Od czego zacząć przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny?

08/10/2021

Zakup lub budowa własnego mieszkania lub domu to decyzja często wiążąca na wiele lat. Proces kredytowy nie jest tak trudny jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, ale warto dobrze to przemyśleć, by wybrać najlepszą ofertę. Jakie kroki podjąć jako pierwsze przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny? O tym w poniższym artykule.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Kiedy jest udzielany kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to kredyt udzielany przez bank na rzecz zakupu nieruchomości lub budowy domu, który staje się zabezpieczeniem banku do momentu spłaty kredytu. Zazwyczaj takie kredyty rozkłada się na ok 25 lat w systematycznych comiesięcznych ratach. Aby móc przystąpić do procesu kredytowego należy posiadać wkład własny w wysokości 10-20% wartości nieruchomości oraz zdolność kredytową. Jak sprawdzić swoją zdolność kredytową? Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest kontakt z naszymi Ekspertami Finansowymi, którzy zbadają zdolność kredytową. Dodatkowo w sytuacji, gdy zdolność okaże się za mała podpowiedzą jak ją zbudować.

 

Kredyt hipoteczny- pierwsze kroki

Warunkiem udzielenia kredytu hipotecznego jest wkład własny oraz zdolność kredytowa. Wkład należy posiadać już wcześniej i jest to 10-20% wartości nieruchomości, natomiast zdolność kredytową musimy zbudować przed wnioskowaniem o kredyt. Proces kredytowy może zacząć się na kilka lat przed samym kredytem, aby móc uzbierać wymagany wkład. Sprawa zdolności kredytowej nie jest najprostsza, dlatego warto skontaktować się z Ekspertem Finansowym, który wytłumaczy jaką posiadamy obecnie zdolność i podpowie co można zrobić by ją polepszyć. Duży wpływ na zdolność ma umowa o pracę. Każdy bank indywidualnie podchodzi do umów, większość z nich będzie wymagać 3 miesięcy stażu pracy jednak okres trwania umowy zależny jest od założeń banku. Jeśli nasza zdolność okaże się niezadowalająca, istnieją inne możliwości podniesienia zależne od indywidualnych możliwości.

Zanim udamy się do Eksperta Finansowego możemy sami wstępnie poznać warunki kredytu dzięki kalkulatorom. Kalkulator kredytu hipotecznego to narzędzie umożliwiające obliczenie raty kredytu na podstawie wprowadzonych danych. Aby móc z niego skorzystać w kalkulatorze kredytu hipotecznego wystarczy wpisać interesującą nas kwotę kredytu, okres spłaty oraz oprocentowanie. Dane te możemy również porównywać na podstawie znalezionych wcześniej ofert. Kalkulator kredytu hipotecznego bazuje na uśrednionych kwotach, dlatego wyniki mogą się nieco różnić od oferty banku, jednak dobrze obrazuje zmieniające się warunki spłaty od oprocentowania, kwoty czy okresu spłaty.

Aby poznać dokładne oferty banków zachęcamy do skorzystania z porównywarki kredytów hipotecznych. Porównywarka podaje dokładne dane na podstawie kwoty kredytu, wartości nieruchomości oraz okresu spłaty. Po wyborze oferty wyświetlają się również dodatkowe informacje, jakie trzeba znać przed podjęciem kredytu takie jak dodatkowe koszty czy wymagane produkty bankowe. W porównywarce mogą nie znajdować się oferty terminowe lub promocyjne, którymi dysponują jedynie nasi Eksperci Finansowi.

 

Kolejne kroki do kredytu hipotecznego

Skorzystanie z kalkulatora kredytu hipotecznego oraz porównywarki kredytów hipotecznych pozwalają wykonać pierwszy krok w staraniu się o uzyskanie kredytu hipotecznego. Umożliwiają one wstępne rozeznanie się w kwestii kredytów i pokazują jak dostosować swoje finanse. Jeżeli wybraliśmy ofertę kredytową dostosowaną do potrzeb zostaje złożenie wniosku kredytowego oraz dokumenty dodatkowe. Są one określane indywidualnie przez bank, jednak standardem są dokumenty potwierdzające dochód zależne od formy zatrudnienia, określenie zobowiązań, dokumenty dotyczące nieruchomości takie jak umowa przedwstępna, odpis z księgi wieczystej, zaświadczenia ze spółdzielni mieszkaniowej, pozwolenia na budowę w przypadku hipoteki na budowę domu itp. Wszystko zależy od wymagań banku, naszej sytuacji finansowej oraz od nieruchomości, jaką jesteśmy zainteresowani. Po otrzymaniu dokumentacji analityk bankowy decyduje jak wysoki kredyt hipoteczny bank jest w stanie nam udzielić. Analityk może także prosić o dodatkowe dokumenty czy zaświadczenia. Gdy otrzymamy pozytywną odpowiedź z banku możemy przejść do kolejnych kroków -  kupowanie nieruchomości. Aby przyspieszyć wszystkie procesy a także mieć wsparcie merytoryczne zachęcamy do skorzystania z usług naszych Ekspertów Finansowych. Przedstawią oferty dostosowane do potrzeb a także będą obecni przez cały czas procesowania kredytu.

 

Sprawdź też:

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Jak kupić mieszkanie - kupno mieszkania krok po kroku część 1

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

zakup nieruchomości od sprzedających.png
09/23/2021

Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny bywa skomplikowany, ale może się okazać, że w zależności od sytuacji kupujących jak i sprzedających trudniejszy może być np. przedwstępny akt notarialny. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje, które dotyczą obu stron transakcji. Jak wygląda ten proces w momencie, gdy zarówno kupujący jak i sprzedający decydują się na kredyt hipoteczny?
więcej >
kupować czy nie.png
09/23/2021

Kupować czy nie? Oto jest pytanie.

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie i zastanawia się, czy to dobry moment na kupno mieszkania? Czy może jednak ceny nieruchomości spadną i warto jeszcze poczekać? A co jeśli stopy procentowe wzrosną? Jak podjąć decyzję? Czekać czy nie? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania posługując się konkretnymi danymi liczbowymi, które dokładnie pokażą bieżącą sytuację rynku nieruchomości.
więcej >
mity część 2.png
09/23/2021

Mity kredytu hipotecznego część 2

Ilu ludzi tyle pojęć na temat kredytu hipotecznego szczególnie, że proces może być skomplikowany. Zrozumiałe jest więc, że wokół tego tematu urosło wiele mitów i niedopowiedzeń. To już druga część mitów dotyczących kredytu hipotecznego, które postaramy się Państwu obiektywnie przedstawić, aby móc bez wahania przystąpić do procesu kredytowego.
więcej >