Który bank wybrać przy kredycie hipotecznym?

11/03/2020

To kluczowe pytanie zadaje sobie praktycznie każdy kredytobiorca. Odpowiedź wydaje się na pierwszy rzut oka banalnie prosta - oczywiście ten, który zaproponuje nam najlepsze warunki kredytowe. Natomiast jakim kryterium przy wyborze banku się kierować? Pytać znajomych? Szukać w Internecie? Iść do banku, w którym mam konto? Tracić czas odwiedzając każdy bank po kolei? Czym kierować się przy wyborze banku? Jak nie „naciąć się” na koszty dodatkowe? Co jeśli nie dostanę kredytu? Masa pytań przychodzących do głowy spędza sen z powiek. Problem w tym, że znalezienie optymalnej oferty kredytu nie jest wcale takie proste. Nie porówna zaś ofert banków ten, kto ma bardzo małą wiedzę w tej dziedzinie.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czym kierować się przy wyborze banku?

Pierwsza myśl, to bank w którym mamy konto od lat. Myślimy sobie – skoro jestem ich klientem to dostanę kredyt bez problemu i zbędnych formalności. O tym jak błędne jest to myślenie, może świadczyć fakt, że obecnie w każdym banku przechodzimy takie same procedury sprawdzania zdolności kredytowej, bez żadnej taryfy ulgowej. Ponadto co w sytuacji, kiedy „nasz” bank nie akceptuje naszego źródła dochodu – choćby umowy zlecenie, dochodu z najmu czy działalności gospodarczej lub rolniczej? Co jeśli nie mamy minimalnego wymaganego wkładu własnego? Co jeśli nie spełniamy kryterium wiekowego w danym banku?

Możemy także poświęcić swój czas i w trakcie wolnego spędzić kilka godzin na wizytach w bankach, co w obecnej sytuacji jest średnio komfortowym rozwiązaniem. W każdym usłyszymy, że dostaniemy najlepszą ofertę, a po trzeciej wizycie odechce nam się odpowiadania raz jeszcze na wszystkie, często dociekliwe pytania bankierów. Ponadto obecnie każdy bank by rozpocząć proces kredytowy wymaga sterty dokumentów, a kompletowanie ich do każdego z banku osobno może przyprawić każdego o ból głowy.

Wymienianie się doświadczeniami kredytowymi ze przyjaciółmi i rodziną na pewno pozwoli oswoić się z myślą o dużym zobowiązaniu, natomiast pamiętajmy, że każdy ma inne możliwości finansowe i zasada, że znajomi mają kredyt w danym banku to i my tam pójdziemy może spowodować trwałe konsekwencje w postaci mniej atrakcyjnego dla naszego budżetu finansowania swojej wymarzonej nieruchomości. Dodatkowo oferty w bankach zmieniają się bardzo dynamicznie, co za tym idzie, oferta kredytu z danego banku z przed kilku miesięcy może być już nieaktualna. 

Internet jest ogromnym źródłem informacji. Niestety coraz częściej możemy spotkać się z wszelakiego rodzaju „fake newsami” czy niesprawdzonymi merytorycznie informacjami. Skorzystanie z takich „porad” może mieć ogromne konsekwencje finansowe dla naszych decyzji dotyczących kredytu, co za tym idzie narazić nas na dodatkowe, często niepotrzebne koszty. Warto korzystać z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł, choćby na stronie www.open.pl

Wysokość raty to nie wszystko…

Teoretycznie zdawać by się mogło, że najważniejszym kryterium jest wysokość raty. Natomiast mało kto wie, że często pozornie niska rata uwarunkowana jest dodatkowymi rozwiązaniami – np. obowiązkowym ubezpieczeniem od utraty pracy – co znacznie zwiększa miesięczny koszt i całościowy koszt kredytu lub obowiązuje tylko przez krótki okres trwania promocji. Musimy także pamiętać i wziąć pod uwagę fakt, że część banków wymaga obowiązkowego ubezpieczenie na życie, gdzie zdecydowanie lepiej skorzystać ze swojego ubezpieczenia dopasowanego do naszych potrzeb. 

Co w takim razie można zrobić by wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Odpowiedź jest prosta – nie ma banku uniwersalnego i idealnego dla wszystkich. Każdy wniosek kredytowy jest inny, każdy bank inaczej liczy zdolność. Tutaj nieocenioną pomoc niesie sprawdzony i doświadczony ekspert finansowy, który sprawnie przeanalizuje sytuację finansową wg potrzeb i preferencji klienta, oraz przede wszystkim zdolności kredytowej. Zadaniem eksperta jest wybór minimum trzech banków najlepiej odpowiadających kryteriom klienta, tak abyśmy otrzymali zielone światło na finasowanie i mieli możliwość finalnego porównania ofert kredytowych oraz ewentualnych negocjacji. Ekspert finansowy podczas jednego spotkania sprawnie opowie o przebiegu procesu kredytowego, wytłumaczy wszystkie wątpliwości, przygotuje wszystkie dokumenty oraz będzie nadzorować sytuację od A do Z. Wiele spraw można obecnie załatwić drogą elektroniczną, co znacznie usprawnia proces kredytowy. Dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu, nerwów, stresu oraz pieniędzy i  szybko będziemy się cieszyć wymarzonym lokum. Szczególnie w dzisiejszych czasach bardzo ważne jest by sprawnie i bez zbędnych stresów przejść przez proces kredytowy. 

 

Sprawdź też:

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Plusy i minusy kredytu hipotecznego


Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

zakup nieruchomości od sprzedających.png
09/23/2021

Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny bywa skomplikowany, ale może się okazać, że w zależności od sytuacji kupujących jak i sprzedających trudniejszy może być np. przedwstępny akt notarialny. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje, które dotyczą obu stron transakcji. Jak wygląda ten proces w momencie, gdy zarówno kupujący jak i sprzedający decydują się na kredyt hipoteczny?
więcej >
kupować czy nie.png
09/23/2021

Kupować czy nie? Oto jest pytanie.

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie i zastanawia się, czy to dobry moment na kupno mieszkania? Czy może jednak ceny nieruchomości spadną i warto jeszcze poczekać? A co jeśli stopy procentowe wzrosną? Jak podjąć decyzję? Czekać czy nie? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania posługując się konkretnymi danymi liczbowymi, które dokładnie pokażą bieżącą sytuację rynku nieruchomości.
więcej >
mity część 2.png
09/23/2021

Mity kredytu hipotecznego część 2

Ilu ludzi tyle pojęć na temat kredytu hipotecznego szczególnie, że proces może być skomplikowany. Zrozumiałe jest więc, że wokół tego tematu urosło wiele mitów i niedopowiedzeń. To już druga część mitów dotyczących kredytu hipotecznego, które postaramy się Państwu obiektywnie przedstawić, aby móc bez wahania przystąpić do procesu kredytowego.
więcej >