Lokata bankowa a rachunek oszczędnościowy

09/25/2019

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest oszczędzanie pieniędzy. Jednocześnie, zależy nam na tym, by zgromadzone przez nas wolne środki były pomnażane w bezpieczny sposób.

Pozwalają nam na to dwa produkty bankowe - lokaty oraz rachunki oszczędnościowe. Często jednak nie wiemy, czym tak naprawdę się różnią. Spróbujmy więc to wyjaśnić. 

Wspólne cechy lokat i rachunków oszczędnościowych

Zarówno lokaty jak i konta oszczędnościowe mają ze sobą wspólne cechy. Pierwszą z nich jest fakt, że obydwa produkty bankowe służą do deponowania wolnych kwot pieniędzy, które posiadamy. Poza tym, zarówno konta oszczędnościowe, jak i lokaty są bezpieczną formą oszczędzania, kiedy nie musimy bać się utraty swoich oszczędności - nie są one bowiem ryzykownie inwestowane. Warto również dodać, że obydwa rozwiązania obciążone są tzw. podatkiem Belki czyli podatkiem od dochodów kapitałowych. 

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to produkt, który pozwala nam na deponowanie pieniędzy w banku, na określony okres czasu. Wyróżniamy lokaty bankowe krótkoterminowe (np. trzymiesięczne) lub długoterminowe (zakładane np. na kilka lat). To co charakteryzuje lokaty, to jednorazowość wpłaty. Zakładając lokatę wpłacamy do banku określoną sumę pieniędzy i nie posiadamy możliwości zapłacenia np. kolejnej partii oszczędności. Warto wspomnieć również o tym, że chcąc uzyskać zysk z oprocentowania nie możemy dowolnie wypłacać pieniędzy w każdej chwili. Jest to możliwe dopiero po zakończeniu terminu lokaty. W przeciwnym razie stracimy bowiem wszystkie naliczone odsetki. Mówiąc o zyskach warto pamiętać również o tym, że zysk na lokatach obliczany jest według stałych stóp procentowych, dzięki czemu z góry wiemy, ile uda nam się zarobić na tym produkcie finansowym. 

Ile wynosi oprocentowanie na lokatach bankowych?

Mówiąc o lokatach nie sposób nie wspomnieć o tym, ile możemy zyskać decydując się na takie rozwiązanie. Wiele zależy oczywiście od konkretnej oferty banku, a nawet od sumy pieniędzy, którą wpłacamy czy okresu trwania lokaty. Niemniej najczęściej decydując się na złożenie pieniędzy na lokatę możemy oczekiwać oprocentowania nie większego niż 3-4 procent w skali roku. 

Rachunek oszczędnościowy - co warto o nim wiedzieć?

Rachunek oszczędnościowy to kolejny produkt bankowy, który może pomóc nam w oszczędzaniu pieniędzy. Jest to nic innego jak lepiej oprocentowane konto bankowe. To idealne rozwiązanie, dla osób, które chcą oszczędzać regularnie. W przypadku konta oszczędnościowego możemy bowiem dopłacać kolejne sumy pieniędzy. W zależności od banku oprocentowanie naliczane jest raz w miesiącu. Jest ono często nieco niższe, niż w przypadku lokat bankowych, choć wiele zależy też od sumy pieniędzy, którą mamy odłożoną na koncie. Niemniej jednak wynosi mniej niż 3 miesiące.

Co ważne, w przypadku rachunku oszczędnościowego, gdy posiadamy potrzebę sięgnięcia po swoje oszczędności, możemy to zrobić bez utraty naliczonych do tej pory odsetek. Jest to więc rozwiązanie bardziej elastyczne, niż w przypadku lokat bankowych. To produkt idealny dla osób, które dopiero rozpoczynają oszczędzanie.

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

Raty stałe czy raty malejące
03/17/2021

Raty stałe a raty malejące – które są lepsze?

Szukając najlepszego kredytu hipotecznego musimy stawić czoło wielu zagadnieniom, których zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę przy finansowaniu gotówkowym. Kredyt hipoteczny towarzyszy nam często przez długi okres, dlatego tak ważne jest by był on dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednym z wyborów jakiego musimy dokonać jest czy lepsze są raty stałe czy malejące.
więcej >
Zdolność kredytowa w pigułce
03/11/2021

Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku.
więcej >
of_post_social_feb_5_art.jpg
02/19/2021

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Pozwala na realizacje swoich marzeń, na znalezienie swojego własnego miejsca na ziemi. W związku z takimi planami zastanawiamy się, co zrobić aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
więcej >