Kupno mieszkania dla dziecka - czy to dobra inwestycja?

08/20/2021

Za nami pierwsza połowa sierpnia. Bardziej zapobiegliwi rodzice przyszłych studentów znaleźli już dla swoich dzieci pokój na stancji czy też wynajęli przytulną kawalerkę. Ale czy to na pewno najlepsze rozwiązanie, które zagwarantuje dobry start naszemu dziecku

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czy wynajem mieszkania się opłaca?

Popatrzmy na poniższe zestawienie, które pokazuje nam średnie ceny najmu z wybranych największych miast, które są również ośrodkami akademickimi. Oczywiście do tych kosztów najmu trzeba doliczyć również opłaty za media, co da nam jeszcze większe opłaty związane z wynajmowaniem mieszkania. Nie są to małe koszty. Wszystko zależy oczywiście od wielu czynników i naszych możliwości. Poniżej porównanie dla metrażu mieszkania do 38 m2:

Miasto

Średnia cena [w zł/m-c]

Bydgoszcz

1187

Gdańsk

1807

Katowice

1189

Kraków

1504

Lublin

1496

Łódź

1236

Poznań

1313

Szczecin

1588

Warszawa

1925

Wrocław

1638

Źródło: Bankier.pl 

Znalezienie idealnego mieszkania, które chcemy wynająć nie jest łatwe. Oglądając któreś z kolei mieszkanie dowiadujemy się, że będziemy musieli pójść na kompromisy. Trudno jest bowiem znaleźć takie lokum, żeby mieściło się np. w naszych oczekiwaniach cenowych związanych z najmem i było blisko ośrodków akademickich. Musimy wtedy rewidować nasze założenia początkowe i zacząć szukać np. droższych mieszkań lub dalej od uczelni, na której ma studiować nasze dziecko. Często oczekujemy też aby mieszkanie do wynajęcia było w pełni wyposażone, tak aby codzienne życie naszego dziecka w wielkim mieście było tak wygodne jak w rodzinnym domu. I tu niestety też trafiamy często na mur rozczarowań. Albo niższa cena i tylko podstawowe wyposażenie, albo wyższa cena i mamy wszystko czego oczekujemy. W takich sytuacjach poszukujący często idą na kompromis – weźmiemy to tańsze, a tego czego brakuje dokupimy. Również odległość od uczelni może nie być problemem kiedy pomyślimy, że przecież można kupić jakieś małe autko dla naszego przyszłego studenta. A koszty rosną… Do ceny wynajmu, opłat za media, trzeba dodać koszty doposażenia mieszkania i wydatków związanych z kupnem i utrzymaniem samochodu. Zatem czy warto szukać mieszkania do wynajęcia? Czy nie lepiej poszukać innego rozwiązania?

 

Zakup mieszkania jako inwestycja

Znacznie lepszym rozwiązaniem może okazać się zakup nieruchomości. Trzeba tylko taki zakup potraktować jako inwestycję w przyszłość.

Co przemawia właśnie za takim podejściem do sprawy?

  • większa możliwość znalezienia mieszkania w dogodnej dla nas lokalizacji,
  • możliwość wybory metrażu, usytuowania w bloku pod nasze oczekiwania,
  • koszty związane z wynajmem mieszkania, to koszty jakie wygeneruje rata kredytu hipotecznego z tą różnicą, że kupując mieszkanie i płacąc raty inwestujemy we własną nieruchomość, a nie w czyjąś jak w przypadku wynajmu,
  • mieszkanie możemy urządzić i doposażyć zgodnie ze swoim oczekiwaniami, nie musząc każdorazowo konsultować się z właścicielem mieszkania, bo to przecież my nim będziemy,
  • jeśli możemy pozwolić sobie na kupno większego mieszkania, to możemy podnajmować pokoje w tym mieszkaniu, co da nam dodatkowy dochód lub będzie po prostu spłacało część raty,
  • może być to bardzo dobra forma lokowania kapitału, lepsza niż lokaty czy rachunki oszczędnościowe. Jeśli nasze dziecko już skończy studia i będzie chciało się wyprowadzić, to możemy dalej wynajmować to mieszkanie lub je sprzedać i zainwestować w inne, w innym mieście.

 

Czy mogę wziąć kredyt hipoteczny?

Wszystko to jest uzależnione od wielu czynników. Na początku zachęcamy do skorzystania z naszych kalkulatorów i porównywarek kredytów hipotecznych. Narzędzia te pozwolą wstępnie ocenić możliwości jakie posiadamy. Banki przedstawiają nam wiele propozycji i starają się je dostosować do każdego Klienta, tak abyśmy mogli znaleźć coś dla siebie. Dużo będzie zależało od tego jaki wkład własny posiadamy, czy minimalny wymagany 10% (który niestety nie wszystkie banki akceptują), czy też 20%, przy którym oferta będzie szersza. Kiedy już sobie to dookreślimy, warto się zastanowić na jaki czas chcemy wziąć taki kredyt, ponieważ to m.in. będzie określało wysokość raty. Oczywiście niezbędne jest posiadanie zdolności kredytowej, ale tą można zbudować, trzeba tylko zasięgnąć porady jak to zrobić u naszych Ekspertów Finansowych, którzy odpowiedzą na to i wiele innych pytań.

 

Kupno mieszkania dla dziecka czy to dobra inwestycja?

Naszym zdaniem odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna. Tak, kupno mieszkania dla dziecka to dobra inwestycja. I nie powinniśmy o niej myśleć na ostatnią chwilę, czyli tuż przed rozpoczęciem przez nasze dziecko edukacji studenckiej, ale znacznie wcześniej. Ale na dobre decyzje nigdy nie jest za późno. Kupione przez nas mieszkanie możemy wynajmować, dzięki czemu będziemy mieć środki na ratę kredytu, a z czasem mieszkanie zacznie na siebie zarabiać. A kiedy przyjdzie odpowiedni moment możemy oddać je do dyspozycji naszej pociechy lub jeśli zajdzie taka potrzeba możemy je sprzedać i zainwestować pieniądze w nową nieruchomość. Jest to forma dodatkowego zabezpieczenia. Oczywiście ktoś sceptyczny powie, że to nie jest wcale takie łatwe, że to są dodatkowe obowiązki i koszty. Zgadza się, ale jeśli mamy w danym momencie możliwość poniesienia tych kosztów i wypełnienia obowiązków, to warto to zrobić, bo nie ma lepszej inwestycji, niż inwestycja w dzieci i ich przyszłość.

 

Sprawdź też:

Jak odkładać pieniądze dla dziecka?

Gdzie lokować oszczędności, kiedy obniża się oprocentowanie tradycyjnych lokat bankowych?

 

 

 

 

 

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

zakup nieruchomości od sprzedających.png
09/23/2021

Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny bywa skomplikowany, ale może się okazać, że w zależności od sytuacji kupujących jak i sprzedających trudniejszy może być np. przedwstępny akt notarialny. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje, które dotyczą obu stron transakcji. Jak wygląda ten proces w momencie, gdy zarówno kupujący jak i sprzedający decydują się na kredyt hipoteczny?
więcej >
kupować czy nie.png
09/23/2021

Kupować czy nie? Oto jest pytanie.

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie i zastanawia się, czy to dobry moment na kupno mieszkania? Czy może jednak ceny nieruchomości spadną i warto jeszcze poczekać? A co jeśli stopy procentowe wzrosną? Jak podjąć decyzję? Czekać czy nie? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania posługując się konkretnymi danymi liczbowymi, które dokładnie pokażą bieżącą sytuację rynku nieruchomości.
więcej >
mity część 2.png
09/23/2021

Mity kredytu hipotecznego część 2

Ilu ludzi tyle pojęć na temat kredytu hipotecznego szczególnie, że proces może być skomplikowany. Zrozumiałe jest więc, że wokół tego tematu urosło wiele mitów i niedopowiedzeń. To już druga część mitów dotyczących kredytu hipotecznego, które postaramy się Państwu obiektywnie przedstawić, aby móc bez wahania przystąpić do procesu kredytowego.
więcej >