Kryteria programu Mieszkanie dla Młodych

10/19/2016

Program MdM – aby uzyskać pomoc rządową przy budowie lub kupnie domu trzeba spełnić konkretne warunki, ważny jest między innymi wiek kredytobiorcy i metraż domu.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Budując dom, można skorzystać z pomocy rządowej, w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Ubiegając się o dofinansowanie, należy spełnić warunki regulujące zasady przyznawania dotacji.

 Definicja

MdM- Mieszkanie dla Młodych, jest to rządowy program funkcjonujący od 2014 r. w Polsce, następca programu „Rodzina na Swoim”. Założeniem tej inicjatywy jest umożliwienie ludziom młodym zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Program został powołany ustawą z dnia 27 września 2013 o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania lub domu przez młodych ludzi (Dz.U. 2013, poz. 1304).

Warunki korzystania z programu „Mieszkanie dla Młodych” przy budowie domu

Żeby skorzystać z rządowego wsparcia, należy spełnić określone warunki, takie jak: wiek osoby przystępującej do programu, rynek z którego pochodzi nieruchomość, limit cenowy, limit powierzchniowy. Wszystkie te aspekty są rygorystycznie weryfikowane zarówno przez bank kredytujący jak i Bank Gospodarstwa Krajowego.

Wiek osoby przystępującej do programu

Z programu „Mieszkanie dla Młodych” mogą skorzystać osoby, które w momencie otrzymania pozwolenia na budowę domu nie ukończyły jeszcze 36 lat. W przypadku małżeństwa liczy się wiek młodszego nabywcy nieruchomości. Istotnym warunkiem jest również to, że osoba chcąca uzyskać dofinansowanie, nie może być właścicielem żadnej nieruchomości.

Rynek z którego pochodzi dom jednorodzinny

By móc skorzystać z programu, nieruchomość musi pochodzić z rynku pierwotnego, czyli musi zostać zakupiona od podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, takich jak deweloper czy spółdzielnia mieszkaniowa. Jest też możliwość budowy domu w systemie gospodarczym czyli bez pomocy firm remontowo-budowlanych. W takim przypadku klient otrzymuje częściowy zwrot podatku VAT za wykorzystane materiały. Dla 23-procentowej stawki VAT wynosi on 65,22 procent kwoty na fakturze. Maksymalną kwotę ogranicza współczynnik związany z ceną metra kwadratowego powierzchni użytkowej domu. Współczynnik ten obliczany jest na potrzeby określania premii gwarancyjnej od wkładów oszczędnościowych na książeczkach mieszkaniowych. Żeby skorzystać z dofinansowania, pozwolenie na budowę musi być wydane po 1 stycznia 2016 roku.

Limit powierzchni nieruchomości

Ważnym aspektem jest metraż nieruchomości. By uzyskać dopłatę z programu „Mieszkanie dla Młodych”, dom jednorodzinny może mieć maksymalnie 100 metrów kwadratowych, chyba, że nabywca wychowuje troje lub więcej dzieci - wtedy limit zostaje zwiększony do 110 metrów kwadratowych.

 

Sprawdź też:

MdM a budowa domu

Popularność programu MdM

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >