Pierwszy krok na rynku nieruchomościowym

07/04/2016

Realizacja inwestycji nieruchomościowych – budowa osiedli mieszkań czy domów jednorodzinnych – często kojarzona jest na rynku z inwestycją przeznaczoną tylko i wyłącznie dla dużych firm deweloperskich.

Badając sytuację na rynku usług finansowych, zauważamy znaczny wzrost zainteresowania kredytem firmowym tak zwanych „mini deweloperów”. Jakie wsparcie mogą otrzymać początkujący i mali deweloperzy? Czy jest dla nich miejsce na mocnym i stale rozwijającym się rynku finansowym?

W ostatnim czasie zauważyliśmy znaczny wzrost zainteresowania Klientów tematem kredytów deweloperskich przeznaczonych głównie dla małych i początkujących firm – kwota kredytu w tym przypadku nie przekracza 10 mln zł. Kredyt deweloperski charakteryzuje się tym, że kredytowana inwestycja musi być przeznaczona do sprzedaży. Bank nie oceniając głównie zdolności kredytowej Klienta, skupia się przede wszystkim na inwestycji – jej rentowności i możliwości sprzedaży – mówi Marcin Kopciara, Dyrektor Departamentu Produktów Firmowych.

Większość banków, dostępnych na rynku finansowym, wymaga od swoich klientów doświadczenia w branży – zakończone minimum jedna lub dwie inwestycje czy bogate doświadczenie w roli wykonawcy generalnego. Są jednak banki udzielające wsparcia finansowego małemu i jeszcze niedoświadczonemu deweloperowi – kwoty kredytu zaczynają się w tym przypadku od 100 tys. zł. Do pośredników finansowych trafiają klienci, którzy prowadzą działalność związaną z zupełnie inną branżąi chcieliby spróbować swoich sił na nowym rynku. Ich nadwyżka finansowa czy wolne środki będą na pewno potrzebne na zakup gruntu pod budowę inwestycji, a otrzymany kredyt deweloperski na finalizację planowanej inwestycji.

Proces przyznawania kredytu firmowego w tym przypadku jest naprawdę szybki – wypłata pierwszej transzy następuje nawet po dwóch tygodniach od złożenia wszystkich, niezbędnych dokumentów. Warto również zwrócić uwagę na to, że przy małych deweloperach mamy możliwość skredytowania inwestycji oraz wypłaty pierwszej transzy bez wykazywania przedsprzedaży. Przy dużych inwestycjach deweloperskich banki wymagają przejścia przez tę procedurę – brana jest wtedy pod uwagę ilość podpisanych umów deweloperskich w stosunku do ilości mieszkań inwestycji – komentuje.

Kredyty deweloperskie wypłacane są w transzach zgodnych z postępem prac budowy – banki najchętniej wypłacają środki „z dołu”, czyli po oddaniu jednego z etapów budowy, opłacają pozyskane faktury dewelopera. W ofercie Open Finance SA znajdują się również banki, które wypłacają deweloperom środki „z góry” – najpierw następuje wypłata transzy, a następnie deweloper wykorzystuje te środki na rozbudowę inwestycji. Jest to odpowiednie wsparcie dla firm, które dopiero zaczynają i nie posiadają tak wysokich, wolnych środków na swoim koncie bankowym. Klient, aby móc złożyć wniosek o udzielenie kredytu firmowego musi być właścicielem działki, za którą zapłacił całość kwoty i ma na to potwierdzanie. Aby bank mógł rozpatrzyć wniosek kredytowy klienta, właściciel działki, powinien posiadać również pozwolenie na budowę budynku – jest to zabezpieczenie nie tylko dla banku, ale i dla początkującego dewelopera, który rozwijając swoje skrzydła w nowej branży, nie powinien zapominać o załatwieniu potrzebnych formalności. 

Stale rozwijający się popyt na rynku nieruchomości sprawia, że budową domów jednorodzinnych czy bloków mieszkaniowych zainteresowali się przedsiębiorcy, którzy nie mieli wcześniej nic wspólnego z tą branżą. Czy to dobrze? Na pewno ma to wpływ na rozwój rynku, cen nieruchomości i dostępności mieszkań dla Klientów. Mini deweloperów najwięcej możemy spotkać poza granicami dużych miast, na ich obrzeżachi w małych miastach, czasem nawet wsiach – nie oznacza to jednak, że nie mogą oni spróbować swoich sił w centrum największych miast w Polsce. Rynek nieruchomości jest otwarty.

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

Raty stałe czy raty malejące
03/17/2021

Raty stałe a raty malejące – które są lepsze?

Szukając najlepszego kredytu hipotecznego musimy stawić czoło wielu zagadnieniom, których zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę przy finansowaniu gotówkowym. Kredyt hipoteczny towarzyszy nam często przez długi okres, dlatego tak ważne jest by był on dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednym z wyborów jakiego musimy dokonać jest czy lepsze są raty stałe czy malejące.
więcej >
Zdolność kredytowa w pigułce
03/11/2021

Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku.
więcej >
of_post_social_feb_5_art.jpg
02/19/2021

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Pozwala na realizacje swoich marzeń, na znalezienie swojego własnego miejsca na ziemi. W związku z takimi planami zastanawiamy się, co zrobić aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
więcej >