Mity kredytu hipotecznego część 2

09/23/2021

Ilu ludzi tyle pojęć na temat kredytu hipotecznego szczególnie, że proces może być skomplikowany. Zrozumiałe jest więc, że wokół tego tematu urosło wiele mitów i niedopowiedzeń. To już druga część mitów dotyczących kredytu hipotecznego, które postaramy się Państwu obiektywnie przedstawić, aby móc bez wahania przystąpić do procesu kredytowego.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Proces kredytowy jest za bardzo skomplikowany

Nie biorę kredytu bo się na tym nie znam, to za dużo pracy a w grę wchodzą moje pieniądze – to częsty scenariusz osób, które nie chcą przystępować do kredytu hipotecznego pomimo takiej potrzeby. Prawdą jest, że proces kredytowy nie jest prosty, ale na pewno nie niemożliwy. Wszystko opiera się na złożeniu stosownych dokumentów w banku i przed notariuszem, co wymaga trochę zaangażowania i czasu. Jeśli potrzebujemy wsparcia warto jest rozważyć pomoc Eksperta Finansowego. Eksperci nie pobierają opłat za swoje usługi, podpowiadają jakie dokumenty będą wymagane w banku w naszej sytuacji oraz czuwają nad tym, by wszystkie dotarły do banku i zostały jak najlepiej przyjęte. Eksperci mają możliwość pracować z kilkoma bankami jednocześnie, co również skraca czas oczekiwania na kredyt. Jeśli mamy wątpliwości dotyczące kredytu hipotecznego, nasi Eksperci Finansowi wytłumaczą proces krok po kroku z uwzględnieniem naszej sytuacji.

 

Bez co najmniej 20% wkładu własnego nie mam szans na hipotekę

Aktualnie najczęściej spotykany wkład własny to 20%. W dobie pandemii Covid-19 wkład mógł wynieść nawet 30%. Jak widać nie są to stałe wartości, dlatego jeżeli nie posiadamy odpowiednio dużej kwoty możemy próbować ustalić z bankiem inne warunki. Najczęściej spotykanym jest 10% wkładu własnego w zamian za wykupienie ubezpieczenia. Będzie ono najczęściej nazywane ubezpieczeniem od niskiego wkładu własnego, ale w grę mogą wejść również inne produkty bankowe takie jak karty kredytowe, ubezpieczenia nieruchomości czy kredytobiorcy itd.  Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule Cross-sell przy kredycie hipotecznym. Inną możliwością na obniżenie wkładu własnego, o ile bank udzieli zgody, jest wkład w postaci zastawienia innej wartości majątkowej np. innej nieruchomości. O takie możliwości warto dopytać bank lub naszych Ekspertów Finansowych, który mają wgląd do kilku banków jednocześnie.

 

Małżeństwa z dziećmi mają lepsze warunki kredytu niż single

Każdy ma osobistą zdolność kredytową pod warunkiem, że przynosi pewien dochód. Jest on kalkulowany i porównywany z naszymi zobowiązaniami i tym sposobem bank przedstawia nam zdolność kredytową. Z pozoru małżeństwa mają prościej, ponieważ dwie osoby mają sumarycznie większą zdolność niż pojedyncza osoba, jednak dziecko jest już dla nich zobowiązaniem, które bank wlicza im do zdolności. Oczywiście single posiadając własne zobowiązania np. inne pożyczki, alimenty itp. także będą mieli wyliczaną zdolność na tej podstawie. Nie ma specjalnych ofert dla singli czy małżeństw, dlatego główną rolę gra jedynie zamożność kredytobiorcy.

 

Nie mam historii kredytowej więc bank nie ma na czym bazować

Historia kredytowa to wszystkie zobowiązania w banku, które posiadamy lub posiadaliśmy. Nawet najmniejsza pożyczka gotówkowa wpisana jest w naszą historię wraz z opisem, czy spłacaliśmy ją terminowo. Dzięki tej informacji bank może przechylić szalę decyzji kredytowej w sytuacji spornej, ale jeżeli nie posiadamy historii kredytowej bank nie zwraca na to większej uwagi. Jeżeli nigdy nie braliśmy żadnej pożyczki warto na wstępie sprawdzić swoją zdolność kredytową oraz najlepsze oferty banków, w czym mogą pomóc Nasi Eksperci finansowi. Możemy także sprawdzić orientacyjne oferty sami dzięki kalkulatorowi kredytów hipotecznych oraz porównywarce kredytów hipotecznych.

 

Jeśli będę mieć problemy finansowe w trakcie spłaty bank odbierze mi dom

Jest to prawdopodobnie jedno z największych zmartwień kredytobiorców – co jeśli nie będę w stanie spłacić raty? W życiu stajemy przed różnymi sytuacjami, które mogą ograniczyć nam nasze fundusze i banki to w pełni to rozumieją. To prawda, że bank odbiera nam nieruchomość w sytuacji braku spłaty kredytu, ale nie następuje to natychmiastowo. Jeżeli staniemy przez takim problemem warto zwrócić się do banku, i ustalić co można w danej sytuacji zrobić, ponieważ bank również chce rozwiązać problem i dalej otrzymywać swoją należność. W zależności od instytucji rozwiązań może być wiele np. wakacje kredytowe, odroczenie rat na przyszły okres, wydłużenie kredytu by raty były mniejsze itp. Jak widać bankom nie zależy na natychmiastowym odbiorze naszego domu, ale starają się polubownie rozwiązać problem, byśmy mogli spokojnie spłacać kredyt dalej.

 

W swoim banku otrzymam najlepszą ofertę

Banki równocześnie mogą posiadać kilka ofert kredytów hipotecznych. Niektóre dotyczyć mogą jedynie klientów wewnętrznych, dla których mogą zostać przewidziane lepsze warunki. Pomimo tego nie powinniśmy skreślać innych banków, ponieważ oferta może się okazać jeszcze lepsza w innej instytucji. Przed wyborem oferty warto porównać je w kilku innych bankach, mogą w tym pomóc nasi Eksperci Finansowi. Mają oni dostęp do kilku banków jednocześnie, co stanowczo skróci czas poszukiwań, a także mają dostęp do ofert promocyjnych, których banki mogą nie zaoferować podczas wizyty. Jeśli mają Państwo kolejne mity lub pytania zachęcamy do kontaktu.

 

Sprawdź też:

Kredyt hipoteczny dla osób z jednoosobową działalnością gospodarczą

Czy stać nas na mieszkania? Ranking zdolności kredytowych

 

 

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >