Polski Ład- Nowe informacje dotyczące braku wkładu własnego

08/19/2021

W dniu 10 sierpnia Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z obywatelami, aby zaprezentować postępy dotyczące programu Polski Ład. Informacje skupiały się wokół jednego z fundamentów programu „Własne cztery kąty”.  Zakłada on, by Polacy mogli zapewnić sobie dom lub mieszkanie kredytem hipotecznym, w którym to wkład własny miałby być dofinansowany. Jakie nastąpiły zmiany w programie?

 

Z tego artykułu dowiesz się:

 

Założenia w programie braku wkładu własnego

„Własne cztery kąty” to jeden z filarów programu Polski Ład. W jego skład wchodzą głównie dwa punkty „dom bez formalności” oraz „mieszkanie bez wkładu własnego”. O obu pisaliśmy już wcześniej na naszej stronie porad finansowych. Program jest cały czas w fazie tworzenia i poprawiania, jednak Premier swoim wystąpieniem potwierdził część jego założeń. Głównym celem jest pomoc młodym ludziom by wchodzenie w dorosłość oraz zakładanie rodziny nie było zależne od warunków mieszkaniowych. Skarb Państwa ma zagwarantować pomoc w deficycie mieszkań poprzez dofinansowanie wkładu własnego przy kredycie hipotecznym. Projekt na razie jest procedowany, a planuje się finalizację projektu ustawy już we wrześniu. Będzie on dotyczył młodych od 20 do 40 roku życia i zapewniał im zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, wtórnego, zakup partycypacji spółdzielczych oraz budowę domu, w tym kosztów zakupu działki. Kredytobiorcą będzie mogło być małżeństwo, osoby samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko lub osoba niepełnosprawna w stopniu znacznym i wyżej.

 

Jakie zmiany w programie?

Dofinansowanie wkładu własnego ma być dostępne maksymalnie do 100 000 zł, jednak będą odstępstwa. Mają być nimi korzystający z mieszkalnictwa społecznego, a także rodzin wielodzietnych, niestety nie znamy dokładnie ilości dzieci spełniających warunki. Maksymalną kwotą dofinansowania ma być wtedy 160 000 zł. Premier poza dofinansowaniem wkładu własnego wspomniał o pomocy finansowej dla osób, które będą chciały powiększyć swoje mieszkanie nadal spłacając kredyt hipoteczny. Ma to zwiększyć komfort mieszkania szczególnie dla tych, którzy posiadają większą ilość dzieci i dotychczasowy metraż już nie wystarcza.  Założenie finansowe zależne od ilości dzieci nie uległo zmianie, cały czas obowiązuje:

  • 20 tysięcy złotych na drugie dziecko,
  • 60 tysięcy na trzecie,
  • a za każde kolejne 20 tysięcy.

Planuje się, aby program gwarancji dopłaty do wkładu własnego wprowadzić jak najszybciej. Prace legislacyjne ruszyły już w lipcu i możliwe jest, że otrzymamy dofinansowanie jeszcze w 2021 roku. Program ma obowiązywać do końca 2030 roku według wykazu prac legislacyjnych. Data została przyjęta jako koniec realizacji Narodowego Programu Mieszkaniowego.  Warunkiem przedzielenia takiego kredytu ma być okres kredytowania na minimum 15 lat, a także maksymalna kwota za metr kwadratowy. Cena za metr będzie zależała od w głównej mierze od umiejscowienia nieruchomości i bazować na rynku okolicznym (miastach, gminach i sąsiedztwach) - podobnie jak w programie „Mieszkanie Dla Młodych”. Kwoty te mają być również zmienne w zależności od kosztów budowy w danym czasie, a także mogą być wyższe dla rynku wtórnego o 10%. Dodatkowo dofinansowanie nie będzie również mogło przekroczyć 20% wkładu własnego do hipoteki. Szacuje się, że program ma pomóc nawet 80 000 Polskich rodzin rocznie. Nie znamy jeszcze warunków kredytów hipotecznych, jednak mogą być one bardzo obiecujące. Poza pomocą w zakresie wkładu własnego, który rośnie wraz ze wzrostem cen nieruchomości – szacuje się mniejsze marże banków, a także mniejsze koszty kredytu. Jednym z kosztów jakie mogą ulec zmniejszeniu lub zniesieniu będzie ubezpieczenie od niskiego wkładu własnego, który nakładany jest w sytuacjach wymaganego wyższego wkładu niż posiadamy obecnie.  Premier potwierdził również program „rodzinny kapitał opiekuńczy”, który zakłada dofinansowanie dla rodzin, w którym urodziło się drugie i każde kolejne dziecko. Rodzice mają otrzymać 12 tysięcy złotych jednorazowo lub ratalnie na dziecko pomiędzy 13 a 36 miesiącem życia.

 

Dodatkowa pomoc dla rodzin

Według wypowiedzi Premiera nawet 43% młodych ludzi twierdzi, że planuje zakładanie rodziny i inne plany życiowe w oparciu o warunki mieszkaniowe oraz od posiadanej pracy. Rząd chce pomóc także w tej kwestii i zapowiedział zmiany w kodeksie pracy według aktualnie konsultowanej strategii demograficznej. Do innych założeń należy rozszerzenie w kolejnych latach programu Maluch+. Program ten służy w rozwoju instytucji opieki dzieci, które nie ukończyły 3 roku życia. Ma on na celu zwiększenie ilości miejsc opieki i rozwoju dziecka takie jak żłobki czy kluby dziecięce. Na wszystkie projekty, które wchodzą w skład Polskiego Ładu ma zostać przeznaczone ok. 72,4 mld zł rocznie, co daje sumę maksymalnie 651 mld zł do 2030 r.

 

Sprawdź też:

Umowa przedwstępna a kredyt hipoteczny

Czyste powietrze w Polskim Ładzie

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

zakup nieruchomości od sprzedających.png
09/23/2021

Zakup nieruchomości od sprzedających, którzy sami wnioskują o kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny bywa skomplikowany, ale może się okazać, że w zależności od sytuacji kupujących jak i sprzedających trudniejszy może być np. przedwstępny akt notarialny. Należy w nim zawrzeć wszystkie informacje, które dotyczą obu stron transakcji. Jak wygląda ten proces w momencie, gdy zarówno kupujący jak i sprzedający decydują się na kredyt hipoteczny?
więcej >
kupować czy nie.png
09/23/2021

Kupować czy nie? Oto jest pytanie.

Wielu z nas zadaje sobie to pytanie i zastanawia się, czy to dobry moment na kupno mieszkania? Czy może jednak ceny nieruchomości spadną i warto jeszcze poczekać? A co jeśli stopy procentowe wzrosną? Jak podjąć decyzję? Czekać czy nie? W tym artykule spróbujemy znaleźć odpowiedzi na te pytania posługując się konkretnymi danymi liczbowymi, które dokładnie pokażą bieżącą sytuację rynku nieruchomości.
więcej >
mity część 2.png
09/23/2021

Mity kredytu hipotecznego część 2

Ilu ludzi tyle pojęć na temat kredytu hipotecznego szczególnie, że proces może być skomplikowany. Zrozumiałe jest więc, że wokół tego tematu urosło wiele mitów i niedopowiedzeń. To już druga część mitów dotyczących kredytu hipotecznego, które postaramy się Państwu obiektywnie przedstawić, aby móc bez wahania przystąpić do procesu kredytowego.
więcej >