance dostępny jest kalkulator kredytu hipotecznego pozwalający błyskawicznie wyliczyć wysokości rat oraz kalkulator umożliwiający obliczenie zdolności kredytowej. Udostępniamy również ranking kredytów hipotecznych oraz porównywarkę kredytów hipotecznych. Każde z tych narzędzi może skutecznie pomóc w podjęciu świadomej decyzji odnośnie rodzaju zaciąganego zobowiązania.

  Open Finance

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie