Kupno mieszkania czy wynajem – co jest bardziej opłacalne?

08/19/2021

Posiadanie własnego mieszkania lub domu to ogromny komfort. Jedynymi opłatami są wtedy koszty stałe takie jak rachunki za media, ewentualny czynsz czy podatki gruntowe. Nawet posiadając nieruchomość szczególnie młodzi ludzie decydują się na wynajmowanie mieszkania lub pokoju w innym mieście z powodu bliskości miejsca edukacji czy pracy. Niestety, przy wynajmowaniu do kosztów stałych należy doliczyć jeszcze opłatę za wynajem, która zależna jest od lokalizacji, stanu i wyposażenia mieszkania. Rozsądnym jest więc, by kupić samemu nieruchomość i koszty wynajmu przeznaczyć na spłacanie kredytu, ale czy na pewno tak jest? W dzisiejszym artykule postaramy się skonfrontować wynajem i spłacanie hipoteki.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Wynajem nie dla każdego?

Aby móc wynająć mieszkanie musimy je znaleźć, podpisać umowę i co miesiąc zgromadzić wymaganą kwotę. Kwota zależna jest od tego co chcemy wynająć (duże mieszkanie, kawalerkę czy pokój) oraz w jakim jest ono standardzie i lokalizacji. Oczywiście, w większych miastach kwota wynajmu będzie wyższa niż na przedmieściach czy mniejszych miastach, dlatego jeśli chcemy oszczędzić na wynajmie musimy wliczyć w to koszt oraz czas dojazdu. Koszty najmu kończą się zazwyczaj na opłaceniu najmu oraz rachunków według zużycia, jednak w zależności od rodzaju rozliczania i umową z właścicielem mogą być one różne. Bardzo ważna jest tutaj umowa. Od kilku lat bardzo popularna jest tzw. umowa okazjonalna. Różni się ona od zwykłej umowy najmu zapisem mówiącym, że musimy być zameldowani w innym miejscu. Często trzeba to również udowodnić pokazując np. dokument o zameldowaniu lub własności innej nieruchomości. Ma to na celu zabezpieczenie najemcy przed lokatorami, którzy naruszyli warunki umowy i nie chcą dobrowolnie opuścić lokalu tłumacząc się brakiem innego miejsca, do którego mogliby się udać. W umowie ustalamy także wysokość kaucji, którą należy posiadać w dniu podpisania. Jeżeli udało nam się znaleźć mieszkanie, które odpowiada naszym oczekiwaniom musimy liczyć się z jeszcze jedna niedogodnością, czyli dostosować się do zasad panujących w mieszkaniu np. braku możliwości posiadania zwierząt czy posiadania określonej liczby współlokatorów, z którymi nie zawsze możemy znaleźć wspólny język. Jeśli powyższe ograniczenia nie są dla nas problemem możemy wynająć mieszkanie. Powyżej przedstawiliśmy minusy i ryzyka wynajmu, jakie ma za to kredyt hipoteczny?

 

Czy łatwo wziąć kredyt hipoteczny?

Największą różnicą pomiędzy wynajmowaniem, a posiadaniem własnej nieruchomości na kredyt hipoteczny jest fakt, że aby posiadać pożyczkę musimy wcześniej zbudować swoją zdolność kredytową. Niestety, wielu młodych ludzi może nie spełniać wymogów banku, dlatego jedynym z rozwiązań w tym przypadku jest wynajmowanie lokum, a przynajmniej do czasu posiadania owej zdolności. Zdolność kredytowa to maksymalna kwota, jaką może nam zaoferować bank przy kredytach gotówkowych, jak i kredytach hipotecznych. Można ją zbudować najprościej poprzez udowodnienie stałych dochodów z pewnego źródła np. umowa o pracę na czas nieokreślony lub inne, stałe źródło dochodów. Bank musi mieć pewność, że pożyczając pieniądze kredytobiorca będzie w stanie bez problemu spłacić pożyczkę. Poza zdolnością potrzebujemy także wkładu własnego, co jest często największym problemem szczególnie dla startujących w dorosłość. Aby poznać swoje możliwości kredytowe oraz znaleźć najlepszą ofertę zachęcamy do kontaktu z naszymi Ekspertami Finansowymi. Ważną kwestią jest także dopasowanie kredytu hipotecznego do swojej sytuacji, aby nie był on problematyczny w spłacie. Aby sprawdzić orientacyjną wartość kwoty raty zachęcamy do skorzystania z kalkulatora kredytu hipotecznego. Jeśli wkład własny, wysokość raty i zdolność kredytowa nie są dla nas problemem pozostaje kwestia lokalizacji. Musi być ona odpowiednia zarówno na teraz, jak i w przyszłości np. blisko miejsca pracy, szkół czy żłobków, opieki zdrowotnej, sklepów itp. Wszystko zależy od naszych preferencji. Kredyt hipoteczny będzie bardziej wymagający od wynajmu, jednak mamy wtedy komfort posiadania własnej nieruchomości, ale co jest bardziej opłacalne?

 

Wynajem czy hipoteka, co się opłaca?

Przedstawiliśmy aspekty wynajmu oraz kredytu hipotecznego. Są one dość obiektywne natomiast nie muszą dotyczyć każdego. Są to jednak aspekty, które trzeba wziąć pod uwagę wybierając pomiędzy tymi dwoma rozwiązaniami, poza nimi trzeba również zwrócić uwagę co jest bardziej opłacalne pod względem kosztów. Aby móc to porównać przyjęliśmy zakup oraz wynajem mieszkania dwupokojowego wybudowanego po 2000 roku o powierzchni 60m2 w Warszawie. Miasto jest podzielone pod względem kosztów (np. centrum będzie dużo droższe niż tereny przygraniczne np. Białołęka), dlatego przyjmujemy średnie koszty za metr, które wynoszą przy wynajmie ok. 62 zł, a przy zakupie 13 000 zł. Wynajem kosztować będzie 3 720 zł, a zakup 780 000zł . Do wynajmu należy również doliczyć kwoty rachunków według zużycia, jednak niektóre z nich mogą być już wliczone w cenę. Zakup jest już nieco bardziej skomplikowany, ponieważ biorąc kredyt hipoteczny musimy liczyć się z opłatami bankowymi (marża, prowizja), notariuszem, kosztami okołokredytowymi itp. Aby zobrazować przybliżone koszty skorzystaliśmy z porównywarki kredytów hipotecznych, gdzie:

  • wartość nieruchomości to 780 000 zł,
  • kwota kredytu 702 000 zł (odejmując 10% wkładu własnego).

Pierwszy wynik z najniższą ratą kredytu wynosi 3757,65 zł, gdzie prowizja wynosi 1%, marża 2,39%, a oprocentowanie 2,61%. Rata jest bardzo porównywalna do wynajmu mieszkania, jednak to już są pieniądze, które przeznaczone będą na naszą nieruchomość. Czy jest to opłacalne? Nieruchomości są coraz droższe i będą zyskały na wartości, poza tym pracujemy na swoje dobro więc tak - jest to opłacalne, ale wszystko zależy od naszych potrzeb i możliwości. Jeżeli mają Państwo wątpliwości lub pytania związane z kredytem hipotecznym zachęcamy do kontaktu z naszymi Ekspertami Finansowymi.

Stan ofert na 18 sierpnia 2021 roku

 

 

Sprawdź też:

Do czego służy kalkulator kredytu hipotecznego?

Od czego zacząć przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny?

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >