Które ubezpieczenie samochodu jest obowiązkowe?

09/23/2019

Każdy kierowca powinien być świadom, że poruszanie się po publicznych drogach wiąże się z zagrożeniami. Nawet najbardziej świadomi, ostrożni i uważni zmotoryzowani mogą spowodować lub też stać się ofiarą zdarzenia drogowego.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Jego konsekwencje mogą być różne - od napraw w przypadku niegroźnej stłuczki po poważne uszkodzenia ciała lub nawet śmierć w razie wypadku.
Aby uniknąć lub zminimalizować negatywne konsekwencje takich zdarzeń powinniśmy wybrać odpowiednie ubezpieczenia. Obecnie możemy wybierać spośród wielu różnych polis. Wciąż jednak zdarza się, że kierowcy nie wiedzą, które z nich są obowiązkowe, a które stanowią wyłącznie dodatkowe zabezpieczenie. Rozwiejmy więc ich wątpliwości.

OC - jedyna obowiązkowa polisa

Konieczność ubezpieczenia samochodu jest w naszym kraju regulowana przez przepisy prawa. Stanowią one jasno, że jedyną obowiązkową formą zabezpieczenia jest polisa OC. Mówiąc najprościej, jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Roszczenia dotyczą szkód, które sami spowodowaliśmy a odszkodowanie wypłacane jest nie osobie, która jest właścicielem pojazdu, a temu, kto z naszej winy odniósł szkodę. Mimo to, nie możemy mówić, że jest to jedynie przykry obowiązek czy niepotrzebne koszty. Gdyby nie obowiązkowe ubezpieczenie OC w przypadku kolizji lub wypadku musielibyśmy pokrywać koszty naprawy z własnej kieszeni. Nie ukrywajmy, że dla wielu osób byłoby to spore obciążenie, wręcz niemożliwe do udźwignięcia.

Inne możliwości ochrony, na które możemy się zdecydować

Każdy świadomy kierowca powinien zdawać sobie sprawę, że w obliczu licznych możliwych problemów i zagrożeń, takich jak uszkodzenie auta nie spowodowane przez nas, kradzież, pożar czy wypadek niosący za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, obowiązkowy zakres ubezpieczenia nie jest wystarczający. Na szczęście każdy, kto odczuwa taka potrzebę może dobrowolnie go powiększyć, a co za tym idzie poczuć się pewnie. Firmy ubezpieczeniowe oferują obecnie szereg różnego rodzaju polis, wśród których wymienić możemy autocasco, assistance oraz ubezpieczenie NNW (od następstw nieszczęśliwych wypadków). 

Dlaczego warto?

Posiadając dodatkowe polisy, poza obowiązkowym ubezpieczeniem, możemy czuć się znacznie pewniej. Ubezpieczenie AC chroni nas przed kradzieżą, pożarem, stłuczkami z innymi pojazdami, zniszczeniami czy zalaniem. Posiadając ubezpieczenie NNW zyskujemy pewność, że w razie wypadku będziemy posiadać środki na długotrwałe i kosztowne leczenie lub rehabilitację. Zaś decydując się na assistance możemy czuć się pewnie na każdej trasie mając pewność, że w przypadku problemów bez trudu zamówimy darmową lawetę, skorzystamy z darmowego serwisu lub dostaniemy auto zastępcze. 

Podsumujmy, przepisy polskiego prawa nakładają na każdego właściciela samochodu wykupienie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Nie pokrywa ono jednak naszych szkód, za to pomaga nam uniknąć płacenia za te, które powstały z naszej winy. Warto więc zastanowić się nad tym, czy nie chcemy zwiększyć zakresu ochrony, a tym samym czuć się pewniej na drodze.

 

Sprawdź też:

Jak przepisać ubezpieczenie OC na siebie?

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia OC?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >