Księga wieczysta - na co zwrócić uwagę?

04/19/2016

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym należy zwrócić uwagę na kilka spraw, które pozwolą na sprawne przeprowadzenie transakcji. Po pierwsze: czy mieszkanie posiada urządzoną księgę wieczystą, w której znajdują się informację dotyczące nieruchomości.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

 

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym należy zwrócić uwagę na kilka spraw, które pozwolą na sprawne przeprowadzenie transakcji. Po pierwsze: czy mieszkanie posiada urządzoną księgę wieczystą, w której znajdują się informację dotyczące nieruchomości.

Jak wygląda konstrukcja Księgi Wieczystej?

Księga wieczysta podzielona jest na działy:

I Dział to podstawowe informację dotyczące mieszkania: jego wielkość, liczba pokoi itp.

II Dział określa Właściciela nieruchomości. Są tam dane Sprzedającego oraz informacje o dokumentach, na podstawie, których stał się on właścicielem nieruchomość.

III Dział nosi tytuł Prawa, Roszczenia i Ograniczania. Warto zwrócić uwagę na mogące tu wystąpić ograniczenia w rozporządzaniu nieruchomością przez Właściciela.

IV Dział to Hipoteka – tu znajdziemy informację czy obecny Właściciel posiada kredyt hipoteczny obciążający nieruchomość.

Warto na spotkanie z Ekspertem przynieść nr księgi wieczystej. Dzięki temu będziemy mogli sprawdzić wpisy w niej zawarte, dwa z nich są szczególnie istotne dla Kupujących.

Na które działy Księgi Wieczystej należy zwrócić uwagę?

Pierwszy to wpis o ograniczeniu rozporządzaniem nieruchomością zawarty w III dziale KW tj. prawo dożywotniego mieszkania. Kupując mieszkanie z takim wpisem w KW trzeba bezwzględnie pamiętać, iż zapis ten musi zostać wykreślony przed przeniesieniem własności, aby nie okazało się, że kupiliśmy mieszkanie, w którym możemy mieć niechcianego lokatora. W sytuacji, gdy dożywocie nie zostanie wykreślone z księgi wieczystej, żaden bank nie udzieli nam kredytu na jego zakup.

Drugim istotnym dla Kupującego wpisem jest hipoteka zawarta w IV Dziale KW. Znajdziemy tam informację, że sprzedający mieszkanie skorzystał z kredytu na jego sfinansowanie. Kiedy przy zakupie takiej nieruchomości posiłkujemy się kredytem należy pamiętać o tym, że Sprzedający musi nam dostarczyć zaświadczenie z banku, w którym zaciągnął kredyt, z informacją o wysokości kredytu oraz numerze rachunku do jego spłaty. Dodatkowo na takim zaświadczeniu powinna znajdować się informacja, iż po spłacie zobowiązania bank wykreśli hipotekę z księgi wieczystej. W tej sytuacji  bank, w którym otrzymamy kredyt na zakup naszego wymarzonego „M” przeleje środki na rachunek wskazany w zaświadczeniu, a  ewentualną nadwyżkę przekaże na konto sprzedającego.

 

Kiedy mieszkanie na ma jeszcze urządzonej księgi wieczystej, a takie sytuacje zdarzają się, gdy kupujemy np. mieszkanie spółdzielcze, należy poprosić Sprzedającego o zaświadczenie ze spółdzielni, iż nie ma przeciwskazań do założenia KW. W tym przypadku w akcie notarialnym, w którym zostanie przeniesiona własność nieruchomości, zostanie również założona KW.

 

Wszystkie informacje dotyczące wpisów w księdze wieczystej oraz pozostałe informacje dotyczące formalności przy zakupie mieszkania na rynku wtórnym, szczegółów przedstawi Ekspert na spotkaniu. Umów się na spotkanie

 

Sprawdź też:

Kredyt hipoteczny – jak opiekuję się Klientem?

 Jak podejść do kredytu hipotecznego? 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

zakup nieruchomości od sprzedających.png
09/23/2021

Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny bywa skomplikowany, ale może się okazać, że w zależności od sytuacji kupujących jak i sprzedających trudniejszy może być np. przedwstępny akt notarialny. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje, które dotyczą obu stron transakcji. Jak wygląda ten proces w momencie, gdy zarówno kupujący jak i sprzedający decydują się na kredyt hipoteczny?
więcej >
kupować czy nie.png
09/23/2021

Kupować czy nie? Oto jest pytanie.

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie i zastanawia się, czy to dobry moment na kupno mieszkania? Czy może jednak ceny nieruchomości spadną i warto jeszcze poczekać? A co jeśli stopy procentowe wzrosną? Jak podjąć decyzję? Czekać czy nie? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania posługując się konkretnymi danymi liczbowymi, które dokładnie pokażą bieżącą sytuację rynku nieruchomości.
więcej >
mity część 2.png
09/23/2021

Mity kredytu hipotecznego część 2

Ilu ludzi tyle pojęć na temat kredytu hipotecznego szczególnie, że proces może być skomplikowany. Zrozumiałe jest więc, że wokół tego tematu urosło wiele mitów i niedopowiedzeń. To już druga część mitów dotyczących kredytu hipotecznego, które postaramy się Państwu obiektywnie przedstawić, aby móc bez wahania przystąpić do procesu kredytowego.
więcej >