Kredyt refinansowy a hipoteka

07/15/2019

Kiedy ustanawiana jest hipoteka w przypadku kredytu refinansowego? Hipoteka kredytu refinansowego jest ustanawiana na mocy wniosku składanego po spłacie pierwotnej wierzytelności wynikającej z umowy kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup nieruchomości lub pożyczki hipotecznej.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Dokładna procedura zależy od warunków umowy refinansowego kredytu hipotecznego.

Kredyt refinansowy to produkt przeznaczony dla osób, które zaciągnęły kredyt hipoteczny. Pozwala na refinansowanie, a tym samym na zmianę jego warunków (na przykład w sytuacji, gdy kredytobiorca, kupując nieruchomość, podpisał umowę na warunkach mniej korzystnych niż te dostępne obecnie). W takim przypadku duże znaczenie ma regularna spłata dotychczasowych zobowiązań. Banki stosunkowo chętnie refinansują zobowiązania kredytobiorców z udokumentowaną dobrą historią kredytową.

W zależności od warunków konsumenci refinansują swoje umowy, kiedy tylko nadarzy się ku temu okazja lub po upływie okresu, w którym są zobowiązani do poniesienia dodatkowych kosztów związanych ze wcześniejszą spłatą kredytu. W przypadku gdy podczas zakupu nieruchomości kluczowy jest czas zawarcia transakcji, może okazać się, że zabraknie czasu na oczekiwanie na akceptację wniosku w banku oferującym nieco lepsze warunki. Współpraca z doświadczonym doradcą finansowym pozwoli przygotować się na taką ewentualność. Coraz częściej elementem strategii finansowania zakupu nieruchomości jest nie tylko kredyt hipoteczny, ale też perspektywa refinansowania i zawarcia umowy kredytowej na bardziej zadowalających warunkach.

Wniosek o wpis hipoteki na rzecz banku refinansującego

Procedura przyznania kredytu refinansowego jest zbliżona do sposobu, w jaki zawiera się kredyt na zakup mieszkania lub domu. Po akceptacji wniosku kredytowego następuje uruchomienie umowy refinansującej. W większości przypadków nowy bank spłaca bezpośrednio zobowiązanie właściciela nieruchomości wobec banku, który finansował jej zakup. Na podstawie potwierdzenia transakcji zostaje złożony wniosek o wykreślenie zabezpieczenia na rzecz spłaconego banku i wpis nowej hipoteki w dziale IV księgi wieczystej.

Wpis nowej hipoteki do księgi wieczystej

Wniosek o wpis nowej hipoteki i wykreślenie starej może mieć formę jednego dokumentu. Dla potwierdzenia faktu spłaty hipoteki, o której wykreślenie się wnioskuje, warto załączyć oświadczenie potwierdzające uregulowanie pierwotnego zobowiązania. Skuteczne złożenie wniosku jest równoznaczne z ustanowieniem hipoteki na rzecz banku refinansującego kredyt na zakup nieruchomości lub pożyczkę hipoteczną.

Kredyt refinansowy może okazać się świetnym pomysłem na redukcję oprocentowania i wysokości miesięcznych rat. Niektóre banki przewidują także opcję konsolidacji innych zobowiązań kredytobiorcy w nowej umowie zabezpieczonej na hipotece. W takich okolicznościach redukcja miesięcznych obciążeń wynikających z konsolidacji może być jeszcze korzystniejsza. Warunki oferty warto skonsultować z doświadczonym doradcą finansowym.

 

Sprawdź też:

 

 Czym jest kredyt refinansowy?

Refinansowanie Kredytu Hipotecznego

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >