Kupno mieszkania czy budowa domu?

11/04/2020

To pytanie pojawia się w życiu każdego z nas co najmniej raz. To jak na nie odpowiadamy zależy w zdecydowanej większości od naszego wieku. Wchodząc w dorosłość i pragnąc się jak najszybciej usamodzielnić najczęściej zaczynamy od zakupu bardzo małego mieszkania. Powodem takiego wyboru są również finanse, a co za tym idzie nasza zdolność kredytowa. Z czasem rozwijając się zawodowo, awansując oraz zakładając rodzinę sporo osób zaczyna myśleć nad zmianą. Tu często pojawia się właśnie pytanie: kupno mieszkania czy budowa domu?

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Odpowiedzi są przeróżne, tak jak przeróżne są nasze preferencje. O wyborze decydują z jednej strony nasze możliwości finansowe, a z drugiej strony preferencje dotyczące stylu życia. Dla wielu moich klientów ważne jest, by mieszkać jak najbliżej centrum miasta. Mieć w pobliżu żłobek, przedszkole, szkołę. Móc szybko, najlepiej na piechotę dotrzeć do sklepu, apteki, przychodni, urzędu, kościoła. Ta grupa zdecydowanie wybierze mieszkanie. Jeśli natomiast marzy nam się cisza, spokój za ścianą i relaksująca zieleń za oknem – to zdecydowanie przewagę ma tu dom.  Co ważne, zanim znajdziemy swoje docelowe miejsce na ziemi często zmieniamy je nawet kilka razy. Z mojego ponad 20 letniego doświadczenia zawodowego wynika, że najczęściej zaczynamy od małego 1-2 pokojowego mieszkania. Rozwijając się zawodowo i/lub rozwijając własną rodzinę często zmieniamy mieszkanie na większe. Kolejny etap to najczęściej dom.  

Czy kredytowanie domu i mieszkania wygląda tak samo?

I tak, i nie. Mieszkanie możesz nabyć z rynku wtórnego - już gotowe do zamieszkania lub od dewelopera - w trakcie budowy lub również jak w przypadku rynku wtórnego już oddane do użytku i prawie gotowe do zamieszkania. Dom możesz wybudować sam, kupić z rynku wtórnego lub od dewelopera.  Różnice dotyczą głównie dokumentów wymaganych do złożenia wniosku kredytowego. Jeśli to mieszkanie z rynku wtórnego Ci się marzy, ekspert finansowy poprosi Cię o numer księgi wieczystej i oświadczenie dotyczące nabywanej nieruchomości (niektóre banki będą wymagały umowy przedwstępnej). Jeśli zdarzy się, że brak jest księgi wieczystej należy dołączyć zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej, z którego będzie wynikać: komu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jaka jest jego powierzchnia użytkowa, informacja o braku księgi wieczystej i braku przeszkód do jej założenia oraz numer księgi macierzystej.

Jak wygląda kredytowanie przy rynku pierwotnym?

O wymaganych dokumentach dotyczących inwestycji decyduje głównie stopień zaawansowania budowy. Jeśli budowa trwa i nie jest jeszcze oddana do użytkowania będą Ci potrzebne następujące dokumenty: 

 • Umowa rezerwacyjna z prospektem informacyjnym i projektem umowy deweloperskiej lubumowa deweloperska z prospektem informacyjnym
 • Pozwolenie na budowę
 • Wypis z rejestru gruntów nie starszy niż 3 m-ce
 • Mapka ewidencyjna nie starsza niż 3 m-ce
 • Pełnomocnictwo dla osoby podpisującej umowę ze strony dewelopera (jeśli konieczne)
 • Promesa banku (jeśli w księdze wieczystej wpisana jest hipoteka)

A co, gdy deweloper oddał już blok do użytkowania? Cóż, wtedy zakup wygląda tak jak na rynku wtórnym. Z tą różnicą, iż płatność do dewelopera następuje zgodnie z zapisami umowy przedwstępnej - przed lub po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego własność lokalu. 

A zatem, kupując dom na rynku wtórnym i chcąc go sfinansować ze środków pochodzących z kredytu hipotecznego koniecznie zgromadź następujące dokumenty:

 • Umowę przedwstępną lub oświadczenie (w zależności od banku)
 • Numer księgi wieczystej
 • Mapkę ewidencyjną nie starszą niż 3 miesiące
 • Wypis z rejestru gruntów nie starszy niż 3 miesiące
 • Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 
 • Kosztorys (jeśli chcesz sfinansować również remont).

A jeśli chcesz wybudować dom będziesz potrzebować:

 • Pozwolenia na budowę
 • Kosztorysu w elementach scalonych
 • Projektu domu
 • Dziennika budowy
 • Mapki ewidencyjnej nie starszej niż 3 miesiące
 • Wypisu z rejestru gruntów nie starszego niż 3 miesiące

Wiesz już jakie dokumenty są potrzebne do sfinalizowania zakupu czy budowy domu lub mieszkania. Oczywiście mowa tu wyłącznie o dokumentach dotyczących przedmiotu kredytowania. A jak wygląda kwestia zdolności kredytowej i spłaty kredytu?
Cóż, zdolność kredytowa jest zdecydowanie większa przy zakupie gotowej nieruchomości. Uruchomienie kredytu następuje po przedłużeniu aktu notarialnego kupna sprzedaży i bank nie dolicza już do przeliczenia możliwości finansowych podwyższonej marży do czasu wpisu hipoteki. Przy zakupie gotowej nieruchomości od razu również następuje spłata pełnej raty kapitałowo - odsetkowej. Zupełnie inaczej niż przy budowie - tu na początek spłacane są wyłącznie odsetki od uruchomionej transzy. Pełna rata zostaje naliczona po uruchomieniu całego kredytu lub w przypadku niektórych banków dopiero po oddaniu do użytkowania kredytowanej nieruchomości.

A zatem wybór pomiędzy domem i mieszkaniem to z jednej strony wybór pomiędzy komfortem życia i naszymi preferencjami co do stylu życia, a z drugiej pomiędzy naszymi możliwościami finansowymi i wymogami banków co do naszych możliwości kredytowych. Jedno jest pewne - zarówno dom jak i mieszkanie można w trakcie trwania kredytu zamienić na inne, większe lub mniejsze. Ważne jest również, że są osoby, które chętnie i bezpłatnie nam w tym pomogą.

 

Sprawdź też:

Który kredyt hipoteczny wybrać?

Kupno mieszkania - krok po kroku

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >