MdM a budowa domu

03/18/2016

Klienci często pytają mnie w jakiej wysokości dopłatę z programu MdM mogą otrzymać gdy (jako osoba fizyczna) zdecydują się nie na zakup nieruchomości, a budowę domu. Oczywiście ustawa MdM dotyczy również budowy domu na własnej działce.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Klienci często pytają mnie w jakiej wysokości dopłatę z programu MdM mogą otrzymać gdy (jako osoba fizyczna) zdecydują się nie na zakup nieruchomości, a budowę domu. Oczywiście ustawa MdM dotyczy również budowy domu na własnej działce.

 

Dopłaty z programu MdM a budowa domu

Najważniejsze, o czym musimy wiedzieć to:

- nie przysługuje nam dopłata do tego przedsięwzięcia (taka dopłata do części ceny przysługuje tylko w przypadku zakupu mieszkania lub domu)

- możemy natomiast uzyskać zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych (udokumentowanych wystawioną na nasze nazwisko fakturą), czyli zwrot części podatku VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych

 

Odliczenia podatkowe

Odliczeniu podlegają wszystkie faktury na materiały budowlane znajdujące się na liście wskazanej w poniższym linku . W większości objęte są one 23% podatkiem VAT, natomiast odliczeniu podlega dokładnie 65,22% podatku. Przykładowo, jeśli posiadamy fakturę np. za dachówkę na kwotę 12 300zł, z czego 2 300zł to zawarty w cenie podatek VAT, to od tej faktury odliczyć możemy 65,22% podatku VAT, czyli 1 500,06zł (2 300zł x 65,22% = 1 500,06zł). Ustawodawca przewidział również limit maksymalnej kwoty odliczenia, która nieznacznie zmienia się każdego roku. Maksymalna kwota jaką możemy odliczyć w 2016 r. wynosi 33.813,08zł.

 

Listę materiałów budowlanych które podlegają temu odpisowi możemy znaleźć na stronie: www.pit.pl/vat/

 

Podobna ulga przysługiwała niegdyś wszystkim osobom budującym swój pierwszy dom, dlatego też każdy, kto do końca 2013 roku rozpoczął budowę mógł skorzystać z rozliczenia części podatku VAT na materiały budowlane. Z chwilą wejścia w życie ustawy MdM możliwość ta została zarezerwowana jedynie dla osób spełniających odpowiednie  kryteria, o których mowa w ustawie MdM. W skrócie, chodzi o dobrze już znane kryteria dotyczące zarówno beneficjantów (kryterium wieku oraz fakt nieposiadania innej nieruchomość mieszkalnej – nie dotyczy małżeństw, z co najmniej trójką dzieci) jak i nieruchomości, którą budujemy (metraż domu nie może przekroczyć 100mkw lub 110mkw w przypadku małżeństw z co najmniej trójką dzieci).

 

O zwrot części podatku VAT mogą się ubiegać nie tylko osoby budujące dom. Przedsięwzięcie polegające na nadbudowie lub rozbudowie budynku na cele mieszkalne (np. adaptacja poddasza) lub przebudowa budynku niemieszkalnego lub jego części na cele mieszkalne również podlega temu odliczeniu. Należy wówczas pamiętać jedynie o tym, że jeśli w ten sposób powstanie odrębny lokal mieszkalny , musi on mieć nieznacznie mniejszy metraż niż dom (75mkw lub 85mkw w przypadku gdy beneficjentami jest małżeństwo, z co najmniej trójką dzieci).

 

Na dzień 14 marca wykorzystano już 82,5% środków z limitu Funduszu Dopłat do zakupu pierwszej nieruchomości na rok 2016. W mojej ocenie, w sytuacji, gdy dopłaty zostaną w pełni wykorzystane, warto rozważyć możliwość zakupu niedrogiej działki pod miastem i budowy własnego domu - warto pamiętać, że jeśli tylko spełniamy kryterium, o których mówi ustawa MdM, co najmniej kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt tysięcy złotych powinno do nas wrócić. Z ulgi tej możemy bowiem skorzystać niezależnie od poziomu wykorzystania limitu z puli Funduszu Dopłat. A przy wykończeniu domu każda złotówka jest przecież na wagę złota.

Zapraszamy do sprawdzenia zdolności kredytowej -> kliknij

 

Sprawdź też:

Ostatnie dni na dopłatę w ramach MdM

Kredyt hipoteczny - definicje, które musisz znać

 

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >