Lokata bankowa a rachunek oszczędnościowy

09/25/2019

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest oszczędzanie pieniędzy. Jednocześnie, zależy nam na tym, by zgromadzone przez nas wolne środki były pomnażane w bezpieczny sposób.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Pozwalają nam na to dwa produkty bankowe - lokaty oraz rachunki oszczędnościowe. Często jednak nie wiemy, czym tak naprawdę się różnią. Spróbujmy więc to wyjaśnić. 

Wspólne cechy lokat i rachunków oszczędnościowych

Zarówno lokaty jak i konta oszczędnościowe mają ze sobą wspólne cechy. Pierwszą z nich jest fakt, że obydwa produkty bankowe służą do deponowania wolnych kwot pieniędzy, które posiadamy. Poza tym, zarówno konta oszczędnościowe, jak i lokaty są bezpieczną formą oszczędzania, kiedy nie musimy bać się utraty swoich oszczędności - nie są one bowiem ryzykownie inwestowane. Warto również dodać, że obydwa rozwiązania obciążone są tzw. podatkiem Belki czyli podatkiem od dochodów kapitałowych. 

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to produkt, który pozwala nam na deponowanie pieniędzy w banku, na określony okres czasu. Wyróżniamy lokaty bankowe krótkoterminowe (np. trzymiesięczne) lub długoterminowe (zakładane np. na kilka lat). To co charakteryzuje lokaty, to jednorazowość wpłaty. Zakładając lokatę wpłacamy do banku określoną sumę pieniędzy i nie posiadamy możliwości zapłacenia np. kolejnej partii oszczędności. Warto wspomnieć również o tym, że chcąc uzyskać zysk z oprocentowania nie możemy dowolnie wypłacać pieniędzy w każdej chwili. Jest to możliwe dopiero po zakończeniu terminu lokaty. W przeciwnym razie stracimy bowiem wszystkie naliczone odsetki. Mówiąc o zyskach warto pamiętać również o tym, że zysk na lokatach obliczany jest według stałych stóp procentowych, dzięki czemu z góry wiemy, ile uda nam się zarobić na tym produkcie finansowym. 

Ile wynosi oprocentowanie na lokatach bankowych?

Mówiąc o lokatach nie sposób nie wspomnieć o tym, ile możemy zyskać decydując się na takie rozwiązanie. Wiele zależy oczywiście od konkretnej oferty banku, a nawet od sumy pieniędzy, którą wpłacamy czy okresu trwania lokaty. Niemniej najczęściej decydując się na złożenie pieniędzy na lokatę możemy oczekiwać oprocentowania nie większego niż 3-4 procent w skali roku. 

Rachunek oszczędnościowy - co warto o nim wiedzieć?

Rachunek oszczędnościowy to kolejny produkt bankowy, który może pomóc nam w oszczędzaniu pieniędzy. Jest to nic innego jak lepiej oprocentowane konto bankowe. To idealne rozwiązanie, dla osób, które chcą oszczędzać regularnie. W przypadku konta oszczędnościowego możemy bowiem dopłacać kolejne sumy pieniędzy. W zależności od banku oprocentowanie naliczane jest raz w miesiącu. Jest ono często nieco niższe, niż w przypadku lokat bankowych, choć wiele zależy też od sumy pieniędzy, którą mamy odłożoną na koncie. Niemniej jednak wynosi mniej niż 3 miesiące.

 

Co ważne, w przypadku rachunku oszczędnościowego, gdy posiadamy potrzebę sięgnięcia po swoje oszczędności, możemy to zrobić bez utraty naliczonych do tej pory odsetek. Jest to więc rozwiązanie bardziej elastyczne, niż w przypadku lokat bankowych. To produkt idealny dla osób, które dopiero rozpoczynają oszczędzanie.

 

Sprawdź też:

Jaki rodzaj lokaty bankowej wybrać dla siebie?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >