Polski Ład

05/26/2021

Mówi się, że jedyne co pewne to zmiana. Dotyczy to różnych sfer życia każdego z nas. Dotyczy również nieruchomości i ich finansowania. A zatem - od kilku dni wiemy, że idzie nowe - czyli Polski Ład. Znamy już wstępne założenia Programu. O tym jakie są jego przesłanki i kto przede wszystkim na nim skorzysta przeczytasz poniżej.

 

 

Z tego artykułu dowiesz się

 

 

Do kogo skierowany jest Program?

Założenia Polskiego Ładu wskazują, że skierowany jest przede wszystkim dla osób w przedziale wieku 20-40 lat. Potencjalni zainteresowani będą mogli między skorzystać z dopłat do kredytu mieszkaniowego. Co ważne, dopłaty będą możliwe do uzyskania w przypadku pojawienia się na świecie drugiego i kolejnych dzieci.  

 

Jakie są najważniejsze założenia Polskiego Ładu?

Program zapowiada między innymi:

  • Gwarancje do 100 tys. zł, czyli nawet do wysokości 40% wartości nieruchomości
  • Obejmie swoim zasięgiem zarówno nieruchomości pochodzące z rynku wtórnego, jak i z rynku pierwotnego
  • Tak jak wskazałam powyżej będzie dotyczył wyłącznie osób w przedziale wieku 20-40 lat
  • Podobnie jak w przypadku wcześniejszych preferencji kredytowych (kredyt Rodzina na swoim, Program MDM) zostanie i teraz wskazany górny limit ceny za 1 m2 mieszkania objętego programem.

 

Co konkretnie kryje się za gwarancją wynikającą z Polskiego Ładu?

Najważniejsze jest to, że pieniądze pochodzące z gwarancji nie trafią bezpośrednio na konto osoby zainteresowanej.  Jest to bowiem świadczenie warunkowe. Co to oznacza? Że te środki finansowe stanowią zabezpieczenie banku na wypadek nie wypłacalności kredytobiorcy. Jak to można zilustrować? Przykład poniżej:

  • Bank udziela Ci kredytu bez wkładu własnego. Oznacza to, że twój dług równy jest wartości nabywanej nieruchomości.
  • Inaczej mówiąc to nie jest tak, że ktoś podaruje Ci 10% niezbędnego wkładu własnego.
  • Bank udzieli Ci kredytu w pełnej kwocie niezbędnej do zakupu i pełnej spłaty będzie od Ciebie wymagał. Dopiero w przypadku kłopotów ze spłatą kredytu, gwarancja pokryje jego część.   

 

Co będzie zdecydowanym plusem dla wielu polskich rodzin?

Gwarancja wkładu własnego pozwoli na zakup pierwszego mieszkania dużo wcześniej niż obecnie. Znaczna część społeczeństwa zaoszczędzi na koszcie wynajmu nieruchomości. To będzie zdecydowana korzyść. Trudno bowiem oszczędzać na wymagany do kredytu wkład własny jednocześnie płacąc spore kwoty za wynajem mieszkania. Wielu młodym ludziom pozwoli również na wcześniejsze niż obecnie „pójście na swoje”. Zdarza się dość często, iż odkładając na wymagany do zakupu mieszkania wkład własny młodzi ludzie, często nawet ponad 30 letni ciągle mieszkają z rodzicami. Powód to najczęściej sytuacja, że nie musząc płacić za wynajem i często za wyżywienie są w stanie zaoszczędzić i odłożyć niezbędną kwotę. Jest to jednak często kosztem zbyt późnego wejścia w dorosłość, usamodzielnienia się i założenia własnej rodziny.

Spory plus to dofinansowanie do wkładu własnego. Ważne, dotyczyć będzie wyłącznie rodzin wielodzietnych. Pojawi się zatem w sytuacji urodzenia drugiego i kolejnych dzieci.

 

Co kryje się pod hasłem bon mieszkaniowy?

W mediach pojawiła się również informacja o bonie mieszkaniowym. Ma on być dostępny również dla osób nie koniecznie wielodzietnych, nie posiadających własnego mieszkania. Dla osób, których za niskie  dochody uniemożliwiają skorzystanie z kredytu hipotecznego. Będzie go można przeznaczyć na partycypację w towarzystwie budownictwa społecznego, od których będzie się wynajmować mieszkanie lub na sfinansowanie wkładu mieszkaniowego w Spółdzielni Mieszkaniowej. Wspomniany bon będzie można wykorzystać od dnia 1 stycznia do 31 grudnia roku następującego po roku jego przyznania. Będzie można również – za dopłatą – przedłużyć jego ważność o kolejny rok.

 

Co z wejściem Polskiego Ładu się zmieni w dostępności domów?

Polski Ład wprowadza sporo uproszczeń w budownictwie jednorodzinnym. Główne założenie to brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę dla domu o powierzchni nie przekraczającej 90 m kw. (70 m w podstawie plus poddasze do 20 m i taras). Oprócz braku konieczności uzyskania pozwolenia na budowę nie będzie konieczności angażowania kierownika budowy, prowadzenia dziennika budowy. Zakłada się, że wystarczające będzie zgłoszenie budowy.      

 

Co budzi wątpliwości?

Przede wszystkim nie wiadomo jakie będą obwarowania co do maksymalnej ceny za metr kwadratowy. Trudno powiedzieć jaki i czy będzie to miało wpływ na kształtowanie się cen nieruchomości. Możemy tylko odnieść się do przeszłości, do tego jakie obwarowania wynikające z Rodziny na Swoim i MDM miały wpływ na ceny nieruchomości.     

Kolejnym czynnikiem budzącym wątpliwość jest wiek osób mogących skorzystać na Programie. Tak jak to już pisałam na wstępie artykuły Polski Ład będzie dotyczył kredytowo osób w przedziale 20-40 lat. Kredytowo – czyli mowa tu o osobach, które będą chciały skorzystać z profitów dotyczących kredytów mieszkaniowych.

 

Reasumując, idzie nowe również w nieruchomościach. Jak to będzie dokładnie wyglądało, jaki będzie miało wpływ na ceny nieruchomości i dostępność oraz ceny kredytów bankowych ? O tym będziemy Cię na bieżąco informować w naszych kolejnych artykułach

 

Sprawdź też:

Dlaczego warto brać kredyt hipoteczny?

Który kredyt hipoteczny wybrać?

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

  • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
  • Kompleksowe wsparcie
  • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

refinansowanie MDM
07/26/2021

Czy można refinansować kredyt Mieszkanie dla młodych?

Program Mieszkanie dla młodych okazał się ogromnym sukcesem i bardzo wpłynął na rynek sprzedaży nieruchomości. Wielu młodych ludzi skorzystało z dofinansowań od 2014 roku, niestety od 2018 wnioski nie są już przyjmowane. Wielu deweloperów nawet zmieniało swoje projekty tak, by dopasować je do wymogów programu oraz ustalali korzystniejsze ceny za m2. Aktualnie można składać jedynie wnioski o dodatkowe finansowania dla uczestników programu MDM oraz regulowanie finansowań. Od czasu startu programu warunki kredytowe uległy poprawie, czy można zrobić coś jeszcze by za kredyt zapłacić mniej?
więcej >
refinansowanie
07/26/2021

Refinansowanie, od czego zacząć?

Procedury bankowe nie są proste. Poza skomplikowanymi procesami musimy liczyć się także z tym, że oferty oraz warunki banków dynamicznie się zmieniają. Doskonale to rozumiemy, dlatego poniższy artykuł ma na celu w przystępny sposób przybliżyć termin refinansowania oraz jak się do niego przygotować.
więcej >
kredyt hipoteczny
07/20/2021

Kiedy najlepiej brać kredyt hipoteczny?

Dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości oraz zwiększone ceny wynajmu mieszkania sprawia, że w ostatnich latach coraz więcej osób zastanawia się nad kupnem własnego lokum. Nie wszyscy jednak są w stanie pokryć całość kosztów zakupu, które szczególnie w ostatnim okresie zwiększyły się wraz z inflacją i wartością materiałów budowlanych . Coraz więcej osób zastanawia się zatem nad częściowym finansowaniem ze strony banku i składają wnioski i zapytania w tej sprawie licząc na pozytywne rozpatrzenie. Co jednak wpływa na rekomendację banku i czy można jako potencjalny Klient na nią wpłynąć?
więcej >