Który kredyt jest tańszy - hipoteczny czy gotówkowy?

08/25/2021

Spróbujemy odpowiedzieć sobie na to pytanie zestawiając ze sobą te dwa kredyty uwzględniając ich zalety i wady. Czy uda nam się uzyskać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie? Zapraszam do lektury i samodzielnej oceny korzyści i strat obu rozwiązań kredytowych.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Co to jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to kredyt konsumencki, który jest udzielany tylko przez banki lub instytucje, które mają zgodę Komisji Nadzoru Finansowego. Jest to jeden z najpopularniejszych produktów bankowych. Kredytobiorca uzyskuje od banku pożyczkę gotówki, która wpływa na jego konto i może je wydać na dowolny cel. Nie musimy deklarować po co nam jest potrzebna kwota jaką chcemy pożyczyć. Żeby otrzymać kredyt gotówkowy trzeba złożyć wniosek o kredyt do banku. Jeśli kredytobiorca  ma odpowiednią zdolność kredytową oraz dostarczy wymagane przez bank dokumenty, m.in. zaświadczenie potwierdzające zatrudnienie i wysokość zarobków, to może otrzymać kredyt gotówkowy. Kosztem takiego kredytu jaki musimy ponieść będzie m.in. prowizja i oprocentowanie. Procedura ubiegania się o kredyt gotówkowy nie jest skomplikowana i może się zdarzyć, że uda nam się uzyskać taki kredyt nawet w jeden dzień, jeśli spełniamy wszystkie warunki i mamy właściwe dokumenty.

 

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny, to długoterminowy kredyt celowy (tutaj dokładnie musimy określić cel kredytu, np. zakup i remont nieruchomości).  Jest to kredyt dostępny wyłącznie w bankach. Zabezpieczeniem dla takiego kredytu będzie hipoteka ustanowiona na rzecz banku, z którym zostanie zawarta umowa kredytowa.  Aby uzyskać taki kredyt musimy posiadać wkład własny, mieć zdolność kredytową i skompletować właściwe dokumenty. A na decyzję kredytową niejednokrotnie oczekujemy kilka tygodni.

Mając podstawową wiedzę o tych dwóch sposobach kredytowania warto skupić się szczegółowiej na ich zaletach i wadach.

 

Wady i zalety kredytu gotówkowego i hipotecznego

Kredyt hipoteczny

Istotnymi zaletami kredytu hipotecznego są:

 • niski koszt kredytu, oprocentowanie kredytu hipotecznego jest znacznie niższe niż kredytów konsumenckich,
 • długi okres spłaty, dzięki któremu nasze raty nie muszą być wysokie,
 • możliwość uzyskania wysokiej kwoty kredytu.

Jednak trzeba spojrzeć również na wady takiego sposobu kredytowania:

 • skomplikowane procedury ubiegania się o kredyt hipoteczny,
 • konieczność posiadania wkładu własnego,
 • długi okres oczekiwania na decyzję kredytową,
 • dodatkowe koszty takie jak np. prowizja bankowa czy wycena nieruchomości,
 • często konieczność ubezpieczenia kredytowego, otwarcia rachunku oszczędnościowego w danym banku lub skorzystania z innych produktów bankowych,
 • nie zawsze opłaca nam się nadpłacać kredyt czy też wcześniej go spłacić z uwagi na koszty dodatkowe jakimi może obciążyć nas bank.

Kredyt gotówkowy

Jeśli zaś chodzi o kredyt gotówkowy, to po stronie zalet należałoby wymienić:

 • brak konieczności informowania banku o celu jego przeznaczenia,
 • nie wymaga się od kredytobiorcy wkładu własnego,
 • minimum formalności,
 • szybka decyzja kredytowa,
 • możliwość wcześniejszej spłaty.

Z kolei po stronie wad kredytów gotówkowych na pierwszym miejscu należałoby wymienić:

 • mało atrakcyjne oprocentowanie takich kredytów,
 • prowizję kredytu,
 • a czasem również konieczność ubezpieczenia kredytowego, otwarcia rachunku oszczędnościowego w danym banku lub skorzystania z innych produktów bankowych, aby uzyskać lepsze warunki.

Kiedy spojrzymy na powyższe informacje, to można stwierdzić jedno. Każde z rozwiązań ma równie dużo zalet co i wad. Wszystko zależy tak naprawdę od naszej bieżącej sytuacji i potrzeb. Czy potrzebujemy kredytu bardzo szybko, czy mamy konkretny cel kredytowania, czy mamy środki, które możemy przeznaczyć na wkład własny? Kiedy odpowiemy sobie m.in. na te pytania, to możemy zacząć zastanawiać się nad bilansowaniem kosztów takich kredytów.

 

Koszty  kredytu gotówkowego i hipotecznego

Poniżej prezentujemy zestawienie, gdzie próbujemy uzyskać w banku taką samą kwotę kredytu z tym, że w przypadku kredytu hipotecznego dokładamy jeszcze 40 tysięcy wkładu własnego. Zatem uwzględniając te dane widzimy już na tym jednym przykładzie, że kredyt hipoteczny jest tańszy, mimo 44 585 złotych jakie musimy wyłożyć na początku. Ta kwota to wkład własny i koszt początkowy uwzględniający m.in. prowizję dla banku i wycenę nieruchomości.

 

Dane kredytu

Kredyt hipoteczny

Kredyt gotówkowy

Zabezpieczenie kredytu

zakup mieszkania

brak

Kategoria kredytu

brak

cel dowolny

Wartość nieruchomości

240 tys.

brak

Kwota kredytu

200 tys.

200 tys.

Okres kredytowania

120 miesięcy

120 miesięcy

Wysokość raty

1 894,51 zł

                       2 452,98 zł

Koszt całkowity

33 869,77 zł

294 357,13 zł

Koszt początkowy

4 585 zł

brak

Prowizja

2,00%

4,49%

Marża

2,39%

brak

RRSO

3,32%

8,56%

Oprocentowanie

2,60%

7,20%

 

 

Kredytów gotówkowych nie musimy się również aż tak bardzo obawiać. Wszystko uzależnione jest od dobrej oferty w banku, jaką może nam przedstawić Ekspert Finansowy i jeśli potrzebujemy gotówki na cito to jest to również dobre rozwiązanie, z którego możemy bezpiecznie skorzystać. Trzeba tylko zawsze sobie wszystko dokładnie sprawdzić i przeanalizować, najlepiej z doświadczonym Ekspertem Open Finance.

Stan ofert na 20 sierpnia 2021

 

Sprawdź też:

Plusy i minusy kredytu hipotecznego i gotówkowego

Do czego służy kalkulator kredytu hipotecznego?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

zakup nieruchomości od sprzedających.png
09/23/2021

Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny bywa skomplikowany, ale może się okazać, że w zależności od sytuacji kupujących jak i sprzedających trudniejszy może być np. przedwstępny akt notarialny. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje, które dotyczą obu stron transakcji. Jak wygląda ten proces w momencie, gdy zarówno kupujący jak i sprzedający decydują się na kredyt hipoteczny?
więcej >
kupować czy nie.png
09/23/2021

Kupować czy nie? Oto jest pytanie.

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie i zastanawia się, czy to dobry moment na kupno mieszkania? Czy może jednak ceny nieruchomości spadną i warto jeszcze poczekać? A co jeśli stopy procentowe wzrosną? Jak podjąć decyzję? Czekać czy nie? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania posługując się konkretnymi danymi liczbowymi, które dokładnie pokażą bieżącą sytuację rynku nieruchomości.
więcej >
mity część 2.png
09/23/2021

Mity kredytu hipotecznego część 2

Ilu ludzi tyle pojęć na temat kredytu hipotecznego szczególnie, że proces może być skomplikowany. Zrozumiałe jest więc, że wokół tego tematu urosło wiele mitów i niedopowiedzeń. To już druga część mitów dotyczących kredytu hipotecznego, które postaramy się Państwu obiektywnie przedstawić, aby móc bez wahania przystąpić do procesu kredytowego.
więcej >