Mity na temat kredytu gotówkowego

10/07/2021

Ostatnio poznaliśmy mity na temat kredytów hipotecznych. Czy są też takie na temat kredytów gotówkowych? Oczywiście, że tak. Mimo tego, że kredyty gotówkowe cieszą się ogromną popularnością, to wciąż można usłyszeć na ich temat wiele nieprawdziwych informacji. Spróbujmy zatem je zweryfikować.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Kredyt gotówkowy i pożyczka gotówkowa to to samo?

To jedna z częściej powtarzanych tez. Jest ona oczywiście błędna. Kredyt gotówkowy udzielany jest przez banki, które dokładnie sprawdzają naszą historię i wiarygodność kredytową. Przyznawane są na określony w umowie kredytowej czas. Możemy uzyskać zarówno wyższe i niższe kwoty kredytu. Pożyczki gotówkowe są udzielane przez inne podmioty niż banki i są to z reguły stosunkowo niskie kwoty. Można zaciągnąć pożyczkę zarówno długoterminową jak i krótkoterminową. Charakteryzują się dużą dostępnością. Pożyczkę gotówkową możemy uzyskać znacznie łatwiej niż kredyt dzięki temu, że nie jest prowadzona tak skrupulatna weryfikacja Klienta jak przy bankowym kredycie gotówkowym. Ale za to są tu znacznie wyższe koszty spłaty – wysokie oprocentowanie, marża, prowizja.

 

Najlepiej brać kredyt w tym banku, w którym ma się konto?

Kolejna z informacji przekazywana z ust do ust, która nie do końca ma pokrycie w rzeczywistości. W banku w którym mamy konto możemy starać się o preferencyjne warunki, ale rzadko kiedy zostają one przyznane. Dlaczego? Bo nie jesteśmy jedynymi Klientami, którzy starają się o tańszy kredyt z uwagi na posiadane konto w danym banku. Gdyby banki każdy taki wniosek rozpatrywały pozytywnie, to trudna byłaby ich sytuacja finansowa.  Oczywiście staranie się o kredyt we „własnym” banku ma swoje plusy, ponieważ nie będziemy musieli udokumentować wpływów i potwierdzać osiąganych dochodów, bo bank sam sprawdzi owe informacje i wyliczy naszą zdolność (oczywiście jeśli nasze dochody wpływają na konto). Wtedy jednak mogą nas ominąć wszelkie promocje, które proponują inne banki, a warto zawsze z nich skorzystać, ponieważ mogą znacząco obniżyć koszty kredytu.

 

Kredyt z niskim oprocentowaniem jest najtańszy?

Jest to dość mylne stwierdzenie i bardzo często oparte na chwytach marketingowych jakie stosują reklamodawcy, aby nas przyciągnąć do oferty banków. A przecież znaczną cześć kredytu stanowią koszty pozaodsetkowe, czyli marża bankowa, prowizja, koszty prowadzenia konta, a czasem ubezpieczenie. Nie ma to nic wspólnego z oprocentowaniem kredytu. Dlatego najlepiej jeszcze przed zaciągnięciem kredytu warto sprawdzić jego całkowity koszt i na tym opierać swoje porównania między ofertami z różnych banków.

 

Kredyt gotówkowy jest tańszy od kredytów hipotecznych czy samochodowych?

Niestety tak nie jest. Nie są to duże różnice w kosztach, co pokazywaliśmy w artykule „Który kredyt jest tańszy - hipoteczny czy gotówkowy?”, ale jednak kredyt z określonym celem przeznaczenia jest tańszy, ze względu na to, że bank ma jakąś formę zabezpieczenia, czy to w postaci nieruchomości czy samochodu.

 

Kredyt gotówkowy w 15 minut?

Niestety nie jest to takie proste. Kroki jakie należy podjąć to:

  • Przygotowanie dokumentów,
  • Wypełnienie wniosku,
  • Oczekiwanie na wstępną decyzję kredytową, w której często bank prosi nas o uzupełnienie jakiś informacji czy dokumentów.

I już widać, że trudno byłoby nam się zmieścić w tym czasie 15 minut wykonując powyższe czynności. Dlatego jest to bardziej chwyt reklamowy niż realna procedura. Tym niemniej kredyt gotówkowy możemy uzyskać znacznie szybciej niż jakikolwiek inny, często w ciągu jednego dnia możemy sfinalizować całą procedurę.

 

Kredyt gotówkowy nie wymaga zabezpieczeń?

Jest tak oczywiście jeśli mamy wystarczającą zdolność kredytową i nasza sytuacja finansowa jest dla banku bardzo stabilna. Jeśli jednak pojawią się wobec nas jakieś wątpliwości ze strony banku, może on zażyczyć sobie jakiejś formy zabezpieczenia, np. współkredytobiorcy.

 

Kredyt gotówkowy bez zgody małżonka?

Przy niższych kwotach kredytu ta zasada ma zastosowanie i znajdą się banki, które nie będą wymagały zgody współmałżonka, ale już przy kwotach wyższych taka zgoda staje się konieczna.

 

Jak widać często mamy do czynienia z fałszywymi informacjami na temat kredytów. Dlatego najlepiej szukać profesjonalistów, którzy przejdą z nami cały proces i pozwolą uniknąć błędów. Zachęcamy zatem do kontaktu z naszymi Ekspertami.

 

Sprawdź też:

Mity kredytu hipotecznego część 1

Ranking kredytów gotówkowych wrzesień 2021

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >