Polski Ład – aktualności

11/08/2021

Jakiś czas temu pisaliśmy już trochę o założeniach rządowego programu Polski Ład. Teraz spróbujemy podsumować jakie ustawy w ramach tego programu udało się już przygotować i przegłosować w Sejmie.

Z artykułu dowiesz się:

 

Fundamenty Polskiego Ładu

Przypomnijmy sobie zatem na jakich fundamentach opiera się Polski Ład:

 • Więcej na zdrowie – 7% PKB na zdrowie, profilaktyka 40+, zniesienie limitów u specjalistów;
 • Własne cztery kąty – gwarantowany przez państwo wkład własny i dofinansowanie dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego oraz rodzin wielodzietnych;
 • Wyższa emerytura – w ramach reformy systemu podatkowego emerytury i renty zostaną podwyższone o wysokość podatku, który nie będzie pobierany do 2500 zł;
 • Niższe podatki – podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł dla wszystkich, próg podatkowy z 85 tys. do 120 tys.;
 • 500 tys. nowych miejsc pracy – stworzenie dodatkowych miejsc pracy dzięki inwestycjom, m.in. w infrastrukturę, transport, usługi publiczne czy cyfryzację.

Program zakłada odbudowę polskiej gospodarki i poprawę jakości życia dla wszystkich obywateli w oparciu właśnie o te założenia. Rząd cały czas pracuje nad ustawami związanymi z Polskim Ładem.

Przyjrzyjmy się zatem na jakich etapach są pracy nad poszczególnymi ustawami.

 

Więcej na zdrowie

9 września 2021 r. Sejm uchwalił ustawę - 7 proc. PKB na zdrowie. W tym przypadku celem rządu jest w ciągu najbliższych 6 lat zwiększenie wydatków na zdrowie do 7% PKB. Dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone na inwestycje, cyfryzację, zwiększenie kadr czy nowoczesne terapie. Zmiany pozwolą również ministrowi zdrowia na wykorzystanie części oszczędności budżetu państwa na cele zdrowotne.

Tutaj jedno z rozwiązań już zostało wprowadzone i funkcjonuje od 1 lipca 2021 roku, a chodzi o zniesienie limitów do specjalistów. Dla nas oznacza to, że powinny skrócić się uciążliwe kolejki do specjalistów, a tym samy powinniśmy mieć łatwiejszy dostęp do lekarza. Z kolei dla placówek medycznych oznacza to, że otrzymają wynagrodzenie za każde udzielone świadczenie.

 

Własne cztery kąty

1 października 2021 r. Sejm przyjął projekt ustawy. Trwają prace w Senacie. Po pomyślnym zakończeniu rozwiązanie powinno wejść w życie w 1. połowie 2022 r. Projekt ustawy wprowadza  gwarantowany kredyt mieszkaniowy. Państwo za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego ma gwarantować wkład własny nawet do 20 proc. do kwoty 100 tys. zł przez okres co najmniej 15 lat. To rozwiązanie dedykowane byłoby dla zainteresowanych:

Dodatkowo po urodzeniu drugiego dziecka rodzina z gwarantowanym kredytem mogłaby uzyskać do 20 tys. zł bezzwrotnego dofinansowania, po urodzeniu trzeciego i każdego kolejnego dziecka do 60 tys. Z rozwiązania będą mogły korzystać małżeństwa oraz osoby samotne, ale pod warunkiem, że nie posiadają innego mieszkania. Gwarantowane kredyty mieszkaniowe będą udzielane do końca 2030 r.

Tu również trzeba wspomnieć, że 14 października 2021 r. parlament zakończył prace nad ustawą – Dom bez formalności, która teraz zostanie skierowana do podpisu Prezydenta RP. Planowane wejście tego rozwiązanie to IV kwartał 2021 r. Zakłada ona, że budowa domu jednorodzinnego do 70 m2 będzie możliwa na podstawie zgłoszenia. Przepisy mają do minimum ograniczyć wszystkie formalności. Budowa będzie możliwa bez pozwolenia, bez kierownika budowy oraz książki budowy. Okres budowlany zostanie skrócony o kilka tygodni. Dzięki takim zmianom inwestor może zaoszczędzić nawet kilka tysięcy złotych.

 

Niższe podatki

Najczęściej komentowanym elementem programu są zmiany w podatkach jakie zakłada program Polski Ład. 1 października 2021 r. Sejm przyjął projekt ustawy. Obecnie trwają prace w parlamencie. Rozwiązania mają wejść wraz z początkiem roku 2022. 

Program zakłada:

 • podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tys., obecnie można odliczyć w zależności od dochodów od ok. 3,1 tys. zł do 8 tys. zł. W przypadku najwięcej zarabiających ta kwota spada do zera;
 • podwyżkę drugiego progu podatkowego, obecnie ten próg wynosi 85 tys. zł, od przyszłego roku będzie to 120 tys. zł.;
 • składka zdrowotna - obecnie wynosi 9 proc. dochodu, ale część składki podlega odliczeniu od podatku. Nowa ustawa to odliczenie likwiduje.
 • Ulga dla klasy średniej - dzięki tej uldze brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej nie zwiększy podatków płaconych przez osoby o dochodach wynoszących od 68,4 tys. zł do 133,6 tys. zł.;
 • Małżeństwa rozliczające się wspólnie będą mogły skorzystać z kwoty wolnej od podatku wynoszącej 60 tys. zł. Natomiast dzięki uldze dla dużych rodzin zdecydowana większość rodziców, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci, przestanie w ogóle płacić PIT.

 

Wyższa emerytura

Kolejnym elementem zmian podatkowych w ramach programu są zmiany w opodatkowaniu emerytur. 8 września 2021 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy. 1 października 2021 r. Sejm RP uchwalił ustawę wprowadzającą emeryturę bez podatku. Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2022 roku. Od emerytury i renty do 2500 zł miesięcznie nie będzie odprowadzany podatek dochodowy. A ci od świadczeniach wyższych zapłacą podatek od kwoty przekraczającej 2,5 tys. zł.

 

500 tys. nowych miejsc pracy

Ostatni z fundamentów stawia na rozwój samorządów, które dzięki otrzymywanym środkom na inwestycje będą mogły tworzyć nowe miejsca pracy. Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 roku.

Jak widać poszczególne elementy programu Polski Ład mają już zaawansowane etapy prac nad nimi i zostało nam już tylko czekać na ostateczne wersje ustaw i wejście ich w życie. Do tematu zapewne będziemy jeszcze wracać i dokładniej omawiać założenia ustaw związanych z  fundamentem: „Własne cztery kąty”. Zapraszamy zatem do odwiedzania naszej strony.  A jeśli nie chcesz czekać na decyzje rządu koniecznie skontaktuj się z naszym Ekspertem finansowym. Uzyskasz bezpłatną pomoc w uzyskaniu kredytu, Ekspert sprawdzi Twoją zdolność kredytową i porówna oferty kredytów hipotecznych z kilku banków.

Sprawdź bezpłatnie swoją zdolność kredytową -> SPRAWDŹ

 

 

Sprawdź też:

Brak wkładu własnego przy kredycie hipotecznym w Polskim Ładzi

Polski Ład

 

Umów darmowy kontakt z Ekspertem Open Finance

 • Wygodnie - rozmowa telefoniczna lub spotkanie
 • Kompleksowe wsparcie
 • Bez zobowiązań
c5eb9ea0-7b7e-4588-b0b3-c4bc40acaff5.jpg

Powiązane artykuły

kredyt bez wkładu.png
12/03/2021

Mieszkanie bez wkładu własnego

Nowy program rządu „Mieszkanie bez wkładu własnego” daje możliwość zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego bez wymaganego wkładu własnego. Dla młodych osób odłożenie wymaganego przez banki minimalnego wkładu własnego na poziomie 10% jest czasochłonne, mogłoby zająć nawet kilka lat. Państwo zdecydowało się na ułatwienie tego procederu, tak więc przyjrzyjmy się założeniom narzuconym przez rządzących.
więcej >
Kredyt gotówkowy jak się przygotować.png
12/03/2021

Kredyt gotówkowy – jak się przygotować?

Zbliżają się święta, a co za tym idzie zwiększone wydatki. Jeśli już dziś martwisz się, że Twój budżet tego nie wytrzyma, to może nie warto się zamartwiać tylko sprawdzić jak możemy sami sobie pomóc. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest poszukać korzystnego kredytu gotówkowego, który pomoże nam zrealizować nasze plany. Jak uniknąć błędów przy wyborze oferty kredytu gotówkowego? Podpowiemy Ci w tym artykule.
więcej >
Co jeśli nie będę spłacać raty kredytu
12/03/2021

Kredyt hipoteczny – co jeśli nie będę spłacać rat kredytu

Dobrze jest patrzeć zawsze optymistycznie w przyszłość, ale trzeba również zakładać te czarne scenariusze. Dlaczego? Żeby nic w życiu nas nie zaskoczyło. W obecnej sytuacji ekonomicznej, z wciąż rosnącymi stopami procentowymi również należy przygotować się na różne sytuacje. Warto zastanowić się już dziś, co trzeba byłoby zrobić, jeśli utracilibyśmy płynność finansową z różnych powodów.
więcej >