Lokata bankowa a rachunek oszczędnościowy

09/25/2019

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest oszczędzanie pieniędzy. Jednocześnie, zależy nam na tym, by zgromadzone przez nas wolne środki były pomnażane w bezpieczny sposób.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Pozwalają nam na to dwa produkty bankowe - lokaty oraz rachunki oszczędnościowe. Często jednak nie wiemy, czym tak naprawdę się różnią. Spróbujmy więc to wyjaśnić. 

Wspólne cechy lokat i rachunków oszczędnościowych

Zarówno lokaty jak i konta oszczędnościowe mają ze sobą wspólne cechy. Pierwszą z nich jest fakt, że obydwa produkty bankowe służą do deponowania wolnych kwot pieniędzy, które posiadamy. Poza tym, zarówno konta oszczędnościowe, jak i lokaty są bezpieczną formą oszczędzania, kiedy nie musimy bać się utraty swoich oszczędności - nie są one bowiem ryzykownie inwestowane. Warto również dodać, że obydwa rozwiązania obciążone są tzw. podatkiem Belki czyli podatkiem od dochodów kapitałowych. 

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to produkt, który pozwala nam na deponowanie pieniędzy w banku, na określony okres czasu. Wyróżniamy lokaty bankowe krótkoterminowe (np. trzymiesięczne) lub długoterminowe (zakładane np. na kilka lat). To co charakteryzuje lokaty, to jednorazowość wpłaty. Zakładając lokatę wpłacamy do banku określoną sumę pieniędzy i nie posiadamy możliwości zapłacenia np. kolejnej partii oszczędności. Warto wspomnieć również o tym, że chcąc uzyskać zysk z oprocentowania nie możemy dowolnie wypłacać pieniędzy w każdej chwili. Jest to możliwe dopiero po zakończeniu terminu lokaty. W przeciwnym razie stracimy bowiem wszystkie naliczone odsetki. Mówiąc o zyskach warto pamiętać również o tym, że zysk na lokatach obliczany jest według stałych stóp procentowych, dzięki czemu z góry wiemy, ile uda nam się zarobić na tym produkcie finansowym. 

Ile wynosi oprocentowanie na lokatach bankowych?

Mówiąc o lokatach nie sposób nie wspomnieć o tym, ile możemy zyskać decydując się na takie rozwiązanie. Wiele zależy oczywiście od konkretnej oferty banku, a nawet od sumy pieniędzy, którą wpłacamy czy okresu trwania lokaty. Niemniej najczęściej decydując się na złożenie pieniędzy na lokatę możemy oczekiwać oprocentowania nie większego niż 3-4 procent w skali roku. 

Rachunek oszczędnościowy - co warto o nim wiedzieć?

Rachunek oszczędnościowy to kolejny produkt bankowy, który może pomóc nam w oszczędzaniu pieniędzy. Jest to nic innego jak lepiej oprocentowane konto bankowe. To idealne rozwiązanie, dla osób, które chcą oszczędzać regularnie. W przypadku konta oszczędnościowego możemy bowiem dopłacać kolejne sumy pieniędzy. W zależności od banku oprocentowanie naliczane jest raz w miesiącu. Jest ono często nieco niższe, niż w przypadku lokat bankowych, choć wiele zależy też od sumy pieniędzy, którą mamy odłożoną na koncie. Niemniej jednak wynosi mniej niż 3 miesiące.

 

Co ważne, w przypadku rachunku oszczędnościowego, gdy posiadamy potrzebę sięgnięcia po swoje oszczędności, możemy to zrobić bez utraty naliczonych do tej pory odsetek. Jest to więc rozwiązanie bardziej elastyczne, niż w przypadku lokat bankowych. To produkt idealny dla osób, które dopiero rozpoczynają oszczędzanie.

 

Sprawdź też:

Jaki rodzaj lokaty bankowej wybrać dla siebie?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >