Kredyt hipoteczny walutowy – denominowany w walucie czy indeksowany walutą?

03/17/2020

Walutowe kredyty hipoteczne dostępne są w dwóch wariantach, sprawdź co to oznacza

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Walutowe kredyty hipoteczne dostępne są w dwóch wariantach, sprawdź co to oznacza,

Walutowe kredyty hipoteczne dostępne są w dwóch wariantach: denominowanym lub indeksowanym do waluty obcej. W obu przypadkach bank wypłaca ustaloną w umowie kwotę w polskich złotych, a raty wyliczane w walucie mogą być spłacane w złotówkach lub walucie kredytu. Wartość rat przelicza się na złotówki po kursie sprzedaży danej waluty w konkretnym banku.

 

W przypadku kredytu denominowanego wartość zobowiązania zostaje w umowie określona w walucie. Bank wypłaca jej równowartość w złotówkach w dniu uruchomienia kredytu. Oznacza to, że jeżeli pomiędzy podpisaniem umowy kredytowej, a uruchomieniem kredytu kurs danej waluty spadnie, to automatycznie bank wypłaci mniejszą kwotę w złotówkach, niż pierwotnie zakładał kredytobiorca. Jeżeli finansowana jest transakcja kupna-sprzedaży lub ma miejsce refinansowanie starego kredytu, to brakującą część kredytobiorca musi dopłacić z własnych środków.

 

Kredyt indeksowany w walucie obcej

 

Kredyt walutowy indeksowany to z kolei produkt gwarantujący stałą wartość wypłaty w złotówkach. Umowa kredytu indeksowanego określa wartość zadłużenia w PLN. W dniu uruchomienia kredytu jest ona przeliczana na walutę, w jakiej zawarto umowę i na tej podstawie obliczane są miesięczne raty. Kredyt indeksowany to właściwe rozwiązanie dla osób, które chcą zabezpieczyć się przed ewentualną koniecznością posiadania dodatkowych środków własnych na poczet kredytowanej transakcji.

 

Czy może się zdarzyć, że bank wypłaci mniejszą kwotę kredytu hipotecznego niż wcześniej przyznał?

 

W przypadku tzw. kredytów denominowanych w walucie obcej może zdarzyć się, że na skutek spadku kursu bank w chwili uruchomienia kredytu wypłaci mniejszą kwotę w złotówkach, niż miałoby to miejsce w dniu podpisania umowy. W takiej sytuacji ewentualną różnicę w cenie podczas zakupu nieruchomości kredytobiorca musi dopłacić z własnych środków.

W obecnych realiach kredyty walutowe dostępne są wyłącznie dla konsumentów, którzy uzyskują przychody w walucie kredytu.

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >