Plusy i minusy kredytu hipotecznego

01/29/2021

Każdy młody człowiek, który podjął działalność zawodową zadaje sobie pytanie: „wynajmować mieszkanie czy zakupić na kredyt hipoteczny?”. Często próba zasięgnięcia opinii wśród znajomych wprowadza więcej niepewności niż pomocy w podjęciu decyzji. Każdy jest inny i ma inną sytuację. Nie ma prostej odpowiedzi na pytanie co wybrać.

 Z tego artykułu dowiesz się:

 

Najlepszym rozwiązaniem jest obiektywne przyjrzenie się swojej sytuacji. Należy mieć świadomość, że  zanim nazbieramy kilkaset tysięcy zł na zakup mieszkania minie dłuższy okres, a za wynajem również musimy płacić. Należy również liczyć się z faktem, że ceny nieruchomości cały czas rosną i zanim uzbieramy na wymarzone „60m2” okaże się, że możemy mieć za to tylko „40 m2”. Decyzje należy podjąć znając wszystkie plusy i minusy danego rozwiązania, które opiszę w tym artykule.

Zalety kredytu hipotecznego

Największa zaletą, ale zarazem i motywacją do zaciągnięcia kredytu hipotecznego, jest możliwość zamieszkania na swoim dużo wcześniej niż uda nam się uzbierać gotówkę. Wyprowadzając się z domu rodzinnego najczęściej jesteśmy skazani na wynajem mieszkania lub pokoju. Wiążę się to oczywiście z pewnymi ograniczeniami w możliwości wprowadzeniu zmian w mieszkaniu lub doborze sąsiadów. Często też osoba która wynajmuje nam mieszkanie finansuje zakup tegoż mieszkania kredytem hipotecznym i my jej ten kredyt spłacamy. Właśnie te powody sprawiają że ludzie myślą na poważnie o zamieszkaniu na swoim.

Drugim argumentem przemawiającym za kredytem hipotecznym jest jego cena oraz długi okres spłaty. Jest to na daną chwilę najtańszy sposób pozyskania finansowania na nieruchomość. Oprocentowanie kredytów hipotecznych jest ponad dwukrotnie niższe niż kredytów konsumenckich. Na dodatek możemy okres kredytowania możemy rozłożyć nawet na 30 lat co spowoduje, że raty będą niskie. Nie raz może być nawet tak, że wysokość raty będzie porównywalna do opłat za najem, a tu już wiemy przynajmniej za co płacimy.

W dzisiejszych czasach kredyt hipoteczny stał się na tyle popularny, że każdy Bank oferuje taką formę finansowania. Spowodowało to, że hipoteka stała się bardziej dostępna i jest szeroki wybór ofert kredytu.  Możemy np. wybierać pomiędzy 10% lub 20% wkładem własnym, kredyt z prowizją czy bez oraz z gamą dodatkowych rozwiązań, które Bank oferuje wraz z kredytem hipotecznym.

Dzięki temu Ekspert do spraw związanych z hipoteką podczas spotkania na podstawie rozmowy z klientem jest w stanie z pośród tak szerokiej oferty banków dostosować najlepsze na podstawie preferencji starającej się o finansowanie osoby.

Wady kredytu hipotecznego

Żeby nie było tak idealnie, istnieje również druga strona medalu, kredyt hipoteczny też posiada swoje wady. Jedną z największych wad albo inaczej mówiąc wymogów żeby móc starać się o kredyt hipoteczny jest to, że musimy posiadać wkład własny w wysokości minimum 10% od wartości nieruchomości, w szczególności jak mieszkamy w dużym mieście i ceny na mieszkanie są wysokie. Dla osób na początku swojej drogi zawodowej nazbieranie wkładu własnego może zająć nawet i kilka lat.

Oprócz wkładu własnego oczywiście musimy spełniać wymogi banków odnośnie dochodów i posiadać zdolność kredytową. Bank będzie bardzo dokładnie analizował naszą formę zatrudnienia, od kiedy jesteśmy zatrudnieni, firmę w której pracujemy oraz nasze wynagrodzenie.  Może się zdarzyć tak, że chcemy kupić mieszkanie za 400 000 zł, a nasza zdolność kredytowa wynosi 300 000 zł i nie mamy aż tyle wkładu własnego. W takiej sytuacji Bank wyda nam decyzje odmowną. Warto też pamiętać, że Banki zmieniają sposób liczenia zdolności, co może skutkować zmniejszeniem/zwiększeniem naszej zdolności. Zawsze warto ją przeliczyć ponownie zanim podpiszemy umowę rezerwacyjną lub przedwstępną.

W poprzedniej części wspomniałam, że jednym z plusów kredytu jest możliwość rozłożenia spłaty nawet na 30 lat. Z drugiej strony to też jest wadą kredytu. Nikt z nas nie wie jak potoczy się nasze życie i droga zawodowa na przestrzeni 30 lat, a my jesteśmy zobowiązani do terminowej spłaty kredytu. W takiej sytuacji musimy zabezpieczyć sobie możliwość spłaty rat kredytu przynajmniej przez kilka miesięcy.

Ostatnią wadą kredytu hipotecznego, którą musimy uwzględnić przy staraniu się o kredyt hipoteczny to są dodatkowe opłaty związane z kosztami obsługi i uruchomienia kredytu. Może się okazać, że oprócz wkładu własnego, musimy zapłacić prowizję bankową za udzielenie kredytu, wycenę nieruchomości  czy chociażby podatek PCC w wysokości 2% od ceny mieszkania (przy zakupie na rynku wtórnym).  Warto się wypytać o wysokości opłat dodatkowych również jeszcze przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej żeby uniknąć sytuacji, że na szybko musimy skądś zdobyć dodatkowe środki.

Kredyt hipoteczny - czy warto?

Krótko podsumowując: kredyt hipoteczny nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem. Taka forma finansowania zakupu nieruchomości posiada zarówno wady jak i zalety. Nie ma również jednej uniwersalnej odpowiedzi na pytanie „czy warto ?”. Na pewno opłaca się skorzystać z pomocy doświadczonego eksperta, który analizując naszą obecną sytuację przedstawi oferty, co pozwoli na przeanalizowanie możliwości jakie będą najlepsze w naszej sytuacji. Kiedy już zdecydujemy się na finansowanie zakupu własnego mieszkania kredytem hipotecznym ekspert pomoże nam również w wyborze najbardziej korzystnego rozwiązania jak i przeprowadzi nas przez wszelkie formalności.

 

 

Sprawdź też:

Jak podejść do kredytu hipotecznego? 

Jak pandemia wpłynęła na decyzje kredytowe banków? 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >