×
  Biuro Prasowe

  Biuro Prasowe Open Finance /

  Odszkodowanie w przypadku ubezpieczenia z cesją

  Komu przysługuje odszkodowanie w przypadku ubezpieczenia mieszkania z cesją na bank? Obecnie bardzo wiele osób decyduje się na zakup mieszkania w kredycie hipotecznym. Decydując się na taki sposób finansowania musimy zadbać o zakup ubezpieczenia. Jest to bowiem wymagane przez bank.

  Co jednak w przypadku, gdy dochodzi do powstania szkody? Kto może liczyć na odszkodowanie? Czy należy się ono bankowi, czy też właścicielowi mieszkania?

  Czym jest cesja polisy ubezpieczeniowej?

  Zacznijmy od początku, a więc od wyjaśnienia czym tak właściwie jest cesja polisy ubezpieczeniowej. Mówiąc najprościej, jest to umowa, która w przypadku wystąpienia szkody zobowiązuje firmę ubezpieczeniową do wypłacenia odszkodowania w całości lub części cesjonariuszowi, a więc bankowi. O ustanowieniu cesji musimy powiadomić towarzystwo ubezpieczeniowe w momencie zawierania polisy. Jeśli jednak posiadamy już ubezpieczenie mieszkania, stosowne zapisy można sporządzić w trakcie trwania umowy. 

  Bank określa zakres ubezpieczenia

  W przypadku, zawierania umowy z bankiem na kredyt hipoteczny musimy pamiętać, że ubezpieczenie mieszkania jest obowiązkowe. Co więcej, bank ma prawo narzucić nam, jaki powinno mieć ono kształt. Banki podają swoim klientom dokładne wytyczne co do zakresu ubezpieczenia. Warto o tym pamiętać poszukując następnie polisy. 

  Umowa cesji - jak powinna wyglądać?

  Decydując się na kredyt hipoteczny i cesję ubezpieczenia musimy sporządzić odpowiednią umowę. W dokumencie tym znaleźć powinny się informacje na temat przedmiotu cesji, czyli nieruchomości, którą kredytujemy oraz kwoty cesji, która odpowiadać powinna wartości budynku. Cesja musi być również opatrzona datą jej ustanowienia oraz podpisem i pieczęcią osoby przyjmującej powiadomienie o cesji w imieniu ubezpieczyciela.
  Pamiętajmy również, że cesja kończy się wraz z zakończeniem czasu ubezpieczenia. Jeśli polisa zostanie wznowiona automatycznie, konieczne jest ponowne ustanowienie cesji.

  Co z odszkodowaniem?

  Wiele osób, które posiadają ubezpieczenie z cesją na bank obawia się, że w przypadku, w którym dojdzie do powstania szkody bank zabierze im całość ewentualnego odszkodowania. Nie jest to jednak do końca prawdą. Wiele zależy od rodzaju i rozmiarów szkody. Przykładowo, jeśli szkoda będzie niewielka, bank może zgodzić się na wypłatę odszkodowania w wysokości, która pozwoli np. na wykonanie remontu.
  Czasem jednak zgadza się, że nieruchomość uległa całkowitemu zniszczeniu. W tym przypadku bank przejmuje odszkodowanie do wysokości kredytu, która zostaje jeszcze do spłaty. W takiej sytuacji osoba poszkodowana może więc liczyć na pozbycie się zobowiązań finansowych wobec banku. Co ważne, szczegółowe warunki cesji powinny być określone w umowie kredytu. Zdarza się również, że banki określają maksymalną kwotę odszkodowania, które ubezpieczyciel może wypłacić poszkodowanej osobie bez informowania o tym kredytobiorcy. 

  Podsumowując, mimo cesji ubezpieczenia na bank nie musisz obawiać się, że zostaniesz bez dachu nad głową i z kredytem do spłacenia. Nie jesteś więc w pełni pozbawiony ochrony, choć nie jest ona tak duża jak w przypadku posiadania ubezpieczenia nieruchomości bez cesji.

  Open Finance

  Biuro Prasowe Open Finance

  Umów spotkanie z Ekspertem Open Finance

  Umów spotkanie w oddziale:

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Podaj poprawne dane

  Infolinia 801 600 200

  Oddział

  Nasza infolinia pracuje od poniedziałku do piątku,
  od godziny 8.00 do 20.00

  Dziękujemy

  Twój formularz został wysłany poprawnie. Skontaktujemy się Tobą w ciągu 24 godzin by porozmawiać o Twoich potrzebach kredytowych.

  Umów spotkanie