Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

12/03/2021

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

Dlaczego tracimy płynność finansową?

Przyczyn utraty płynności finansowej może być wiele od tych bardziej prozaicznych jak nasze chwilowe szaleństwo wydatkowe, np. kupowanie ponad miarę, dobieranie kolejnych kredytów czy pożyczek lub też po prostu przeliczenie się z naszymi możliwościami finansowymi. Ale są również powody znacznie bardziej poważne jak: utrata pracy, choroba czy strata kogoś bliskiego, kto z nami spłacał kredyt. Kiedy tracimy pracę, ale spłacamy kredyt ze współkredytobiorcą, to na pewno jest to znacznie łatwiejsza sytuacja niż kiedy spłacamy kredyt sami. Choroba czy utrata bliskich to na pewno sytuacje kiedy kredyt jest ostatnią rzeczą o jakiej myślimy. Jednak nigdy nie ma sytuacji bez wyjścia i trzeba takiego po prostu poszukać.

Co zrobić jeśli nie możemy spłacać kredytu?

Przede wszystkim nie trzeba odsuwać problemu na później i go bagatelizować. Im szybciej zajmiemy się sprawą, tym łatwiej będzie nam wyjść na prostą i nadmiernie nie zwiększy się nasze zadłużenie.

W sytuacji kiedy tylko obawiamy się, że może nam być ciężko spłacać kredyt możemy przygotować sobie symulacje i sprawdzić różne warianty korzystając z kalkulatora kredytu hipotecznego na stronie Open.pl. Możemy teżumówić się na konkuslatcje z Ekspertem Open Finance, WEJDŹ TUTAJ

Jednak jeśli widzimy, że spłata kolejnej raty kredytu hipotecznego będzie naprawdę trudna, to powinniśmy niezwłocznie udać się do banku aby negocjować warunki kredytu. Bank takie podejście z naszej stronie policzy na naszą korzyść, ponieważ to pokazuje, że podchodzimy do sprawy poważnie i nie unikamy odpowiedzialności.

Co może zaproponować bank?

Bank może zaproponować wakacje kredytowe.  W takim przypadku zawieszane są zazwyczaj jedynie raty kapitałowe, a raty odsetkowe trzeba spłacać. Takie czasowe zawieszenie spłaty może trwać 3 lub 6 miesięcy, ale jest to sprawa indywidulanie ustalana między bankiem a kredytobiorcą, nie jest regułą.

Bank może również zaproponować zmianę wysokości rat kredytu, czy wydłużenie okresu kredytowania. Gdy mamy kilka zobowiązań to warto również zastanowić się nad konsolidacją kredytów. Konsolidacja pozwala na połączenie wszystkich zobowiązań w jeden kredyt, w przypadku którego miesięczna rata jest niższa niż suma rat pojedynczych kredytów. Oczywiście te rozwiązania wiążą się z formalnościami, ale na pewno pomogą nam uniknąć większych kłopotów finansowych i finalnie pozwolą na zaoszczędzenie pieniędzy.

Jakie mogą być konsekwencje braku spłaty kredytu?

Brak działań z naszej strony, kiedy nie możemy poradzić sobie ze spłatą kredytu, może wywołać różne konsekwencje, od tych mniej dotkliwych aż po te, które będą się za nami ciągnęły latami. Do najczęstszych konsekwencji należą:

  • naliczenie odsetek za opóźnienie w spłacie,
  • przysyłanie monitów i wezwań,
  • cesja wierzytelności,
  • wpis do rejestru dłużników,
  • skierowanie sprawy do sądu,
  • egzekucja komornicza.

Zatem jak widać nie trzeba obawiać się kontaktu z bankiem, bo może nam to pozwolić uniknąć bardzo poważnych konsekwencji. Nasza dobra wola na pewno spotka się z dobrym odbiorem ze strony banku, bo jemu też zależy na tym, żebyśmy spłacali kredyt.

Podsumowanie

Warto również zasięgnąć porady u Eksperta finansowego, który jeśli np. boimy się rat kredytu, które nam zmieniają się ze względu na zmieniające się stopy procentowe pomoże nam znaleźć rozwiązania takie jak refinansowanie kredytu. Refinansowanie polega na przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku na lepszych warunkach. Celem takiego działania jest obniżenie raty, wydłużenie okresu kredytowania czy też uzyskanie dodatkowej gotówki.

Jeśli masz wątpliwości lub Twoja sytuacja wydaje Ci się bardzo skomplikowana, to zapraszamy do wysłania formularza zgłoszeniowego – oddzwonimy, aby porozmawiać o Państwa sytuacji i pomożemy dobrać rozwiązanie dostosowane do Państwa potrzeb.

Wyślij formularz

Sprawdź też:

Słownik pojęć związanych z kredytem hipotecznym

Stopy procentowe znów w górę

 

 

Powiązane artykuły

Kredyt dla singla
12/22/2021

Czy singiel może podejść do kredytu z rodzicami?

Kredyt hipoteczny dla wielu wydaje się nieosiągalny, ponieważ urosło wokół niego wiele mitów. Jednym z nich jest taki, że uważa się, że singiel nie może uzyskać takiego finansowania lub jest to bardzo trudne. Jednak wcale tak nie jest. Oczywiście są kwestie, na które osoba żyjąca w pojedynkę powinna zwrócić uwagę, ale nie ma rzeczy niemożliwych również i w takiej sytuacji.
więcej >
cena wynajmu.png
12/22/2021

Ceny wynajmu mieszkania – czy to się opłaca?

Pandemia spowodowała zachwianie na rynku najmu mieszkań. W drugiej połowie 2021 roku sytuacja zaczęła się stabilizować. Wszyscy zaczęliśmy wracać do względnie normalnego życia i popyt na mieszkania do wynajęcia ponownie zaczął się pojawiać. Jaki ma to wpływ na ich ceny?
więcej >
marza kredytu
12/22/2021

Z czego składa się całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to bardzo poważna decyzja. Dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu o rozpatrywanie wszystkich argumentów za i przeciw kredytowi, bo przecież już wiemy, że chcemy go wziąć. Najważniejsze jest przygotowanie się do kredytu, aby podpisanie umowy kredytowej jak najmniej obciążało nasz domowy budżet i pozwalało spokojnie się cieszyć własnym, wymarzonym mieszkaniem.
więcej >