O co pytać przy kredycie hipotecznym?

10/08/2020

Większość z Nas w swoim życiu dochodzi do etapu, kiedy zaczyna marzyć o własnych czterech kątach. Jedni marzą o mieszkaniu w mieście, inni o domu za miastem. Kiedy nie mamy wystarczającego zaplecza finansowego w postaci własnych oszczędności często jedynym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jednakże jak się okazuje nie jest to wcale takie łatwe, a sam proces obecnie jest długi i wieloetapowy.

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny to tzw. kredyt celowy na zakup konkretnej nieruchomości: działki, mieszkania lub domu, a także na budowę domu tzw. kredyt budowlano-hipoteczny. Zabezpieczeniem takiego kredytu jest nieruchomość, którą nabywamy lub budujemy.

Obecnie jest to najtańsza forma finansowania dostępna na rynku ze względu na najniższe oprocentowanie. Kredyt taki można zaciągnąć nawet na 35 lat. Oprocentowanie kredytu hipotecznego składa się z marży, która jest elementem stałym w całym okresie kredytowania oraz WIBORu, jest to część zmienna. Obecnie WIBOR oparty jest na wskaźniku 3 miesięcznym lub 6 miesięcznym.

Mamy dziś historycznie niskie stopy procentowe, co na pewno sprzyja kredytobiorcom. Banki oferują również oprocentowanie stałe na okres 5 lat. Wysokość marży uzależniona jest od wskaźnika LTV (stosunek wartości zabezpieczenia, do wartości kredytu).

Poniżej obrazowo przedstawione są stopy procentowe. Jak widać w chwili obecnej jesteśmy na bardzo niskich wartościach, co sprzyja niskim ratom kredytów. Oczywiście należy mieć na uwadze możliwą zmianę wysokości stóp procentowych np. do poziomów z początku XXI wieku.

Źródło: NBP

O co pytać przy kredycie hipotecznym?

Często przy kredycie hipotecznym nie zdajemy sobie sprawy jak wiele czynników wpływa na ostateczną decyzję kredytową banku przy zapytaniu o kredyt hipoteczny. Warto więc się dobrze przygotować i przed podjęciem decyzji wiedzieć o co pytać i na co zwrócić szczególną uwagę.

Pierwsze podstawowe pytanie przy kredycie hipotecznym – czy posiadam zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to parametr określający maksymalną kwotę kredytu jaką bank jest w stanie nam pożyczyć na dany okres. Oczywiście uzależniona jest ona od wysokości i rodzaju naszego dochodu. O czynnikach wpływających na naszą zdolność kredytową warto przeczytać w artykule zamieszczonym na naszym serwisie pt. Jakie czynniki mają wpływ na zdolność kredytową?

Kolejne ważne pytania, które powinny się pojawić w naszej głowie to:

 • Ile mnie to będzie kosztowało?
 • Czy mój dochód jest wystarczająco wysoki, aby otrzymać kredyt hipoteczny?
 • Czy nieruchomość, którą zamierzam nabyć zostanie zaakceptowana przez bank?
 • Jak szybko bank udzieli mi kredytu hipotecznego?
 • Czy muszę mieć wkład własny?
 • Na jak okres bank udzieli mi kredytu?
 • Raty równe czy malejące?
 • Czy mogę spłacić kredyt wcześniej?

Jest to początek całego procesu. Istotne jest więc spotkanie z Ekspertem finansowym przed podjęciem decyzji o kredycie. Ekspert odpowie na nasze każde pytanie i przekaże nam cenne informacje związane z kredytem hipotecznym. Wszelkie pytania jakie będziemy mieli możemy poruszyć podczas takiego spotkania. Na pewno dzięki temu możemy zaoszczędzić dużo czasu i będziemy mieć możliwość, aby zapoznać się z rynkiem ofert kredytów hipotecznych.

Kto otrzyma kredyt hipoteczny?

Aby uzyskać kredyt hipoteczny należy przejść przez długi proces, podczas którego bank ocenia nas jako przyszłych kredytobiorców. W trakcie takiej analizy bank podejmuje ocenę zarówno naszej sytuacji finansowej jak i nieruchomości, którą chcemy kupić lub wybudować. Bank podejmuje ostateczną decyzję na podstawie wielu czynników oceniających swoich przyszłych klientów.

Jednym z nich jest tzw. scoring bankowy. Na taką ocenę bankową składa się m.in. nasz wiek, stan cywilny, miejsce zamieszkania, okres zatrudnienia, a przede wszystkim nasza wcześniejsza historia kredytowa.

Często wnioskując o kredyt hipoteczny skupiamy się wyłącznie na sobie, naszej zdolności. Zapominamy, że bardzo istotnym czynnikiem w całym procesie jest cel naszego kredytu – nieruchomość. Bank dokonuje oceny wartości nieruchomości oraz możliwości zabezpieczenia się na niej.

Po przeanalizowania naszej indywidualnej sytuacji bank może podjąć ostateczną decyzję o przyznaniu nam kredytu. Dzięki temu mamy możliwość zrealizowania naszych marzeń o zakupie własnego mieszkania. W realizacji tych marzeń warto wesprzeć się wiedzą i doświadczeniem osób zajmujących się rynkiem kredytowym.

 

Sprawdź też:

Ranking kredytów hipotecznych kwiecień 2021

Jakie fundusze inwestycyjne warto teraz kupować?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >