Mity kredytu hipotecznego część 1

09/16/2021

Kredyt hipoteczny dotyczy dużej sumy pieniędzy, dodatkowo proces kredytowy nie jest najprostszy. Zrozumiałe jest więc, że wokół procesu kredytowego urosły różnego rodzaju mity, które często nie pokrywają się ze stanem rzeczywistym. W poniższym artykule skupimy się właśnie na takich mitach, by móc obiektywnie spojrzeć na temat kredytów hipotecznych.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Nie mogę wziąć kredytu hipotecznego bez umowy o pracę

Banki preferują umowy o pracę najlepiej na czas nieokreślony, jednak nie jest to warunek. Inne rodzaje umów również będą akceptowalne, ale bank może mieć wtedy trochę więcej wymagań. Oczywiście każdy bank może mieć indywidualne wymogi, dlatego warto zapytać Eksperta Finansowego, który bank ma możliwość przyznania kredytu w konkretnej sytuacji. Najważniejsze jest, by dochód był wystarczający, by móc spłacić comiesięczne raty kredytu. W przypadku braku stałych dochodów co miesiąc np. w przypadku własnych działalności sezonowych, ważny będzie wtedy dochód roczny. Więcej na ten temat z podziałem na konkretne typy umów i dochodów pisaliśmy w artykułach Kredyt hipoteczny a typ zatrudnienia oraz

 

Można posiadać tylko jeden kredyt hipoteczny

Jest to rzadki, ale prawdopodobnie najbardziej nietrafiony mit, wynikający najpewniej z tego, że większość osób faktycznie posiada tylko jeden kredyt. Dlaczego tak się dzieje? Aby móc wziąć kredyt hipoteczny potrzebujemy zdolności kredytowej, którą wylicza bank. Wyliczenia wynikają z naszych dochodów i zobowiązań, a każdy bank może wziąć inne aspekty pod uwagę – dlatego zdolność nie jest stała i może być inna w różnych instytucjach. Na podstawie naszej zdolności bank wylicza, jak dużą kwotę kredytu hipotecznego może nam udzielić. Jeśli zdecydujemy się na mniejszy kredyt niż wyliczona zdolność, to w teorii pozostałą kwota będzie naszą zdolnością. W praktyce bank od nowa wylicza nasza zdolność, dlatego nie będzie tak wysoka jak na początku, ponieważ nasze zobowiązanie zwiększyło się o jeden kredyt hipoteczny. W skrócie – na kredyt musi być nas stać i posiadając większe przychody możemy pozwolić sobie na większą ilość kredytów lub większe kwoty.

 

Bank nie udzieli mi kredytu z odmową w innym banku

Każdy bank ma własne kryteria udzielania kredytów. Są banki o większych i mniejszych restrykcjach, dlatego jeżeli otrzymaliśmy odmowę w jednym nie oznacza to pewnej odmowy w drugim. Wnioskując o kredyt jedynym „śladem” jaki po sobie zostawiamy to zapytanie banku w Biurze Informacji Kredytowej dotyczące naszej historii kredytowej. Inne banki mają do tego wgląd, jednak nie wpływa to na decyzję o przyznaniu kredytu. Warto umówić się na spotkanie z Ekspertem Finansowym, ponieważ może wstępnie ustalić, w których bankach będziemy mieli większe szanse na uzyskanie kredytu.

 

Biorąc kredyt hipoteczny muszę oddać dwa razy więcej

To jest chyba najpowszechniejszy mit szczególnie wśród tych, którzy wcześniej nie starali się o kredyt hipoteczny. Kredyt dzieli się na dwie składowe – kapitał, który pożyczamy oraz koszty bankowe takie jak marża czy prowizja. Bank udzielając nam pożyczki pobiera opłaty za uruchomienie i prowadzenie kredytu i zależne są od oferty oraz czasu spłaty kredytu. Aktualnie mamy rekordowo niską stopę procentową, dlatego banki prześcigają się, by zaoferować jak najlepsze produkty, jednak na pewno koszty nie będą równe pożyczonemu kapitałowi. Aby lepiej to zobrazować poniżej przedstawiamy tabelę, w której porównano 3 najlepsze oferty kredytów w porównywarce kredytów hipotecznych.

  • Kwota kredytu – 255 000zł
  • Wartość nieruchomości – 300 000 zł
  • Okres spłaty – 240 miesięcy
 

Oferta nr I

Oferta nr II

Oferta nr III

Docelowa rata kredytu

1 321,64 zł

1 452,96 zł

1 439,89 zł

Prowizja

1%

0%

1,99%

Marża

2,05%

2,39%

2,75%

Oprocentowanie

2,26%

2,60%

3%

Dodatkowe opłaty np. ubezpieczenie

Tak

Tak

Tak

Całkowity koszt kredytu

98 856,89 zł

82 890,03 zł

95 187,22 zł

 

Z powyższej tabeli wynika, że w tym przypadku całkowity koszt kredytu to ok 35% pożyczonego kapitału. Oczywiście nie jest to reguła i w zależności od kwoty kredytu stosunek kwot może się różnić, jednak na pewno nie będzie to mityczna wartość całego kredytu. Aby poznać dokładne koszty kredytu zachęcamy do kontaktu z naszymi Ekspertami Finansowymi.  

 

Sprawdź też:

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Jak kupić mieszkanie - kupno mieszkania krok po kroku część 2.

 

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >