Plusy i minusy kredytu hipotecznego i gotówkowego

09/30/2020

Wybierając konkretny kredyt, powinniśmy jako klienci kierować się własnymi celami. Ważny przy wyborze kredytu jest przedmiot, który chcemy finansować oraz jaka jest sytuacja finansowa naszego gospodarstwa domowego. Każdy z nas powinien podejmować decyzje w oparciu o dotychczasowe doświadczenia oraz aktualne możliwości finansowe.

Wspólną cechą zarówno kredytu hipotecznego jak i kredytu gotówkowego jest to, że finalnie otrzymujemy gotówkę, która wpływa nam na konto do wykorzystania na własne cele. Później mamy już tylko same różnice obu rodzajów kredytów.

Biorąc pod uwagę ogólnie kredyty – można wyróżnić kilka ich istotnych cech:

 1. Wkład własny
 2. Waluta
 3. Okres kredytowania
 4. Zdolność kredytowa
 5. Oprocentowanie nominalne
 6. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania
 7. Koszty około kredytowe
 8. Wcześniejsza spłata kredytu
 9. Okres oczekiwania na przyznanie kredytu.

Czym się różni kredyt hipoteczny od kredytu gotówkowego?

W oparciu o powyższe cechy możemy założyć istotne różnice pomiędzy kredytem hipotecznym a kredytem gotówkowym . Możemy to ująć w poniższej tabeli:


Źródło: https://www.open.pl/porownywarka-kredytow-i-lokat

 

Kredyt hipoteczny – plusy i minusy

Plusami kredytu hipotecznego są niewątpliwie:

 1. Cena (najniższa rzeczywista roczna stopa procentowa);
 2. Dostępność innych walut obcych - EUR, GBP, USD, SEK, NOK;
 3. Długi okres kredytowania, przez co większa zdolność kredytowa do spłaty i możliwość wzięcia większego kredytu.

Minusami są:

 1. Wymóg minimalnego wkładu własnego (obecnie 20%, można ten próg obniżyć do kwoty 10% ubezpieczając pozostałe 10% ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, które oferują banki);
 2. Duża ilość kosztów kredytowych przez co ciężko policzyć atrakcyjność oferty banku na tle konkurencji;
 3. Opłaty za wcześniejszą i całkowitą spłatę kredytu – obecnie banki mają możliwość ustanowienia takiej opłaty do 0 do 3% od spłacanej części kwoty kredytu liczonej do 3 lat od podpisania umowy kredytowej;
 4. Wydłużony okres oczekiwania na uzyskanie kredytu – przez co klient musi czekać na swoje mieszkanie miesiąc do dwóch ze względu na formalności kredytowe.

Kredyt gotówkowy – plusy i minusy

Kredyty gotówkowe również mają swoje plusy:

 1. Brak określonego celu kredytu – klient może przeznaczyć pieniądze z kredytu na dowolny cel;
 2. Brak wymaganego wkładu własnego;
 3. Przejrzystość oferty, ponieważ kredyty gotówkowe nie mają takiej ilości kosztów okołokredytowych jak kredyty hipoteczne;
 4. Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu za 0%. Czyli w każdym momencie spłaty kredytu, klient zaoszczędza dodatkowe odsetki. Brak takiej opłat gwarantuje klientowi ustawa o kredycie konsumenckim;
 5. Okres oczekiwania na uzyskanie kredytu wynosi między 1-7 dni.

Minusami natomiast są:

 1. Wysokie oprocentowanie i prowizja;
 2. Kredyt udzielany tylko w walucie PLN;
 3. Krótki okres kredytowania wynoszący do 12 lat, przez co rata kredytu jest wysoka, a zdolność kredytowa zmniejsza się.

Wyboru właściwego kredytu najlepiej dokonać podczas po zasięgnięciu pomocy ze strony doświadczonego Eksperta Finansowego. W tym miejscu należy pamiętać, że nie zawsze wygrywa cena, czasami występują inne cechy, które powinny mieć decydujący wpływ na wybór oferty przez klienta.

Mimo, że oba kredyty są  zupełnie różne od siebie to warto wcześniej poznać między nimi różnice,  aby podjąć odpowiedzialnie przyszłe decyzje kredytowe.

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

Raty stałe czy raty malejące
03/17/2021

Raty stałe a raty malejące – które są lepsze?

Szukając najlepszego kredytu hipotecznego musimy stawić czoło wielu zagadnieniom, których zazwyczaj nie bierzemy pod uwagę przy finansowaniu gotówkowym. Kredyt hipoteczny towarzyszy nam często przez długi okres, dlatego tak ważne jest by był on dopasowany do indywidualnych potrzeb i możliwości. Jednym z wyborów jakiego musimy dokonać jest czy lepsze są raty stałe czy malejące.
więcej >
Zdolność kredytowa w pigułce
03/11/2021

Kredyt - czy możemy się o niego ubiegać? Zdolność kredytowa w pigułce

Nasza zdolność kredytowa to maksymalna ilość środków jaką bank może nam zaoferować w ramach kredytu na zakup naszej wymarzonej nieruchomości. Zdolność można również określić jako prawdopodobieństwo, że klient będzie w stanie udźwignąć określone zobowiązanie finansowe, minimalizując przy tym ryzyko dla banku.
więcej >
of_post_social_feb_5_art.jpg
02/19/2021

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Wybór kredytu hipotecznego jest bardzo ważnym momentem w naszym życiu. Pozwala na realizacje swoich marzeń, na znalezienie swojego własnego miejsca na ziemi. W związku z takimi planami zastanawiamy się, co zrobić aby wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
więcej >