Kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania

10/07/2021

Aby zakupić nieruchomość najczęściej sięga się po kredyty hipoteczne, które wymagają wkładu własnego i zdolności kredytowej. Co jednak w sytuacji, gdy nie spełniamy tych warunków? Bank pożycza nam pieniądze pod warunkiem, że mamy coś w zamian. W przypadku kredytu hipotecznego jest to nieruchomość, którą zamierzamy kupić (do momentu spłaty kapitału hipoteki) oraz wcześniejsza analiza, która potwierdzi zdolność do spłaty. W przypadku kredytu hipotecznego pod zastaw oferujemy inną nieruchomość pod warunkiem, że jesteśmy jego właścicielami.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czym jest kredyt hipoteczny pod zastaw mieszkania?

Kredyt hipoteczny pod zastaw inaczej nazywany jest pożyczką hipoteczną. Jest to bardzo dobra opcja dla tych, którzy nie mają wkładu własnego. Pożyczki hipotecznej nie trzeba też wykorzystywać na zakup nieruchomości, cel może być dowolny. Można powiedzieć, że jest bardziej podobna do kredytu gotówkowego, ale ma jedną ogromną różnicę. Kredyt gotówkowy udzielany jest w małych kwotach i na krótki czas, natomiast pożyczkę hipoteczną można rozłożyć na wiele lat - podobnie jak kredyt hipoteczny. Pożyczka hipoteczna nie potrzebuje również wkładu własnego, a jedynie nieruchomość pod zastaw. Mogą być nimi zarówno mieszkania jak i domy czy działki budowlane lub rolne z warunkami do zabudowy. Nie zostaną zaakceptowane natomiast działki rekreacyjne lub ziemia rolna.

 

Jak uzyskać pożyczkę hipoteczną?

Warunkiem uzyskania pożyczki hipotecznej jest posiadanie nieruchomości pod zastaw, która musi być własnościowa, czyli nieobciążona hipoteką ani innymi zobowiązaniami. Bardzo ważny jest fakt, że nie musimy być właścicielami tej nieruchomości. Jeśli posiadamy kogoś, kto zgodzi się zastawić swoje mieszkanie na rzecz pożyczki hipotecznej, np. rodzice bank przyjmie taki wniosek pod warunkiem przedstawienia dokumentów mówiących o własności oraz gdy właściciel przystąpi do kredytu. Możemy być również współwłaścicielami zastawianej nieruchomości, warunkiem jest wtedy zgoda drugiego współwłaściciela. Jak dużo można uzyskać dzięki kredytowi hipotecznemu pod zastaw? Niestety pożyczka nie jest nieograniczona. Oznacza to, że bank może udzielić pożyczki do pewnego procenta wartości nieruchomości. W zależności od banku i zastawianej nieruchomości wysokość może się różnić, ale nie przekracza ona 80%. Aby móc wziąć kredyt pod zastaw mieszkania będą potrzebne odpowiednie dokumenty. Poza tymi dotyczących kredytobiorcy musimy zebrać również te związane z nieruchomością i będą nimi przede wszystkim dokument potwierdzający własność (zazwyczaj akt notarialny), odpis z księgi wieczystej oraz (jeśli jest to działka budowlana) odpis z rejestru gruntów. Oczywiście bank może żądać również innych dokumentów w zależności od sytuacji.

 

Kto może skorzystać z kredytu hipotecznego pod zastaw?

Oferta wydaje się najbardziej atrakcyjna dla młodych ludzi, których jeszcze nie stać na własne mieszkanie, a mogą zastawić np. nieruchomość rodziców. Niestety zastawienie mieszkania nie wystarczy, bank musi także potwierdzić, że kredytobiorca będzie w stanie spłacać pożyczkę. Analiza banku odbywa się tutaj podobnie jak w przypadku zwykłego kredytu hipotecznego. Musimy przedstawić swoje dochody oraz zobowiązania, dzięki czemu zostanie oszacowana nasza zdolność kredytowa. Aby przeanalizować swoją zdolność oraz znaleźć odpowiednią ofertę zachęcamy do skorzystania z naszej porównywarki kredytów hipotecznych.

 

Czy pożyczka hipoteczna jest opłacalna?

Aby móc wziąć kredyt lub pożyczkę potrzebujemy zdolności kredytowej. Niestety pożyczka hipoteczna wymaga nieco większej zdolności niż kredyt hipoteczny, jednak pożyczkę możemy przeznaczyć na dowolny cel, podczas gdy kredyt hipoteczny jednie na zakup lub budowę nieruchomości. Jeżeli potrzebujemy małej sumy pieniędzy warto rozważyć kredyt gotówkowy, natomiast jeśli zależy nam na dużej kwocie z rozłożeniem na dłuższy okres zdecydowanie bardziej opłacalna będzie pożyczka hipoteczna. Zachęcamy do kontaktu z naszymi Ekspertami Finansowymi, przedstawią oferty zarówno kredytów hipotecznych jak i pożyczek hipotecznych i gotówkowych, dzięki czemu łatwiej będzie podjąć decyzję.

 

Sprawdź też:

Notariusz w procesie zakupu nieruchomości

Umowa przedwstępna a kredyt hipoteczny

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >