Który kredyt hipoteczny wybrać?

12/23/2020

To jedno z najczęściej stawianych pytań przez przyszłych Kredytobiorców. Jaka jest na nie najlepsza odpowiedź? Bardzo prosta - to zależy. Przede wszystkim od tego, co będzie celem kredytu. Kolejna kwestia to oczekiwania - czy chcesz spłacić kredyt szybko, czy zależy Ci na jak najniższych kosztach początkowych, a może na jak najniższej racie kredytowej?

Z tego artykułu dowiesz się:

 

A czy wiesz co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny, to zobowiązanie bankowe zabezpieczone hipoteką na nieruchomości. W zależności od tego co będzie jego celem wyróżniamy:

 • kredyt mieszkaniowy – przeznaczony jest głównie na zakup mieszkania lub domu, budowę domu, remont mieszkania czy domu, nadbudowę i rozbudowę domu, spłatę współwłaścicieli, zakup działki budowlanej, zakup lub remont domku letniskowego przeznaczonego do całorocznego użytkowania, zmianę statusu mieszkania z lokatorskiego na odrębną własność, spłatę kredytu mieszkaniowego udzielonego przez inny bank, adaptację, przebudowę lub rozbudowę budynku niemieszkalnego na mieszkalny oraz wiele innych udokumentowanych celów mieszkaniowych. Jego charakterystyczną cechą jest długi okres kredytowania – nawet do 35 lat – oraz preferencyjne w stosunku do innych zobowiązań kredytowych oprocentowanie;
 • kredyt konsolidacyjny – przeznaczony jest na spłatę innych udokumentowanych zobowiązań finansowych. Udzielany może być nawet z 25 letnim okresem spłaty. Jest to dobra alternatywa dla osób posiadających wiele gotówkowych zobowiązań finansowych oraz mających nieruchomość mieszkalną wolną od innych wpisów hipotecznych, która może stanowić zabezpieczenie konsolidacji. Jego oprocentowanie jest wyższe niż kredytu mieszkaniowego, jednak zdecydowanie niższe od dostępnych na rynku bankowym kredytów gotówkowych. Dzięki długiemu okresowi spłaty oraz niższemu oprocentowaniu skonsolidowana rata kredytu jest o wiele niższa niż suma wcześniejszych zobowiązań. Dla wielu gospodarstw domowych jest to bardzo dobre rozwiązanie, uwalniające bieżącą płynność finansową;
 • kredyt hipoteczny MIX – to ciekawe finansowanie miksujące cel mieszkaniowy, konsolidacyjny i dowolny. Oznacza to, że może być udzielony na cel mieszkaniowy, dodatkowo na konsolidacje zobowiązań kredytowych oraz pozostałą kwotę na dowolny cel. Zabezpieczony jest hipoteką na nieruchomości. Dużą zaletą jest nawet 35 letni okres spłaty i oprocentowanie zbliżone do kredytu mieszkaniowego. Może być przeznaczony na połączenie minimum dwóch ww. grup celowych.

A czy wiesz co to jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna to bankowe finansowanie przeznaczone na dowolny cel, zabezpieczone na nieruchomości mieszkalnej. W zależności od banku może być udzielona nawet na 25 lat. Jej oprocentowanie jest wyższe niż kredytu mieszkaniowego, jednak biorąc pod uwagę długi okres spłaty jest dość popularnym finansowaniem bankowym. Może być zabezpieczona zarówno na nieruchomości pożyczkobiorcy, jak i osoby trzeciej. Ważne, by w momencie wnioskowania o pożyczkę być już w  posiadaniu nieruchomości.

Podsumowując powyższe, w zależności od tego jakie Twoje marzenie potrzebuje finansowego wsparcia kredytem bankowym najlepszy dla Ciebie będzie kredyt mieszkaniowy, kredyt konsolidacyjny lub kredyt hipoteczny MIX. A jeśli nie chcesz informować banku na co konkretnie potrzebujesz pieniędzy i jednocześnie jesteś posiadaczem mieszkania lub domu, to idealnym dla Ciebie rozwiązaniem będzie skorzystanie z pożyczki hipotecznej. 

A czy kredyty mieszkaniowe różnią się pomiędzy sobą?

Jak najbardziej. Oferty banków różnią się między sobą. Co ważne, nawet w jednym banku możesz skorzystać z kilku ofert tego samego kredytu.

Jaki zatem wybrać?

Tu pomocne jest spotkanie z ekspertem finansowym. Najczęściej na  pierwszym spotkaniu zada Ci on sporo pytań. Te pytania mają za zadanie uwypuklić to co jest dla Ciebie najważniejsze w ofercie banku, to na czym Ci najbardziej zależy. Moi Klienci najczęściej odpowiadają, że zależy im na:

 • jak najniższym koszcie całkowitym kredytu
 • możliwości spłaty kredytu bez żadnych dodatkowych opłat i prowizji
 • jak najniższych opłatach początkowych
 • jak najdłuższym okresie spłaty (z możliwością zakończenia umowy przed terminem)
 • szybkim rozpatrzeniu wniosku.

Zatem nie ma jednej najlepszej odpowiedzi na pytanie: który kredyt hipoteczny wybrać? Dla każdego, co innego jest ważne i dla każdego zupełnie inny produkt hipoteczny może być najlepszy i najkorzystniejszy. Dlatego tak bardzo ważne jest pierwsze spotkanie z ekspertem finansowym. To właśnie na nim powinno zostać jak najbardziej szczegółowo określone to, czego oczekujesz od finansowania, to na czym Ci najbardziej zależy. Dla jednej osoby będzie najkorzystniejszy kredyt mieszkaniowy udzielony na 35 lat, bez prowizji, nawet z nie najniższą marżą kredytową, ważne z możliwością wcześniejszej spłaty kredytu – bo spodziewa się możliwości spłaty kredytu w ciągu maksymalnie kilku miesięcy (na przykład środkami pochodzącymi ze sprzedaży innego mieszkania). Inna osoba wybierze kredyt mieszkaniowy udzielony na 61 miesięcy ze stałą stopą procentową na okres 5 lat. Najczęściej jest to kredytobiorca, który nie zamierza nadpłacać kredytu a chce mieć pewność, że raty kredytu nie wzrosną. Jeszcze inna osoba wybierze pożyczkę hipoteczną, gdyż nie może lub nie chce udokumentować celu mieszkaniowego, a zależy jej na długim okresie spłaty i zdecydowanie niższych ratach niż przy finansowaniu gotówkowym. Powtarzając, nie ma jednej najlepszej odpowiedzi, który kredyt hipoteczny wybrać. Trzeba poznać sytuację finansowo-majątkową przyszłego kredytobiorcy oraz to co jest dla niego ważne, na czym mu szczególnie zależy i dopiero wtedy wspólnie analizując poszczególne oferty wybrać najlepsze kredytowe rozwiązanie.

A co dla Ciebie jest najważniejsze przy wyborze bankowego wsparcia kredytem? Na co szczególnie zwracasz uwagę?

Sprawdź też:

Kupno mieszkania - krok po kroku

Kredyt hipoteczny – czy trzeba być małżeństwem?

 

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >