Plusy i minusy kredytu hipotecznego i gotówkowego

09/30/2020

Wybierając konkretny kredyt, powinniśmy jako klienci kierować się własnymi celami. Ważny przy wyborze kredytu jest przedmiot, który chcemy finansować oraz jaka jest sytuacja finansowa naszego gospodarstwa domowego. Każdy z nas powinien podejmować decyzje w oparciu o dotychczasowe doświadczenia oraz aktualne możliwości finansowe.

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Wspólną cechą zarówno kredytu hipotecznego jak i kredytu gotówkowego jest to, że finalnie otrzymujemy gotówkę, która wpływa nam na konto do wykorzystania na własne cele. Później mamy już tylko same różnice obu rodzajów kredytów.

Biorąc pod uwagę ogólnie kredyty – można wyróżnić kilka ich istotnych cech:

 1. Wkład własny
 2. Waluta
 3. Okres kredytowania
 4. Zdolność kredytowa
 5. Oprocentowanie nominalne
 6. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania
 7. Koszty około kredytowe
 8. Wcześniejsza spłata kredytu
 9. Okres oczekiwania na przyznanie kredytu.

Czym się różni kredyt hipoteczny od kredytu gotówkowego?

W oparciu o powyższe cechy możemy założyć istotne różnice pomiędzy kredytem hipotecznym a kredytem gotówkowym . Możemy to ująć w poniższej tabeli:


Źródło: https://www.open.pl/porownywarka-kredytow-i-lokat

 

Kredyt hipoteczny – plusy i minusy

Plusami kredytu hipotecznego są niewątpliwie:

 1. Cena (najniższa rzeczywista roczna stopa procentowa);
 2. Dostępność innych walut obcych - EUR, GBP, USD, SEK, NOK;
 3. Długi okres kredytowania, przez co większa zdolność kredytowa do spłaty i możliwość wzięcia większego kredytu.

Minusami są:

 1. Wymóg minimalnego wkładu własnego (obecnie 20%, można ten próg obniżyć do kwoty 10% ubezpieczając pozostałe 10% ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego, które oferują banki);
 2. Duża ilość kosztów kredytowych przez co ciężko policzyć atrakcyjność oferty banku na tle konkurencji;
 3. Opłaty za wcześniejszą i całkowitą spłatę kredytu – obecnie banki mają możliwość ustanowienia takiej opłaty do 0 do 3% od spłacanej części kwoty kredytu liczonej do 3 lat od podpisania umowy kredytowej;
 4. Wydłużony okres oczekiwania na uzyskanie kredytu – przez co klient musi czekać na swoje mieszkanie miesiąc do dwóch ze względu na formalności kredytowe.

Kredyt gotówkowy – plusy i minusy

Kredyty gotówkowe również mają swoje plusy:

 1. Brak określonego celu kredytu – klient może przeznaczyć pieniądze z kredytu na dowolny cel;
 2. Brak wymaganego wkładu własnego;
 3. Przejrzystość oferty, ponieważ kredyty gotówkowe nie mają takiej ilości kosztów okołokredytowych jak kredyty hipoteczne;
 4. Możliwość wcześniejszej spłaty kredytu za 0%. Czyli w każdym momencie spłaty kredytu, klient zaoszczędza dodatkowe odsetki. Brak takiej opłat gwarantuje klientowi ustawa o kredycie konsumenckim;
 5. Okres oczekiwania na uzyskanie kredytu wynosi między 1-7 dni.

Minusami natomiast są:

 1. Wysokie oprocentowanie i prowizja;

 2. Kredyt udzielany tylko w walucie PLN;
 3. Krótki okres kredytowania wynoszący do 12 lat, przez co rata kredytu jest wysoka, a zdolność kredytowa zmniejsza się.

Wyboru właściwego kredytu najlepiej dokonać podczas po zasięgnięciu pomocy ze strony doświadczonego Eksperta Finansowego. W tym miejscu należy pamiętać, że nie zawsze wygrywa cena, czasami występują inne cechy, które powinny mieć decydujący wpływ na wybór oferty przez klienta.

Mimo, że oba kredyty są  zupełnie różne od siebie to warto wcześniej poznać między nimi różnice,  aby podjąć odpowiedzialnie przyszłe decyzje kredytowe.

 

Sprawdź też:

Kto spłaca kredyt hipoteczny po śmierci kredytobiorcy?

Kredyt hipoteczny – czy trzeba być małżeństwem?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >