Notariusz w procesie zakupu nieruchomości

08/13/2021

Podczas zakupu nieruchomości musimy przygotować się na poświęcenie dużej ilości czasu i uwagi w procesie kredytowym oraz przy samym zakupie czy negocjacji oferty. Nasi Eksperci Finansowi są obecni przez cały okres procesowania kredytu hipotecznego i służą wsparciem. Aby przybliżyć Państwu nieco proces notarialny oraz wymagane koszty zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Czy notariusz jest potrzebny przy zakupie nieruchomości?

W poprzednim artykule pisaliśmy o umowie przedwstępnej. Jest to dokument, który podpisujemy ze sprzedającym jeszcze przed rozpoczęciem procesu kredytu hipotecznego. Opisaliśmy, że taką umowę można zawrzeć bez pomocy notariusza jednak jego obecność jest zalecana. Pierwszym powodem jest dokładność takiego dokumentu. Możemy oczywiście skorzystać z gotowych szablonów w Internecie lub stworzyć taką umowę samodzielnie - wtedy mamy pewność, że zawarte będą tam najważniejsze dla nas punkty. Notariusz jednak utworzy ją tak, by miała wydźwięk prawny, była klarowna dla banków i przyszłych potrzeb oraz nie była niekorzystna dla którejś ze stron. Drugim powodem jest wiarygodność dokumentu. Jeżeli z jakiegoś powodu umowa miałaby posłużyć jako dowód w sądzie umowa notarialna będzie na pewno lepiej postrzegana przez sąd niż własnoręcznie stworzona i podpisana. Mamy także możliwość stworzenia umowy własnoręcznie, a jedynie podpisania jej notarialnie.

Obecność notariusza będzie niezbędna do późniejszej realizacji zakupu nieruchomości, ponieważ musi zostać sporządzona umowa przyrzeczona, inaczej zwana końcową. To ona stwierdza nabycie nieruchomości, jednak zawiera także zapis mówiący o wpłaceniu na konto sprzedającego podanej sumy w przeciągu podanego czasu. Jeżeli kupujemy nieruchomość poprzez hipotekę oznacza to, że umowę podpisujemy po otrzymaniu pozytywnej odpowiedzi kredytowej, ale jeszcze przed wypłaceniem środków przez bank. Jest to warunek konieczny, aby umowa była sporządzona notarialnie, ponieważ na jej podstawie bank przesyła środki i od tego momentu sprzedaż jest sfinalizowana.

 

Kiedy potrzebna jest obecność notariusza

Poza umową przedwstępną oraz końcową notariusz może okazać się niezbędny przy innych sytuacjach dotyczących zbytu czy kupna nieruchomości zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Będą to m.in. różnego rodzaju ustanowienia odrębnej własności lokalu, zbycia/nabycia prawa użytkowania nieruchomości, sprzedaż/nabycie własności spółdzielczych, spadków czy zrzeczenia lub dziedziczenie. Jeżeli planujemy zakup nieruchomości w niestandardowy sposób lub nie od osoby fizycznej, potrzebne będzie przekształcenie lokalu czy gruntu lub nastąpi przejęcie po rodzinie notariusz stworzy niezbędne dokumenty potrzebne do procesu. Poza utworzeniem i podpisaniem potrzebnych pism należy złożyć też odpowiednie wnioski, które uprawomocnią akty notarialne - tym także zajmuje się notariusz.

 

Opłaty notarialne

Niestety, wszystkie działania notarialne będą płatne, jednak ich wysokość zależy w dużej mierze od tego, jakie usługi mu zlecimy. Zazwyczaj zlecając kompleksową usługę, czyli umowę przedwstępną wraz z pozostałymi aktami i wnioskami możemy liczyć na mniejsze kwoty, niż pojedyncze podpisywanie dokumentów. Koszty mogą się różnić od nieruchomości np. przy zakupie runku wtórnego musimy liczyć się z tzw. podatkiem od czynności cywilnoprawnych (czyli PCC). Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego w cenie zawarty jest już podatek, natomiast przy rynku wtórnym taką opłatę należy opłacić osobno - wynosi ona 2% wartości rynkowej nieruchomości. Opłata jest także wpisana w akcie notarialnym, a należność przyjmuje notariusz, który przekazuje go do Urzędu Skarbowego (można go także opłacić osobiście). Wszystkie pozostałe opłaty określa się jako taksa notarialna i zależna jest od wartości nieruchomości, jednak obowiązuje je obwieszczenie Ministra Sprawiedliwości z 2018r. o maksymalnych kwotach taks:

WARTOŚĆ

KWOTA MAKSYMALNA

NADWYŻKI

Do 3000zł

100 zł

Brak

3000 - 10 000zł

100 zł

+3% od nadwyżki powyżej 3000zł

10 000 - 30 000 zł

310 zł

+ 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł

30 000 - 60 000 zł

710 zł

+ 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł

60 000 - 1 000 000 zł

1010 zł

+ 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł

1 000 000 - 2 000 000 zł

4770 zł

+ 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł

Od 2 000 000 zł

6770 zł

+ 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, jednak nie więcej jak 10 000zł. Dla osób w I grupie podatkowej nie więcej niż 7500 zł

 

 

 Pozostałe czynności płatne to:

  • Oświadczenie o ustanowieniu hipoteki
  • Pełnomocnictwa
  • Odpisy aktu notarialnego (płatne za sztukę)
  • Wpis w księdze wieczystej (zawsze 200 zł)
  • Opłata za założenie księgi wieczystej - jeżeli nie ma (zawsze 150 zł)
  • Wpis hipoteki do księgi wieczystej (zawsze 200 zł)

Notariusz może liczyć także inne usługi niezbędne lub pomocne przy nabyciu nieruchomości, a także swoją należność za pracę zgodnie z ustaleniami. Prawidłowo przeprowadzony proces zakupu nieruchomości to współdziałanie kupującego, który wyszukuje nieruchomość, Eksperta Finansowego, który przedstawia najlepszą ofertę kredytu i pilnuje dokładności wniosków do banku, a także notariusza, który pilnuje dokładności prawnej i składa wnioski do organów państwowych. Jeżeli mają Państwo potrzebę zakupu nieruchomości lub chcą wstępnie wyliczyć swoją zdolność kredytową, a także poznać oferty zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora kredytu hipotecznego oraz do kontaktu z naszymi Ekspertami Finansowymi.

 

Sprawdź też:

Od czego zacząć przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny?

Fundusze inwestycyjne – co to jest?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

zakup nieruchomości od sprzedających.png
09/23/2021

Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny bywa skomplikowany, ale może się okazać, że w zależności od sytuacji kupujących jak i sprzedających trudniejszy może być np. przedwstępny akt notarialny. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje, które dotyczą obu stron transakcji. Jak wygląda ten proces w momencie, gdy zarówno kupujący jak i sprzedający decydują się na kredyt hipoteczny?
więcej >
kupować czy nie.png
09/23/2021

Kupować czy nie? Oto jest pytanie.

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie i zastanawia się, czy to dobry moment na kupno mieszkania? Czy może jednak ceny nieruchomości spadną i warto jeszcze poczekać? A co jeśli stopy procentowe wzrosną? Jak podjąć decyzję? Czekać czy nie? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania posługując się konkretnymi danymi liczbowymi, które dokładnie pokażą bieżącą sytuację rynku nieruchomości.
więcej >
mity część 2.png
09/23/2021

Mity kredytu hipotecznego część 2

Ilu ludzi tyle pojęć na temat kredytu hipotecznego szczególnie, że proces może być skomplikowany. Zrozumiałe jest więc, że wokół tego tematu urosło wiele mitów i niedopowiedzeń. To już druga część mitów dotyczących kredytu hipotecznego, które postaramy się Państwu obiektywnie przedstawić, aby móc bez wahania przystąpić do procesu kredytowego.
więcej >