Na jakie cele można uzyskać kredyt inwestycyjny?

03/04/2020

Na jakie cele można przeznaczyć środki z kredytu inwestycyjnego? Prowadząc własną firmę musimy rozwijać się i stale inwestować. Jest to niezwykle ważne w dobie rosnącej konkurencji.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czasem jednak zdarza się tak, że firma nie generuje tak dużych zysków, by to z nich móc pokryć wszystkie wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być jedna z form finansowania zewnętrznego - kredyt inwestycyjny. To produkt bankowy, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Na co jednak możemy go przeznaczyć?

 

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny to produkt bankowy, który skierowany jest do firm i przedsiębiorstw niezależnie od ich wielkości czy statusu prawnego. To kredyt celowy, który musi zostać przeznaczony na rozwój firmy. Na szczęście pojęcie to jest bardzo szerokie, dzięki czemu możemy wykorzystać go na wiele różnych sposobów.

 

Chcąc otrzymać kredyt inwestycyjny, przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że bank wymagać będzie od niego posiadania wkładu własnego, który zazwyczaj wynosi od 20 do 30 procent wartości inwestycji.

Kredyty inwestycyjne są kredytami długoterminowymi, których okres kredytowania może wynieść nawet do 20 lat, choć oczywiście możemy zdecydować się na krótszy okres kredytowania. Oprocentowanie kredytów inwestycyjnych zależy od kondycji finansowej firmy i ewentualnego ryzyka, które ocenia bank.

 

Kredyt inwestycyjny na środki trwałe

Zdecydowana większość przedsiębiorstw zaciąga kredyty inwestycyjne na zakup środków trwałych. Wśród nich wymienić możemy między innymi niezbędne w prowadzeniu działalności sprzęty, urządzenia, elektronikę, maszyny i pojazdy. Do środków materialnych zaliczamy również nieruchomości nabywane przez firmę oraz wszystkie inne przedmioty, które mogą pomóc w wytwarzaniu towarów lub oferowaniu usług.

 

Wartości niematerialne

Za pieniądze pochodzące z kredytu inwestycyjnego przedsiębiorca może nabyć również wartości niematerialne, które mają pomóc mu w rozwoju firmy. Są to między innymi patenty i prawa autorskie, a także licencje. Ich wartość jest mierzalna, mają konkretne ceny, dlatego też pieniądze z kredytu mogą być na nie przeznaczone - szczególnie, jeśli są nam one niezbędne do rozwoju naszej działalności.

 

Akcje, udziały, papiery wartościowe

Środki uzyskane z kredytu inwestycyjnego mogą posłużyć nam również do zakupu udziałów w innej firmie oraz papierów wartościowych. Są one bowiem sposobem na rozwój firmy oraz pomnażanie kapitału. Wielu przedsiębiorców nie ma o tym pojęcia, ale zakup papierów wartościowych to dobry sposób na bezpieczne rozwijanie swojego biznesu. W chwili gdy korzystamy z kredytu nie musimy mrozić własnych środków i obawiać się o utratę płynności.

 

Podsumowując, kredyt inwestycyjny daje firmie sporo możliwości działania. Za jego pomocą możemy bowiem pokryć większość wydatków, które niezbędne są do rozwoju firmy. Co ciekawe, kredyt inwestycyjny możemy zaciągnąć również na inny kredyt inwestycyjny np. w przypadku, gdy potrzebujemy sporej kwoty, a wkład własny naszej firmy jest zbyt mały. Słowem, jest to produkt finansowy, który powinien znać każdy przedsiębiorca.

 

Sprawdź też:

Kredyt inwestycyjny podczas zakładania firmy 

7 zasad skutecznego oszczędzania pieniędzy 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >