MDM - proces otrzymania dotacji

09/06/2016

Proces otrzymania dotacji rządowej do mieszkań w programie Mieszkanie dla Młodych (MDM) wygląda podobnie niezależnie od banku. Składa się zarówno z procesów wewnątrzbankowych, jak i etapów niezależnych od banku.

 

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Proces otrzymania dotacji rządowej do mieszkań w programie Mieszkanie dla Młodych (MDM) wygląda podobnie niezależnie od banku. Składa się zarówno z procesów wewnątrzbankowych, jak i etapów niezależnych od banku.

Proces otrzymania kredytu rozszerzonego o pomoc z programu „Mieszkanie dla Młodych” (Program otrzymania wsparcia rządowego w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi) można podzielić na siedem etapów:

  • weryfikacja (w wybranym banku) na podstawie informacji pochodzących od klienta oraz dokumentacji papierowej, po czym bank wydaje wstępną decyzję
  • przyjęcie wniosku od klienta o dotację przez bank
  • weryfikacja klienta w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego
  • rejestracja wniosku w systemie BGK
  • analiza oraz decyzja w sprawie wniosku w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego
  • podpisanie umowy po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku
  • uruchomienie zobowiązania

 

Definicje

BGK – Bank Gospodarstwa Krajowego jest to krajowa instytucja rozwoju. Bank jako jedyny w całości należy do Skarbu Państwa. Został powołany na mocy ustawy, która ma wspierać rządowe programy gospodarcze.

MdM – Mieszkanie dla Młodych - funkcjonujący od 2014 w Polsce rządowy program dotacji do mieszkań, mający na celu pomoc państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Program został powołany Ustawą z dnia 27 września 2013 r.

 

Weryfikacja na podstawie informacji pochodzących od klienta oraz dokumentacji papierowej

Na etapie weryfikacji bank sprawdza:

- czy klient spełnia warunki by uzyskać dofinansowanie z programu Mieszkanie dla Młodych (na przykład wiek klienta, posiadanie lokali mieszkalnych)

- parametry nieruchomości (metraż, cena)

- parametry kredytu hipotecznego (okres kredytowania)

 

Decyzja wstępna

Na kolejnym etapie bank podejmuje wstępną decyzję dotyczącą rozpoczęcia procesu kredytowania. Po pozytywnej odpowiedzi zaczyna się proces kompletowania dokumentacji.

 

Złożenie przez klienta w banku wniosku o dotację

Klient wypełnia wniosek o dofinansowanie wkładu własnego. Zobowiązany jest również do wypełnienia oświadczenia i zobowiązania nabywcy.

 

Weryfikacja klienta w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego

Konieczne do weryfikacji jest złożenie oświadczenia o zgodzie do przetwarzania danych w BGK. Po wprowadzeniu danych, jeżeli następuje odmowa, klient nie może skorzystać z dofinansowania.

 

Uwierzytelnienie wniosku w systemie Banku Gospodarstwa Krajowego

Rejestracja wniosku następuje podczas wprowadzenia informacji o kredycie do systemu bankowego. Złożenie zapytania o dotację, sprawdzenie uprawnień oraz rejestracja wniosku muszą być wykonane w ciągu jednego dnia.

 

Ostateczne sprawdzenie i decyzja w sprawie dotacji

Decyzja ostateczna o dofinansowaniu według ustawy musi nastąpić w przeciągu 60 dni. O decyzji BGK informowany jest doradca odpowiedzialny za proces kredytowy w danym banku. W następnej kolejności decyzja o wniosku i przyznanym limicie dofinansowania przekazywana jest klientowi.

 

Uruchomienie kredytu

W momencie, gdy wniosek jest rozpatrzony w sposób pozytywny oraz skompletowane są wszystkie dokumenty, następuje uruchomienie kredytu z dotacją MDM. Dofinansowanie wypłacane jest jako ostatnia transza i trafia bezpośrednio do dewelopera lub instytucji sprzedającej nieruchomość.

 

W celu otrzymania szczegółowych informacji dotyczących programu MDM zapraszamy na spotkanie z doradcą Open Finance. 

 

Sprawdź też:

Ponad 100 milionów na dopłaty w MdM

MdM pytania i odpowiedzi

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >