Kredyt inwestycyjny podczas zakładania firmy

02/27/2020

Czy można otrzymać kredyt inwestycyjny już na etapie rejestrowania przedsiębiorstwa? Kredyt inwestycyjny to jeden ze sposobów finansowania zewnętrznego, który chętnie wybierany jest przez przedsiębiorców.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

To całkowicie zrozumiałe - pozwala na zakup niezbędnych sprzętów i urządzeń, zakup nieruchomości, a nawet zwiększenie aktywów przedsiębiorstwa poprzez zakup akcji i udziałów. Kredyty inwestycyjne chętnie zaciągane są przez firmy, które chcą się rozwijać. Czy jednak mogą skorzystać z nich firmy, które dopiero zaczynają swoją działalność?

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny to produkt bankowy, który skierowany jest do firm. To kredyt celowy, z którego środki musimy przeznaczyć na rozwój swojego biznesu. Za otrzymane z kredytu pieniądze możemy zakupić maszyny, urządzenia i elektronikę wykorzystywane w działalności firmy. Kredyt pozwala również na zakup nieruchomości, w których będziemy prowadzić działalność, zakup patentów lub licencji a także papierów wartościowych.

Kredyt na etapie rejestrowania przedsiębiorstwa - tak, ale…

Teoretycznie, nic nie stoi na przeszkodzie, by kredyt inwestycyjny mogła zaciągnąć firma, która dopiero rozpoczyna swoją działalność. W praktyce jednak banki podchodzą nieufnie do firm, które nie osiągają jeszcze dochodów oraz nie posiadają żadnej historii. Na szczęście nie oznacza to, że twoje szanse na otrzymanie kredytu są zerowe. Jeśli posiadasz wkład własny oraz potrafisz udowodnić sens zaciągania kredytu - bank może zdecydować się na jego przyznanie. Warto jednak mieć świadomość, że firmy, które dopiero powstały, są prześwietlane bardzo dokładnie.

Jak zwiększyć swoje szanse na otrzymanie kredytu inwestycyjnego?

Nowo powstałe firmy mają szansę na otrzymanie kredytu inwestycyjnego, nie jest to jednak zadaniem łatwym. Bank uważnie analizuje bowiem sytuację danego przedsiębiorstwa, co jest niezwykle trudnym zadaniem w chwili, gdy firma dopiero rozpoczyna swoją działalność. Dlatego też, jeśli starasz się o kredyt inwestycyjny na etapie rejestrowania przedsiębiorstwa, musisz przekonać kredytodawcę, że twój plan ma sens, a spłata zobowiązania nie będzie dla ciebie problemem.

W jaki sposób możesz to zrobić? Przede wszystkim zacznij od przygotowania szczegółowego biznesplanu, w którym zawrzesz informacje na temat tego, w jaki sposób przeznaczysz pieniądze z kredytu, jakie prognozujesz przychody oraz z czego zamierzasz spłacać kolejne raty kredytu.
Kolejnym, niezwykle ważnym aspektem jest zabezpieczenie kredytu. Wśród najczęściej wybieranych form zabezpieczeń możemy wymienić hipotekę, pełnomocnictwo do rachunku bankowego, cesję wierzytelności oraz weksel in blanco.

Podsumowując, jeśli dopiero rejestrujesz swoją firmę lub działa ona na rynku od niedawna, twoje szanse na otrzymanie kredytu inwestycyjnego są nieco mniejsze, niż w przypadku przedsiębiorstw działających od dawna i posiadających ugruntowaną pozycję. Nie oznacza to jednak, że nie masz szansę na skorzystanie z tego sposobu finansowania. Jeśli twój plan na zagospodarowanie pieniędzy z kredytu będzie dla banku przekonujący możesz liczyć na pozytywną decyzję kredytową.

Sprawdź też:

Na jakie cele można uzyskać krdyt inwestycyjny?

Faktoring a płynność finansowa firmy

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >