Kredyt na dokończenie budowy

11/22/2021

Budowa, remont i rozbudowa domu, to dla wielu osób bardzo stresujące przedsięwzięcie. Co sprawia, że tak jest? Głównie jest to koszt inwestycji. Ileż to bowiem razy zdarza się, że zaplanowany budżet został przekroczony i kwota, która miała Ci wystarczyć niestety okazała się za niska. O tym co zrobić w takiej sytuacji przeczytasz w dzisiejszym artykule. Dowiesz się między innymi jak wygląda ścieżka postępowania jeśli korzystasz z kredytu bankowego oraz jak to wygląda jeśli chcesz posiłkować się bankowymi pieniędzmi dopiero w sytuacji awaryjnej, jaką jest właśnie kończący się budżet środków własnych.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czy można zwiększyć kredyt na budowę domu?

Tak, jak najbardziej. Masz wówczas do wyboru trzy warianty.

Pierwszy to zwiększenie kwoty już posiadanego kredytu. W takiej sytuacji możesz skorzystać z kredytu wyłącznie w banku, który już kredytuje Twoją nieruchomość. Całą procedurę rozpoczynasz wówczas od początku. Co to oznacza? Bank ponownie przeliczy Twoją zdolność kredytową i wyceni nieruchomość. Możesz wstępnie sprawdzić wysokość raty w kalkulatorze kredytu hipotecznego. Będziesz potrzebował również zaktualizowanego kosztorysu. Idealnie, jeśli pojawią się nowe elementy, których nie planowałeś kredytować wcześniej. Może to być np. stała zabudowa kuchni lub garderoby. Może się jednak okazać, że po prostu nie wystarczyło Ci pieniędzy na ostatni etap, bo wzrosły ceny materiałów budowlanych wykorzystywanych właśnie na tym etapie budowy domu. W takiej sytuacji również składasz nowy kosztorys i zwiększasz wartość prac, które nie zostały jeszcze wykonane. Należy pamiętać, że mogą się zmienić warunki cenowe kredytu. Bank będzie ponownie negocjował warunki kredytu, przyjmując wyższą kwotę pożyczanych Ci pieniędzy i zaktualizowaną wartość nieruchomości. Trzeba się również liczyć z kosztem uaktualnienia wpisu hipoteki w księdze wieczystej.

Drugi wariant to kolejny kredyt mieszkaniowy. Najczęściej w takiej sytuacji jest udzielany w tym samym banku co pierwsze zobowiązanie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy zabezpieczasz się na innej nieruchomości. Wówczas możesz skorzystać z oferty innego banku. Korzyść wynikająca z tego typu finansowania to zachowanie pierwotnych warunków kredytu. Do drugiego zobowiązania składasz również dokumenty dotyczące źródła dochodu i inwestycji. Co ważne możesz się zabezpieczyć na innej nieruchomości stanowiącej Twoją własność lub nieruchomości stanowiącej własność osoby trzeciej.

Trzeci wariant to nowy kredyt na spłatę kredytu już posiadanego i  jednoczesne dokończenie budowy. Możesz wówczas skorzystać z oferty innego banku, jeśli ma on korzystniejsze warunki kredytowania. Postępujesz dokładnie tak samo jak przy wariancie pierwszym i drugim. Kompletujesz dokumenty dotyczące źródła i wysokości Twoich dochodów oraz dokumenty dotyczące budowy.

Moi Klienci często pytają, który wariant jest najkorzystniejszy. Odpowiedź brzmi: to zależy. Na wybór ma wpływ przede wszystkim oferta cenowa, ta którą posiadasz przy spłacanym zobowiązaniu i ta, która jest aktualnie. Jeśli posiadasz preferencyjne warunki oprocentowania nie będzie korzystne dla Ciebie zwiększanie kredytu już posiadanego. W takiej sytuacji zdecydowanie lepiej skorzystać z drugiego kredytu. Jeśli natomiast aktualne warunki cenowe są zdecydowanie bardziej korzystne niż te które posiadasz przy swoim kredycie, opłacalne będzie spłacenie całości nowym kredytem i dobranie kwoty niezbędnej do zakończenia budowy. Ważne jednak, że zdarzają się banki, które w takiej sytuacji będą wymagały, by budynek został oddany do użytkowania. Większość jednak bardzo chętnie udzieli Ci kredytu na powyższy cel.

Czy na dokończenie budowy domu mogę przeznaczyć kredyt gotówkowy?

Zdarza się, że pieniądze z kredytu potrzebne Ci są szybko i nie chcesz czekać na  rozpatrzenie wniosku hipotecznego. W takiej sytuacji pomocny okazuje się kredyt gotówkowy. Zaletą jest to, że nie masz obowiązku informowania banku na co potrzebujesz pieniędzy. Bank będzie wymagał od Ciebie wyłącznie udokumentowania źródła i wysokości dochodów. Dużym plusem jest również szybka  dostępność środków finansowych z kredytu. Decyzja kredytowa często jest możliwa do uzyskania w ciągu 1 dnia. Należy działać szybko, dlatego skontaktuj się z nami.

Jakie dokumenty trzeba skompletować do wniosku o kredyt hipoteczny przeznaczony na  dokończenie budowy domu? 

Dokumenty niezbędne do skorzystania z kredytu hipotecznego na dokończenie budowy domu są dokładnie takie same jak przy wniosku na budowę. Będą to dokumenty potwierdzające źródło i wysokość dochodów oraz te dotyczące inwestycji budowlanej.

Bank będzie wymagał byś przedłożył do wniosku kredytowego:

 • pozwolenie na budowę,
 • projekt domu,
 • kosztorys (druk banku),
 • wypis z rejestru gruntów nie starszy niż 3 miesiące,
 • mapkę ewidencyjną nie starszą niż 3 miesiące,
 • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
 • numer księgi wieczystej oraz
 • umowę darowizny (jeśli nabyłeś nieruchomość w drodze darowizny).

Czy da się uniknąć sytuacji, że zabraknie pieniędzy na budowę domu?

Można jak najbardziej zminimalizować sytuację, że zabraknie Ci pieniędzy na dokończenie budowy. Jednym z możliwych wariantów jest zawnioskowanie o wyższą kwotę kredytu niż uważasz, że jest Ci potrzebna. Najczęściej bowiem budowa trwa 1-2 lata. Często w tym okresie zmieniają się ceny materiałów budowlanych. Najczęściej niestety spotykamy się z ich wzrostem. Może się również zdarzyć, że zmieni się Twoja koncepcja wykończenia nieruchomości i będziesz chciał skorzystać z droższych materiałów. Dlatego też, przyjęcie tzw. „górki” w kosztorysie jest ostatnio coraz częściej praktykowane. W sytuacji gdy nie wykorzystasz jednak całej przyznanej Ci kwoty pieniędzy możesz z niej zrezygnować. Co ważne, wymagane od Ciebie raty kredytu będą naliczone tylko i wyłącznie od uruchomionej kwoty kredytu. Sprawdź dokładnie o jaką kwotę możesz wnioskować i porozmawiaj z naszymi ekspertami,  wypełnij formularz, a nasz specjalista się z Tobą skontakuje.

 

Nie odpowiedzieliśmy na wszystkie Twoje pytania ? Wypełnij formularz, a do Ciebie oddzownimy i pomożemy.

Wypełnij formularz 

 

Sprawdź też:

Kredyt hipoteczny – czy trzeba być małżeństwem?

Dlaczego warto brać kredyt hipoteczny

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >