Który kredyt hipoteczny wybrać?

12/23/2020

To jedno z najczęściej stawianych pytań przez przyszłych Kredytobiorców. Jaka jest na nie najlepsza odpowiedź? Bardzo prosta - to zależy. Przede wszystkim od tego, co będzie celem kredytu. Kolejna kwestia to oczekiwania - czy chcesz spłacić kredyt szybko, czy zależy Ci na jak najniższych kosztach początkowych, a może na jak najniższej racie kredytowej?

Z tego artykułu dowiesz się:

 

A czy wiesz co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny, to zobowiązanie bankowe zabezpieczone hipoteką na nieruchomości. W zależności od tego co będzie jego celem wyróżniamy:

 • kredyt mieszkaniowy – przeznaczony jest głównie na zakup mieszkania lub domu, budowę domu, remont mieszkania czy domu, nadbudowę i rozbudowę domu, spłatę współwłaścicieli, zakup działki budowlanej, zakup lub remont domku letniskowego przeznaczonego do całorocznego użytkowania, zmianę statusu mieszkania z lokatorskiego na odrębną własność, spłatę kredytu mieszkaniowego udzielonego przez inny bank, adaptację, przebudowę lub rozbudowę budynku niemieszkalnego na mieszkalny oraz wiele innych udokumentowanych celów mieszkaniowych. Jego charakterystyczną cechą jest długi okres kredytowania – nawet do 35 lat – oraz preferencyjne w stosunku do innych zobowiązań kredytowych oprocentowanie;
 • kredyt konsolidacyjny – przeznaczony jest na spłatę innych udokumentowanych zobowiązań finansowych. Udzielany może być nawet z 25 letnim okresem spłaty. Jest to dobra alternatywa dla osób posiadających wiele gotówkowych zobowiązań finansowych oraz mających nieruchomość mieszkalną wolną od innych wpisów hipotecznych, która może stanowić zabezpieczenie konsolidacji. Jego oprocentowanie jest wyższe niż kredytu mieszkaniowego, jednak zdecydowanie niższe od dostępnych na rynku bankowym kredytów gotówkowych. Dzięki długiemu okresowi spłaty oraz niższemu oprocentowaniu skonsolidowana rata kredytu jest o wiele niższa niż suma wcześniejszych zobowiązań. Dla wielu gospodarstw domowych jest to bardzo dobre rozwiązanie, uwalniające bieżącą płynność finansową;
 • kredyt hipoteczny MIX – to ciekawe finansowanie miksujące cel mieszkaniowy, konsolidacyjny i dowolny. Oznacza to, że może być udzielony na cel mieszkaniowy, dodatkowo na konsolidacje zobowiązań kredytowych oraz pozostałą kwotę na dowolny cel. Zabezpieczony jest hipoteką na nieruchomości. Dużą zaletą jest nawet 35 letni okres spłaty i oprocentowanie zbliżone do kredytu mieszkaniowego. Może być przeznaczony na połączenie minimum dwóch ww. grup celowych.

A czy wiesz co to jest pożyczka hipoteczna?

Pożyczka hipoteczna to bankowe finansowanie przeznaczone na dowolny cel, zabezpieczone na nieruchomości mieszkalnej. W zależności od banku może być udzielona nawet na 25 lat. Jej oprocentowanie jest wyższe niż kredytu mieszkaniowego, jednak biorąc pod uwagę długi okres spłaty jest dość popularnym finansowaniem bankowym. Może być zabezpieczona zarówno na nieruchomości pożyczkobiorcy, jak i osoby trzeciej. Ważne, by w momencie wnioskowania o pożyczkę być już w  posiadaniu nieruchomości.

Podsumowując powyższe, w zależności od tego jakie Twoje marzenie potrzebuje finansowego wsparcia kredytem bankowym najlepszy dla Ciebie będzie kredyt mieszkaniowy, kredyt konsolidacyjny lub kredyt hipoteczny MIX. A jeśli nie chcesz informować banku na co konkretnie potrzebujesz pieniędzy i jednocześnie jesteś posiadaczem mieszkania lub domu, to idealnym dla Ciebie rozwiązaniem będzie skorzystanie z pożyczki hipotecznej. 

A czy kredyty mieszkaniowe różnią się pomiędzy sobą?

Jak najbardziej. Oferty banków różnią się między sobą. Co ważne, nawet w jednym banku możesz skorzystać z kilku ofert tego samego kredytu.

Jaki zatem wybrać?

Tu pomocne jest spotkanie z ekspertem finansowym. Najczęściej na  pierwszym spotkaniu zada Ci on sporo pytań. Te pytania mają za zadanie uwypuklić to co jest dla Ciebie najważniejsze w ofercie banku, to na czym Ci najbardziej zależy. Moi Klienci najczęściej odpowiadają, że zależy im na:

 • jak najniższym koszcie całkowitym kredytu
 • możliwości spłaty kredytu bez żadnych dodatkowych opłat i prowizji
 • jak najniższych opłatach początkowych
 • jak najdłuższym okresie spłaty (z możliwością zakończenia umowy przed terminem)
 • szybkim rozpatrzeniu wniosku.

Zatem nie ma jednej najlepszej odpowiedzi na pytanie: który kredyt hipoteczny wybrać? Dla każdego, co innego jest ważne i dla każdego zupełnie inny produkt hipoteczny może być najlepszy i najkorzystniejszy. Dlatego tak bardzo ważne jest pierwsze spotkanie z ekspertem finansowym. To właśnie na nim powinno zostać jak najbardziej szczegółowo określone to, czego oczekujesz od finansowania, to na czym Ci najbardziej zależy. Dla jednej osoby będzie najkorzystniejszy kredyt mieszkaniowy udzielony na 35 lat, bez prowizji, nawet z nie najniższą marżą kredytową, ważne z możliwością wcześniejszej spłaty kredytu – bo spodziewa się możliwości spłaty kredytu w ciągu maksymalnie kilku miesięcy (na przykład środkami pochodzącymi ze sprzedaży innego mieszkania). Inna osoba wybierze kredyt mieszkaniowy udzielony na 61 miesięcy ze stałą stopą procentową na okres 5 lat. Najczęściej jest to kredytobiorca, który nie zamierza nadpłacać kredytu a chce mieć pewność, że raty kredytu nie wzrosną. Jeszcze inna osoba wybierze pożyczkę hipoteczną, gdyż nie może lub nie chce udokumentować celu mieszkaniowego, a zależy jej na długim okresie spłaty i zdecydowanie niższych ratach niż przy finansowaniu gotówkowym. Powtarzając, nie ma jednej najlepszej odpowiedzi, który kredyt hipoteczny wybrać. Trzeba poznać sytuację finansowo-majątkową przyszłego kredytobiorcy oraz to co jest dla niego ważne, na czym mu szczególnie zależy i dopiero wtedy wspólnie analizując poszczególne oferty wybrać najlepsze kredytowe rozwiązanie.

A co dla Ciebie jest najważniejsze przy wyborze bankowego wsparcia kredytem? Na co szczególnie zwracasz uwagę?

Sprawdź też:

Kupno mieszkania - krok po kroku

Kredyt hipoteczny – czy trzeba być małżeństwem?

 

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

shutterstock_1707844078.png
06/14/2021

Ranking kredytów gotówkowych czerwiec 2021

Kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel: wakacje, nowy komputer czy też remont w mieszkaniu. Bank nie będzie nas pytał o cel takiego kredytu, chyba, że staramy się o kredyt na cel specjalny taki jak np. fotowoltaika. Szukasz najkorzystniejszego dla siebie kredytu gotówkowego? Skontaktuj się z nami.
więcej >
shutterstock_1914593158.png
06/07/2021

Rodzinny bon mieszkaniowy – dofinansowanie z Polskiego Ładu

Polski Ład w swoim programie wprowadza wiele udogodnień w szczególności dla rodzin. Bon mieszkaniowy to pomoc w głównej mierze dla rodzin wielodzietnych oraz osób niepełnosprawnych, ale także dla jednoosobowych gospodarstw domowych czy małżeństw bez dzieci. Program będzie miał na celu dofinansowanie kupna czy wynajmu mieszkania, a także do budowy domu dla wszystkich, którzy nie mogą pozwolić sobie na własne M3.
więcej >
shutterstock_593494403.png
06/07/2021

Ranking kredytów hipotecznych czerwiec 2021

Na początku każdego miesiąca publikujemy ranking kredytów hipotecznych i tak zapraszam do zapoznania się z czerwcowym zestawieniem ofert kredytów hipotecznych z banków, porównanych pod kątem najniższych całkowitych kosztów kredytu. Równocześnie zachęcam do zapoznania się z naszą porównywarką kredytów hipotecznych.
więcej >