Na jakie cele można uzyskać kredyt inwestycyjny?

03/04/2020

Na jakie cele można przeznaczyć środki z kredytu inwestycyjnego? Prowadząc własną firmę musimy rozwijać się i stale inwestować. Jest to niezwykle ważne w dobie rosnącej konkurencji.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czasem jednak zdarza się tak, że firma nie generuje tak dużych zysków, by to z nich móc pokryć wszystkie wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być jedna z form finansowania zewnętrznego - kredyt inwestycyjny. To produkt bankowy, który cieszy się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Na co jednak możemy go przeznaczyć?

 

Czym jest kredyt inwestycyjny?

Kredyt inwestycyjny to produkt bankowy, który skierowany jest do firm i przedsiębiorstw niezależnie od ich wielkości czy statusu prawnego. To kredyt celowy, który musi zostać przeznaczony na rozwój firmy. Na szczęście pojęcie to jest bardzo szerokie, dzięki czemu możemy wykorzystać go na wiele różnych sposobów.

 

Chcąc otrzymać kredyt inwestycyjny, przedsiębiorca musi liczyć się z tym, że bank wymagać będzie od niego posiadania wkładu własnego, który zazwyczaj wynosi od 20 do 30 procent wartości inwestycji.

Kredyty inwestycyjne są kredytami długoterminowymi, których okres kredytowania może wynieść nawet do 20 lat, choć oczywiście możemy zdecydować się na krótszy okres kredytowania. Oprocentowanie kredytów inwestycyjnych zależy od kondycji finansowej firmy i ewentualnego ryzyka, które ocenia bank.

 

Kredyt inwestycyjny na środki trwałe

Zdecydowana większość przedsiębiorstw zaciąga kredyty inwestycyjne na zakup środków trwałych. Wśród nich wymienić możemy między innymi niezbędne w prowadzeniu działalności sprzęty, urządzenia, elektronikę, maszyny i pojazdy. Do środków materialnych zaliczamy również nieruchomości nabywane przez firmę oraz wszystkie inne przedmioty, które mogą pomóc w wytwarzaniu towarów lub oferowaniu usług.

 

Wartości niematerialne

Za pieniądze pochodzące z kredytu inwestycyjnego przedsiębiorca może nabyć również wartości niematerialne, które mają pomóc mu w rozwoju firmy. Są to między innymi patenty i prawa autorskie, a także licencje. Ich wartość jest mierzalna, mają konkretne ceny, dlatego też pieniądze z kredytu mogą być na nie przeznaczone - szczególnie, jeśli są nam one niezbędne do rozwoju naszej działalności.

 

Akcje, udziały, papiery wartościowe

Środki uzyskane z kredytu inwestycyjnego mogą posłużyć nam również do zakupu udziałów w innej firmie oraz papierów wartościowych. Są one bowiem sposobem na rozwój firmy oraz pomnażanie kapitału. Wielu przedsiębiorców nie ma o tym pojęcia, ale zakup papierów wartościowych to dobry sposób na bezpieczne rozwijanie swojego biznesu. W chwili gdy korzystamy z kredytu nie musimy mrozić własnych środków i obawiać się o utratę płynności.

 

Podsumowując, kredyt inwestycyjny daje firmie sporo możliwości działania. Za jego pomocą możemy bowiem pokryć większość wydatków, które niezbędne są do rozwoju firmy. Co ciekawe, kredyt inwestycyjny możemy zaciągnąć również na inny kredyt inwestycyjny np. w przypadku, gdy potrzebujemy sporej kwoty, a wkład własny naszej firmy jest zbyt mały. Słowem, jest to produkt finansowy, który powinien znać każdy przedsiębiorca.

 

Sprawdź też:

Kredyt inwestycyjny podczas zakładania firmy 

7 zasad skutecznego oszczędzania pieniędzy 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt hipo przy niskich dochodach.png
10/22/2021

Jak uzyskać kredyt hipoteczny przy niskich dochodach?

Jak wynika z badań sondażowych przeprowadzonych wśród Polaków posiadanie własnego domu lub mieszkania to jeden z życiowych priorytetów. Liczby nie kłamią i jak wskazuje Biuro Informacji Kredytowej (dalej BIK) popyt na kredyty mieszkaniowe wciąż rośnie. Nie dla każdego jednak kredyt hipoteczny jest na wyciągnięcie ręki. Problem pojawia się wówczas, gdy co miesiąc na konto wpływa zbyt niski przelew od pracodawcy.
więcej >
ranking kredytów.png
10/22/2021

Ranking kredytów hipotecznych październik 2021

Zapraszamy na do zapoznania się z październikowym zestawieniem najtańszych ofert kredytu hipotecznego porównanych pod kątem najniższych kosztów całkowitych.
więcej >
shutterstock_761039812.png
10/20/2021

Czy stopy procentowe jeszcze wzrosną?

6 października 2021 roku Rada Polityki Pieniężnej, czyli organ decyzyjny Narodowego Banku Polskiego ogłosiła podwyżkę stóp procentowych z poziomu 0,1% do 0,5%. Następnego dnia Prezes NBP tłumacząc przyczyny takiej decyzji, zastrzegł również, że nie wyklucza, że jest to jedyna podwyżka w najbliższym czasie. Co myślą o tym analitycy bankowi? Czego możemy się spodziewać?
więcej >