Kryteria programu Mieszkanie dla Młodych

10/19/2016

Program MdM – aby uzyskać pomoc rządową przy budowie lub kupnie domu trzeba spełnić konkretne warunki, ważny jest między innymi wiek kredytobiorcy i metraż domu.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Budując dom, można skorzystać z pomocy rządowej, w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Ubiegając się o dofinansowanie, należy spełnić warunki regulujące zasady przyznawania dotacji.

 Definicja

MdM- Mieszkanie dla Młodych, jest to rządowy program funkcjonujący od 2014 r. w Polsce, następca programu „Rodzina na Swoim”. Założeniem tej inicjatywy jest umożliwienie ludziom młodym zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Program został powołany ustawą z dnia 27 września 2013 o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania lub domu przez młodych ludzi (Dz.U. 2013, poz. 1304).

Warunki korzystania z programu „Mieszkanie dla Młodych” przy budowie domu

Żeby skorzystać z rządowego wsparcia, należy spełnić określone warunki, takie jak: wiek osoby przystępującej do programu, rynek z którego pochodzi nieruchomość, limit cenowy, limit powierzchniowy. Wszystkie te aspekty są rygorystycznie weryfikowane zarówno przez bank kredytujący jak i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wiek osoby przystępującej do programu

Z programu „Mieszkanie dla Młodych” mogą skorzystać osoby, które w momencie otrzymania pozwolenia na budowę domu nie ukończyły jeszcze 36 lat. W przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszego nabywcy nieruchomości. Istotnym warunkiem jest również to, że osoba chcąca uzyskać dofinansowanie, nie może być właścicielem żadnej nieruchomości.

Rynek z którego pochodzi dom jednorodzinny

By móc skorzystać z programu, nieruchomość musi pochodzić z rynku pierwotnego, czyli musi zostać zakupiona od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, takich jak deweloper czy spółdzielnia mieszkaniowa. Jest też możliwość budowy domu w systemie gospodarczym czyli bez pomocy firm remontowo-budowlanych. W takim przypadku klient otrzymuje częściowy zwrot podatku VAT za wykorzystane materiały. Dla 23-procentowej stawki VAT wynosi on 65,22 procent kwoty na fakturze. Maksymalną kwotę ogranicza współczynnik związany z ceną metra kwadratowego powierzchni użytkowej domu. Współczynnik ten obliczany jest na potrzeby określania premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych. Żeby skorzystać z dofinansowania, pozwolenie na budowę musi być wydane po 1 stycznia 2016 roku.

Limit powierzchni nieruchomości

Ważnym aspektem jest metraż nieruchomości. By uzyskać dopłatę z programu „Mieszkanie dla Młodych”, dom jednorodzinny może mieć maksymalnie 100 metrów kwadratowych, chyba, że nabywca wychowuje troje lub więcej dzieci - wtedy limit zostaje zwiększony do 110 metrów kwadratowych.

 

Sprawdź też:

MdM a budowa domu

Popularność programu MdM

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >