Na czym polega konsolidacja zobowiązań?

08/24/2016

Konsolidacja to połączenie kilku zaciągniętych zobowiązań finansowych w jedno. Co ważne, połączyć możemy nie tylko zaciągnięte wcześniej kredyty, ale również inne rodzaje zobowiązań –kredyt gotówkowy, zadłużenie limitu na koncie czy kartę kredytową.

 

 

Z ego artykułu dowiesz się:

 

Konsolidacja to połączenie kilku zaciągniętych zobowiązań finansowych w jedno. Co ważne, połączyć możemy nie tylko zaciągnięte wcześniej kredyty, ale również inne rodzaje zobowiązań –kredyt gotówkowy, zadłużenie limitu na koncie czy kartę kredytową.

W ten sposób pozbywamy się kłopotu spłacania kilku zobowiązań w różnych bankach i opłacanych w różnych terminach. Konsolidacja może objąć także większe zobowiązania, czyli kredyt samochodowy czy  kredyt hipoteczny. Dzięki konsolidacji kredytów, których spłacanie było kosztowne i czasochłonne, budżet domowy niewątpliwie zostanie zreperowany.
Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i kiedy konsolidacja kredytów okaże się pomocna?

 

Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny?

O kredyt konsolidacyjny pytają najczęściej klienci, których przerasta ilość posiadanych zobowiązań i wysokość płaconych rat. Pierwszym pozytywnym aspektem konsolidacji jest obniżenie poziomu miesięcznych wydatków z tytułu płaconych rat. Konsolidacja daje taką możliwość poprzez wydłużenie okresu spłaty bądź przeniesienie zobowiązań do innego banku, który oferuje lepsze warunki finansowe. Dodatkowo, konsolidacja znacznie ułatwia pozbycie się długu w postaci karty kredytowej czy debetu na rachunku – czyli takich zobowiązań, które nie mają charakteru ratalnego, a często ograniczają się do minimalnej spłaty zadłużenia bądź odsetek od istniejącego długu.

 

Konsolidacja jest opłacalna

Kolejnym powodem, dla którego klienci decydują się na konsolidację zaciągniętych zobowiązań, jest poprawa warunków cenowych spłacanych kredytów. Zwykle droższy jest kredyt w rachunku czy karta kredytowa, ale także zwykłe kredyty gotówkowe z dodatkowymi ubezpieczeniami. Oferty kredytów konsolidacyjnych często mają lepsze warunki od takiego samego kredytu udzielanego na dowolny cel. Dzieje się tak, ponieważ konsolidując zobowiązanie, bank nie udziela niejako nowego kredytu nieznanemu klientowi, a jedynie przejmuje istniejący dług klienta z innego banku. Wiarygodność takiego klienta była już raz zbadana, a instytucja finansowa znając historię spłaty kredytów jest w stanie dużo lepiej określić wiarygodność klienta. Terminowa spłata posiadanych kredytów jest więc szansą na otrzymanie lepszych warunków kredytowych w przyszłości. Kredyty konsolidacyjne mogą mieć obniżoną prowizję za udzielenie kredytu, czasem nawet całkowity jej brak i preferencyjne warunki oprocentowania.

 

Lepsze zarządzanie finansami

Trzecim powodem, dość prozaicznym, jest ułatwienie sobie zarządzania posiadanymi zobowiązaniami. Dużo łatwiej jest opłacić i zapamiętać wysokość czy termin płatności jednej raty, płatnej w jednym banku niż kilka różnych, płatnych w różnych terminach i różnych instytucjach. Aby skorzystać z konsolidacji, często wystarczy mieć jeden kredyt. Banki zwykle określają maksymalną ilość konsolidowanych zobowiązań, a nie minimalną. Instytucje finansowe wymagają również, aby spłacany kredyt miał określoną historię spłaty, najczęściej są to minimum trzy zapłacone raty. Dodatkowo bank, w którym zdecydujemy się skonsolidować zaciągnięte zobowiązania, może zaproponować nam „extra” gotówkę na preferencyjnych warunkach cenowych. Jej wielkość jest indywidualnie określona przepisami banku i limitowana wyliczoną zdolnością kredytową klienta.

Przed skorzystaniem z oferty kredytu konsolidacyjnego, warto porównać całkowity koszt kredytu zaciąganego z kosztami obecnie posiadanych zobowiązań. Pamiętajmy, że takie rozwiązanie ma przynieść nam korzyści – finansowo taki zabieg będzie opłacalny, gdy koszty kredytu konsolidacyjnego będą na niższym poziomie. Oczywiście, powyższe założenie nie będzie dotyczyło sytuacji, w której konsolidacja kredytów zaciągana jest z powodu chęci obniżenia wysokości płaconych miesięcznych obciążeń, czyli w sytuacji, w której klient przestaje sobie radzić z ich obsługą.

 

Sprawdź też:

Kredyt konsolidacyjny bez nieruchomości?

Kredyt konsolidacyjny

Powiązane artykuły

Kredyt dla singla
12/22/2021

Czy singiel może podejść do kredytu z rodzicami?

Kredyt hipoteczny dla wielu wydaje się nieosiągalny, ponieważ urosło wokół niego wiele mitów. Jednym z nich jest taki, że uważa się, że singiel nie może uzyskać takiego finansowania lub jest to bardzo trudne. Jednak wcale tak nie jest. Oczywiście są kwestie, na które osoba żyjąca w pojedynkę powinna zwrócić uwagę, ale nie ma rzeczy niemożliwych również i w takiej sytuacji.
więcej >
cena wynajmu.png
12/22/2021

Ceny wynajmu mieszkania – czy to się opłaca?

Pandemia spowodowała zachwianie na rynku najmu mieszkań. W drugiej połowie 2021 roku sytuacja zaczęła się stabilizować. Wszyscy zaczęliśmy wracać do względnie normalnego życia i popyt na mieszkania do wynajęcia ponownie zaczął się pojawiać. Jaki ma to wpływ na ich ceny?
więcej >
marza kredytu
12/22/2021

Z czego składa się całkowity koszt kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to bardzo poważna decyzja. Dlatego należy się do niej odpowiednio przygotować. I nie chodzi tu o rozpatrywanie wszystkich argumentów za i przeciw kredytowi, bo przecież już wiemy, że chcemy go wziąć. Najważniejsze jest przygotowanie się do kredytu, aby podpisanie umowy kredytowej jak najmniej obciążało nasz domowy budżet i pozwalało spokojnie się cieszyć własnym, wymarzonym mieszkaniem.
więcej >